Tłumy na pikniku integracyjnym „Poznajmy się” dla uchodźców z Ukrainy
Przedstawicieli sztabów, fundacji i wolontariuszy wyróżniono podczas sobotniego pikniku integracyjnego dla uchodźców „Poznajmy się” w Centrum Targowym Park w Toruniu.
Yulia Prochukhan z Kijowa mówiła, że przed tak ważnymi świętami jak Wielkanoc Ukraińcy mogą odczuć „ciepły nastrój, który Polacy niosą”. – To się bardzo ceni. Możemy w tym okresie świątecznym podzielić się tradycjami, bo te są – tak jak data świąt – nieco inne w Polsce i w Ukrainie. Cieszymy się niezmiernie, że Polacy jeszcze tak chętnie nas przyjmują i tak radośnie się do nas odnoszą. Ten piknik integracyjny to jeszcze jedna szansa, aby podziękować za to, co otrzymujemy. Przyznała, że już uczy się języka polskiego, żeby zniwelować barierę komunikacyjną w kontaktach w Polakami. – To co się dzieje między Polakami i Ukraińcami to relacja na bardzo długi czas. My staramy się teraz dokształcać, aby komunikować się z wami bezpośrednio. To wszystko co teraz się dzieje tu w Toruniu i całej Polsce – to zostanie na dłużej – zaznaczyła.
Jeden z wyróżnionych przez prezydenta Torunia działaczy, szef Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie Andrii Bondarenko, mówił Polskiemu Radiu PiK o prawdziwym braterstwie obu narodów. – To zostanie w historii na bardzo długo. Polacy i Ukraińcy pokazują, że są prawdziwie braterskim narodami, w bardzo trudnym dla Ukrainy momencie. Jesteśmy prawdziwymi Słowianami, z bogatą historią, którą niektóre państwa – takie jak Rosja – próbowały przez długi czas przekręcać, przepisywać. Teraz wszystko staje się jawne, widzimy, jakie jest w rzeczywistości. A jest takie, że Polacy i Ukraińcy świetnie się tutaj ze sobą czują, uśmiechają się do siebie, wspierają się – podkreślił Bondarenko.
O potrzebie wsparcia obywateli Ukrainy mówiły osoby, które włączyły się w organizację wydarzenia. – Tylko inicjatywa, uśmiech, serducho na dłoni i można zdziałać wszystko. Zarażajmy tych ludzi naszą pozytywną energią, bo oni mają dość złych informacji ze swojego kraju. Ta pozytywna energia do was wróci – mówił Jacek Kwiatkowski, który przyjechał do Torunia z rowerami imitującymi jazdę na motocyklach.
Prezydent Torunia Michał Zaleski mówił o przyjaźni polsko-ukraińskiej, o prawdziwym, nieudawanym odruchu serca torunian. Prosił przybyłych do miasta Ukraińców, aby otwarcie mówili o swoich potrzebach, sprawach do załatwienia, koniecznych działaniach.
Zobacz także
Co ciekawego w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej? Bogata oferta dla uchodźców [zdjęcia]
2022-05-02, 12:08Język polski dla dorosłych, geografia, plastyka, język angielski, informatyka i matematyka to zajęcia, które na ten tydzień oferuje Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa. Początek codziennie o godzinie 11.40. Czytaj dalej »
Ukraińscy uchodźcy znajdą pracę w bydgoskich placówkach oświatowych
2022-05-01, 19:26Uchodźcy z Ukrainy będą pracować w miejskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych w Bydgoszczy. Będzie to możliwe dzięki umowie zawartej pomiędzy miastem a fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Czytaj dalej »
Magazyny darów w powiecie sępoleńskim zamknięte. Dokąd jechać z paczką?
2022-04-28, 17:26Magazyny pomocy humanitarnej dla Ukraińców z powiatu sępoleńskiego zawiesiły działalność. Punkty w Sośnie, Kamieniu Krajeńskim i Więcborku oraz gminny i powiatowy magazyn w Sępólnie Krajeńskim są gotowe w każdej chwili otworzyć… Czytaj dalej »
Spotkać się, porozmawiać, coś ugotować. „Łącznik” ma łączyć uchodźców, nie tylko z Ukrainy
2022-04-27, 11:03W Toruniu powstało Centrum Integracji „Łącznik”. To miejsce, które ma pomóc w integracji uchodźców mieszkających w mieście - nie tylko tych z Ukrainy. Czytaj dalej »
Pieniądze za pomoc uchodźcom. Wojewoda apeluje o szybkie i sprawne wypłaty
2022-04-26, 18:04Prawie 44 mln zł trafiło do samorządów na Kujawach i Pomorzu na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Rządowe wsparcie pochodzi z Funduszu Pomocy oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Czytaj dalej »