Pierwsza lekcja: matematyka. Szkoła zdalna dla ukraińskich dzieci [wideo]
Matematyki, języka polskiego, a także historii regionu mogły uczyć się zdalnie ukraińskie dzieci podczas pierwszych lekcji w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Intermetowej.
Zespół nauczycieli stanowią głównie pedagodzy z Ukrainy, którzy uciekli do Polski po rosyjskiej agresji. Wspomogą ich także nauczyciele z województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwszą lekcję – matematykę – poprowadziła Tariana Kovalska, nauczycielka z Kijowa, wykładowca uniwersytecki z 10-letnim stażem i sześcioletnim stażem w kształceniu dzieci z klas I-VI. Do Polski przyjechała tydzień temu ze swoimi dziećmi. Pracę zaproponował jej urząd marszałkowski tworzący internetową szkołę. - Dziękuję za ten pomysł władzom regionu, dziękuję za taką możliwość. To wiele dla nas znaczy. Dziś zaczynamy od tabliczki mnożenia – powiedziała.
- Bez takich nauczycieli tej szkoły by nie było. Nauczamy w języku ukraińskim i docelowo chcemy uczyć wszystkich przedmiotów – jak w prawdziwej szkole. Program będzie rozbudowywany w zależności od tego, ilu uda nam się zaangażować nauczycieli - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki. - Będziemy też uczyli o Polsce i języka polskiego. Będą też zajęcia psychologiczne. Najważniejsze jest też to, abyśmy nie poprzestali na tej formie, bo dzieci z Ukrainy musimy integrować w naszych szkołach, wśród naszych dzieci i młodzieży. To co my robimy – to baza.
Nadzieja Hajduczenia, nauczycielka języków obcych z Torunia i przewodnik turystyczny po mieście, także bardzo szybko odpowiedziała na prośbę urzędu marszałkowskiego. - Opowiem uczniom o naszym regionie, naszych miastach – Toruniu, Bydgoszczy, Chełmnie, Ciechocinku. Później przeprowadzę lekcję języka polskiego dla cudzoziemców. To będzie taki język polski na dzień dobry – podkreśliła Hajduczenia. Dodała, że lekcja podstaw nowego języka przyda się zapewne także dorosłym, opiekunom i rodzicom dzieci. - Dzieci do 12-13 lat uczą się bardzo łatwo języków. Starsze też szybko się nauczą. Tym bardziej że żyją w środowisku, wśród rówieśników, muszą gdzieś pójść, zrobić zakupy. Do tego oba języki są słowiańskie, więc nie powinno być problemów – powiedziała.
Pierwsze lekcje w języku ukraińskim są dla uczniów szkoły podstawowej, z podziałem na nauczanie początkowe i starsze klasy. W późniejszym czasie urząd marszałkowski w Toruniu planuje również uruchomić zajęcia dla uczniów szkoły średniej. Lekcje będą dostępne na platformie Edupolis pod TYM LINKIEM.
Zobacz także
Egzaminy z polskiego oblegane. Obcokrajowcy potrzebują certyfikatu, a miejsc brak
2022-05-17, 16:45Brakuje miejsc na egzaminach dla obcokrajowców, którzy chcą zdobyć certyfikat znajomości polskiego. Na najbliższy w naszym regionie - planowany w czerwcu - prawie wszystkie są już zajęte. Czytaj dalej »
Razem pomagają uchodźcom. Wsparcie dla organizacji z Inowrocławia [wideo]
2022-05-17, 06:51Kolejne organizacje z Kujaw i Pomorza zaangażowane w pomoc uchodźcom otrzymały finansowe wsparcie. Tym razem środki na zakup m.in. żywności trafiły do Stowarzyszenia Alter Ino oraz Fundacji Juvenia z Inowrocławia. Czytaj dalej »
„Obrazów z Buczy i Irpienia nigdy nie zapomnę”. Z Brodnicy wozi pomoc na Ukrainę
2022-05-13, 11:00Patryk Lubomski z Brodnicy wozi autem dary na Ukrainę od początku wojny. Obrazów z Irpienia czy Buczy nie zapomni do końca życia. - Byłem typem drania, ale od wybuchu wojny coś we mnie pękło, zrobiłem się bardzo emocjonalny - o… Czytaj dalej »
Wędrujące książki w języku ukraińskim. Półka bookcrossingowa w Bydgoszczy
2022-05-13, 06:49Goście z Ukrainy mogą korzystać z otwartej specjalnie dla nich w Bydgoszczy półki bookcrossingowej z książkami w ich ojczystym języku. Czytaj dalej »
Starszy, niedowidzący pan z Ukrainy znalazł schronienie w bydgoskim Centrum
2022-05-12, 15:34Do trójki niewidomych Ukraińców, którzy uciekając przed wojną znaleźli pomoc w Bydgoszczy, dołączył właśnie pan Wowa - starszy, mocno niedowidzący mężczyzna. Czytaj dalej »