Pierwsza lekcja: matematyka. Szkoła zdalna dla ukraińskich dzieci [wideo]
Matematyki, języka polskiego, a także historii regionu mogły uczyć się zdalnie ukraińskie dzieci podczas pierwszych lekcji w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Intermetowej.
Zespół nauczycieli stanowią głównie pedagodzy z Ukrainy, którzy uciekli do Polski po rosyjskiej agresji. Wspomogą ich także nauczyciele z województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwszą lekcję – matematykę – poprowadziła Tariana Kovalska, nauczycielka z Kijowa, wykładowca uniwersytecki z 10-letnim stażem i sześcioletnim stażem w kształceniu dzieci z klas I-VI. Do Polski przyjechała tydzień temu ze swoimi dziećmi. Pracę zaproponował jej urząd marszałkowski tworzący internetową szkołę. - Dziękuję za ten pomysł władzom regionu, dziękuję za taką możliwość. To wiele dla nas znaczy. Dziś zaczynamy od tabliczki mnożenia – powiedziała.
- Bez takich nauczycieli tej szkoły by nie było. Nauczamy w języku ukraińskim i docelowo chcemy uczyć wszystkich przedmiotów – jak w prawdziwej szkole. Program będzie rozbudowywany w zależności od tego, ilu uda nam się zaangażować nauczycieli - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki. - Będziemy też uczyli o Polsce i języka polskiego. Będą też zajęcia psychologiczne. Najważniejsze jest też to, abyśmy nie poprzestali na tej formie, bo dzieci z Ukrainy musimy integrować w naszych szkołach, wśród naszych dzieci i młodzieży. To co my robimy – to baza.
Nadzieja Hajduczenia, nauczycielka języków obcych z Torunia i przewodnik turystyczny po mieście, także bardzo szybko odpowiedziała na prośbę urzędu marszałkowskiego. - Opowiem uczniom o naszym regionie, naszych miastach – Toruniu, Bydgoszczy, Chełmnie, Ciechocinku. Później przeprowadzę lekcję języka polskiego dla cudzoziemców. To będzie taki język polski na dzień dobry – podkreśliła Hajduczenia. Dodała, że lekcja podstaw nowego języka przyda się zapewne także dorosłym, opiekunom i rodzicom dzieci. - Dzieci do 12-13 lat uczą się bardzo łatwo języków. Starsze też szybko się nauczą. Tym bardziej że żyją w środowisku, wśród rówieśników, muszą gdzieś pójść, zrobić zakupy. Do tego oba języki są słowiańskie, więc nie powinno być problemów – powiedziała.
Pierwsze lekcje w języku ukraińskim są dla uczniów szkoły podstawowej, z podziałem na nauczanie początkowe i starsze klasy. W późniejszym czasie urząd marszałkowski w Toruniu planuje również uruchomić zajęcia dla uczniów szkoły średniej. Lekcje będą dostępne na platformie Edupolis pod TYM LINKIEM.
Zobacz także
„Tałoka” na Dzień Niepodległości Ukrainy. Tworzą centrum kulturalne dla uchodźców
2022-08-12, 14:05Ukraińsko-Polski Hub Kulturalny tworzy Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Miejsce ma zrzeszać Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy oraz stać się centrum ich kulturalnego życia i wspólnych działań. Czytaj dalej »
Język polski i gimnastyka dla Ukraińców. Pierwszeństwo mają niepełnosprawni
2022-08-12, 11:17Bydgoska Fundacja Światłownia zaprasza uchodźców z Ukrainy na bezpłatny kurs języka polskiego i zajęcia z gimnastyki tanecznej. Akcja skierowana jest do wszystkich, ale głównie osób z niepełnosprawnościami. Czytaj dalej »
Szykują mieszkania na dwóch piętrach. Dla mam z dziećmi z Ukrainy
2022-08-01, 16:10Oficyna na zapleczu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy ma już nowe okna, tynki czy ścianki działowe. Niebawem będzie można wyposażać mieszkania na dwóch kondygnacjach, do których będą mogły wprowadzić się… Czytaj dalej »
Pierwszy raz od wybuchu wojny nie sprowadzała co chwilę wiadomości. Turnus dla mam z dziećmi z Ukrainy
2022-07-28, 14:30Byli już w Tleniu, a w czwartek są w parku linowym w Rulewie. Grupa ukraińskich kobiet z dziećmi spędza w naszym regionie kolonie. Wypoczynek opłaciło Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica. Czytaj dalej »
Kursy, warsztaty i pomoc psychologiczna dla Ukraińców. Działania Fundacji Wyjść z Cienia
2022-07-16, 14:30Wakacyjny kurs języka polskiego dla dorosłych oraz warsztaty dla rodzin z Ukrainy, które przyjechały do Polski po 24 lutego oraz mieszkają w Bydgoszczy i okolicach organizuje Fundacja Wyjść z Cienia. Czytaj dalej »