Pierwsza lekcja: matematyka. Szkoła zdalna dla ukraińskich dzieci [wideo]
Matematyki, języka polskiego, a także historii regionu mogły uczyć się zdalnie ukraińskie dzieci podczas pierwszych lekcji w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Intermetowej.
Zespół nauczycieli stanowią głównie pedagodzy z Ukrainy, którzy uciekli do Polski po rosyjskiej agresji. Wspomogą ich także nauczyciele z województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwszą lekcję – matematykę – poprowadziła Tariana Kovalska, nauczycielka z Kijowa, wykładowca uniwersytecki z 10-letnim stażem i sześcioletnim stażem w kształceniu dzieci z klas I-VI. Do Polski przyjechała tydzień temu ze swoimi dziećmi. Pracę zaproponował jej urząd marszałkowski tworzący internetową szkołę. - Dziękuję za ten pomysł władzom regionu, dziękuję za taką możliwość. To wiele dla nas znaczy. Dziś zaczynamy od tabliczki mnożenia – powiedziała.
- Bez takich nauczycieli tej szkoły by nie było. Nauczamy w języku ukraińskim i docelowo chcemy uczyć wszystkich przedmiotów – jak w prawdziwej szkole. Program będzie rozbudowywany w zależności od tego, ilu uda nam się zaangażować nauczycieli - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki. - Będziemy też uczyli o Polsce i języka polskiego. Będą też zajęcia psychologiczne. Najważniejsze jest też to, abyśmy nie poprzestali na tej formie, bo dzieci z Ukrainy musimy integrować w naszych szkołach, wśród naszych dzieci i młodzieży. To co my robimy – to baza.
Nadzieja Hajduczenia, nauczycielka języków obcych z Torunia i przewodnik turystyczny po mieście, także bardzo szybko odpowiedziała na prośbę urzędu marszałkowskiego. - Opowiem uczniom o naszym regionie, naszych miastach – Toruniu, Bydgoszczy, Chełmnie, Ciechocinku. Później przeprowadzę lekcję języka polskiego dla cudzoziemców. To będzie taki język polski na dzień dobry – podkreśliła Hajduczenia. Dodała, że lekcja podstaw nowego języka przyda się zapewne także dorosłym, opiekunom i rodzicom dzieci. - Dzieci do 12-13 lat uczą się bardzo łatwo języków. Starsze też szybko się nauczą. Tym bardziej że żyją w środowisku, wśród rówieśników, muszą gdzieś pójść, zrobić zakupy. Do tego oba języki są słowiańskie, więc nie powinno być problemów – powiedziała.
Pierwsze lekcje w języku ukraińskim są dla uczniów szkoły podstawowej, z podziałem na nauczanie początkowe i starsze klasy. W późniejszym czasie urząd marszałkowski w Toruniu planuje również uruchomić zajęcia dla uczniów szkoły średniej. Lekcje będą dostępne na platformie Edupolis pod TYM LINKIEM.
Zobacz także
Złodzieje, którzy okradli magazyn z pomocą dla Ukrainy zatrzymani. Dary odzyskane
2022-09-05, 18:40Toruński Sztab Pomocy Ukrainie odzyskał skradzione kilka dni temu dary, złodzieje są w areszcie. - Bardzo się cieszymy! To było straszne wydarzenie dla nas - mówią wolontariusze. Czytaj dalej »
Wózki, jedzenie i inne dary dla uchodźców skradzione z magazynu w Toruniu
2022-09-02, 11:03Zniknęły całe kartony z żywnością, środkami higieny, pampersami i wieloma innymi darami dla uchodźców. W nocy ze środy na czwartek okradziony został magazyn Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie. Czytaj dalej »
Toruński PCK pomaga ukraińskim uchodźcom
2022-08-21, 10:30Wsparcie rzeczowe, konsultacje z psychologiem - to pomoc świadczona w punkcie humanitarno-informacyjnym utworzonym przez Polski Czerwony Krzyż w Toruniu. Mogą z niego korzystać uchodźcy z Ukrainy. Czytaj dalej »
Ile ukraińskich dzieci rozpocznie nowy rok szkolny w szkołach regionu?
2022-08-19, 18:25O dwie trzecie spadła liczba oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich dzieci w bydgoskich szkołach. To dane na 19 sierpnia, nie wiadomo ile dzieci uchodźców skorzysta z nich od września. Czytaj dalej »
Pomoc wciąż potrzebna i ważne, by pomagać mądrze [wideo]
2022-08-18, 16:18Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze i apelują do bydgoszczan o dalsze wsparcie. Przypominają, że za kilka dni od wybuchu wojny na Ukrainie minie pół roku. Czytaj dalej »