Brukowiec
Nazwa pochodzi, według podań rodzinnych, od kulek ciasta piernikowego, co po upieczeniu przypomina bruk.
Krótko krojone kluski wymieszane z masą makową z rodzynkami, kawałkami orzechów włoskich. Makiełki podawane są na Wigilię. Do dnia dzisiejszego w Bronisławiu… Czytaj dalej »
Kujawiok to wielkanocna baba drożdżowa, ciasto drożdżowe o charakterystycznym dla babek kształcie, posypane cukrem pudrem lub polane białym lukrem. Czytaj dalej »
Ziołowe wianki to niewielkie, ułożone ciasno, sezonowe zioła i kwiaty, związane szpagatem lub włóczką, przygotowywane na zakończenie oktawy Bożego Ciała… Czytaj dalej »
Potrawy z gęsiny oprócz półgęska, który już wcześniej trafił jako kujawsko-pomorski specjał na Listę produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa… Czytaj dalej »
Kawa zbożowa z jęczmienia była od dawna znanym na Kujawach w okolicach Inowrocławia napojem do skutecznego gaszenia pragnienia, zwłaszcza żniwiarzy przy… Czytaj dalej »
Na Kujawach leży część polskiego "śliwkowego zagłębia", czyli Dolina Dolnej Wisły, dlatego w kujawskim menu silnie zakorzenione są różnego rodzaju potrawy… Czytaj dalej »
Produkowany według starych receptur i tradycyjnymi metodami. Występuje w formie krajanki – kostki w kształcie prostopadłościanu i w formie klinku – spłaszczonego… Czytaj dalej »
Lebioda, komosa - zwykły chwast jest po stosownym przyrządzeniu, pożywnym daniem od pokoleń znanym i spożywanym na Ziemi Dobrzyńskiej. Zresztą też i w… Czytaj dalej »
To rodzaj dyniowej przystawki do mięs (w gwarze borowiackiej bania oznacza dynię). Produkt regionalny znany w Borach Tucholskich od wielu pokoleń. Uzyskał… Czytaj dalej »
Pod tą nazwą kryje się znana na Kujawach potrawa, popularna w całej Polsce. Twaróg biały roztarty ze śmietaną z dodatkami przypraw, zwłaszcza cebuli… Czytaj dalej »