Sposób chemicznego wiązania wody w biomasie
2013-12-07
Naukowcy z Katedry Chemii Środowiska Zakładu Chemii Rolnej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego opracowali sposób chemicznego wiązania wody w biomasie. Pozwala on szybko i bezpiecznie (bez konieczności budowania suszarni i ryzyka pożaru) osuszać słomę, która potem w postaci pelletu lub brykietu może być wykorzystywana jako paliwo do ogrzewania.
Biodegradowalny opatrunek nanocelulozowy
2013-12-07
Naukowcy z Katedry Chemii Środowiska Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wraz z pomysłowym studentem - Karolem Bocianem, wynaleźli i opatentowali opatrunek na trudno gojące się rany przewlekłe.
Przy wynalazku zastosowano supernowoczesne osiągnięcia naukowe - nanocelulozę oraz tradycyjne ziele - babkę lancetowatą.
Wynalazek doceniono już podczas 61. Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań i Nowych Technik "Brussels Innova" w Brukseli i nagrodzono złotym medalem.
WDK w Rynarzewie
2013-11-26
Rynarzewo to wieś w gminie Szubin z bardzo aktywnymi mieszkańcami. Działa w niej kilka organizacji i stowarzyszeń jak OSP, Koło Gospodyń Wiejskich czy Towarzystwo Rozwoju Wsi z wieloma inicjatywami społecznymi. Życie społeczne i kulturalne koncentruje się w miejscowym Wiejskim Domu Kultury.
GOK w Lubaniu
2013-11-26
Bogata działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaniu w powiecie włocławskim, po generalnym remoncie z unijnym wsparciem. Funkcjonują w nim różnego rodzaju zespoły, seniorzy, prowadzone są różnorodne formy działań. Także w gminie przy unijnym wsparciu, postawiono wiejskie świetlice, zbudowano sporą sieć wodociągową i kanalizacyjną.
OSP Kruszyn
2013-11-05
W Kruszynie od ponad 20 lat działa Ochotnicza Straż Pożarna. W tym czasie jednostka się rozwijała. Dzięki społecznemu działaniu wybudowano strażnicę, garaże na 3 samochody bojowe, duże zaplecze socjalne z salą i kuchnią. Dzięki dużemu zaangażowaniu samych strażaków oraz pomocy władz gminy Sicienko i związku OSP wyposażona w 2 wozy strażackie OSP Kruszyn jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.
Świetlica w Gniewkówcu
2013-11-05
We wsi Gniewkówiec, po latach oczekiwań i starań mieszkańców, gmina Złotniki Kujawskie wybudowała nową świetlicę. Jest właśnie oddawana przez wykonawcę, a mieszkańcy już snują plany jej wykorzystania na działalność kulturalną i społeczną. Planują też uroczyste jej otwarcie. Zwłaszcza, że tuż obok jest już duży, nowy plac zabaw i boisko.
Nie tylko działalność rolnicza
2013-10-27
W ramach PROW i działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela unijnego wsparcia m.in. przyznając fundusze na wybudowanie w obejściu wiejskim warsztatu samochodowego w Rusinowie.
Unijną pomoc otrzymała także gmina Dąbrowa Biskupia na rozbudowę kanalizacji, również na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.
Wsparcie na własną działalność - Skraw-Mar
2013-11-02
Młody mieszkaniec wsi Osiek koło Brodnicy otrzymał z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wsparcie w ramach udzielania pomocy na tworzenie małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu zakupić nowoczesne maszyny i prowadzi zakład produkcyjno-usługowy, gdzie precyzyjnie wykonuje różne elementy metalowe zwłaszcza aparatur, maszyn, w tym i rolniczych.
Przemysł na wsi
2013-11-05
We wsi Kleszczyn w gminie Brzuze działa firma produkująca panele ogrodzeniowe. Dzięki unijnej pomocy uzyskanej poprzez ARiMR zakupiono nową automatyczną linię produkcyjną, zwiększono produkcję i zatrudnienie.
Ferma Drobiu Makowiska
2013-10-01
Gospodarstwo drobiarskie od 1987 roku, od momentu wyspecjalizowania produkcji wciąż się rozbudowuje i rozwija. Powstają nowe kurniki, wylęgarnia piskląt, nowe silosy paszowe. Gospodarstwo współpracuje z uczelniami wyższymi w Bydgoszczy i Poznaniu.
[Archiwalne - cykl zakończony]
- poczet osobistości związanych z regionem kujawsko-pomorskim;
- zjawiskowe miejsca turystyczne, które trzeba poznać;
- wydarzenia kulturalne, o których głośno nie tylko w regionie;
- znane organizacje pozarządowe, które mogą pochwalić się nietuzinkowymi inicjatywami;
- sportowcy - promujący poprzez swoje osiągnięcia region Pomorza i Kujaw;
- ludzie nauki i ich dzieła;
- unijne przedsięwzięcia gospodarcze;
- rolnictwo w regionie;
- znani świata kultury, będący wizytówką regionu;
- produkt regionalny.
Audycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013" oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.