Kluski z makiem
2013-12-07
Krótko krojone kluski wymieszane z masą makową z rodzynkami, kawałkami orzechów włoskich. Makiełki podawane są na Wigilię.
Do dnia dzisiejszego w Bronisławiu i okolicach potrawa ta przygotowywana jest w tradycyjny sposób. Dzięki kontynuowaniu tradycji kluski z makiem jeszcze przez wiele lat będą gościć na stołach mieszkańców Kujaw.
Kujawiok
2013-12-07
Kujawiok to wielkanocna baba drożdżowa, ciasto drożdżowe o charakterystycznym dla babek kształcie, posypane cukrem pudrem lub polane białym lukrem.
Wianki ziołowe
2013-11-26
Ziołowe wianki to niewielkie, ułożone ciasno, sezonowe zioła i kwiaty, związane szpagatem lub włóczką, przygotowywane na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Wianki uważano za symbol zdrowia, siły i życia, a wieszane nad drzwiami domostw, w sieni, w izbach miały chronić od wszelkiego zła.
Od wielu pokoleń służą, po zasuszeniu do zaparzania ziołowych herbatek. Na Kujawach sporządzano takie wianki z każdego zioła osobno, święcono w kościele i po zawieszeniu na ścianach, suszono przez cały rok.
Gęsina
2013-11-26
Potrawy z gęsiny oprócz półgęska, który już wcześniej trafił jako kujawsko-pomorski specjał na Listę produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: okrasa, smarowidło św.Marcina, cymes gęsi, smalec gęsi, gęsia szyjka, paprykarz, czarnina i inne potrawy.
Kawa zbożowa z jęczmienia
2013-11-05
Kawa zbożowa z jęczmienia była od dawna znanym na Kujawach w okolicach Inowrocławia napojem do skutecznego gaszenia pragnienia, zwłaszcza żniwiarzy przy ciężkiej pracy. Sposób jej przyrządzania, poznany od swojej babci, Alina Książek z Pławina spisała i zarejestrowała na Liście Produktów Regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Brukowiec
2013-11-05
Brukowiec kujawski to przełożone powidłami piernikowe ciasto z widocznymi na wierzchu kulkami z ciasta piernikowego. Do dziś wypiek jest niezastąpionym elementem wigilijnej kolacji na Kujawach w okolicach Inowrocławia.
Nazwa pochodzi, według podań rodzinnych, od kulek ciasta piernikowego, co po upieczeniu przypomina bruk.
Wigilijna zupa z suszonych śliwek
2013-11-02
Na Kujawach leży część polskiego "śliwkowego zagłębia", czyli Dolina Dolnej Wisły, dlatego w kujawskim menu silnie zakorzenione są różnego rodzaju potrawy ze śliwek. Jedną z nich jest wigilijna zupa z suszonych śliwek, przygotowywana i podawana (najczęściej z kluskami) tylko na wigilijną kolację.
Kujawska zupa wigilijna z suszonych śliwek wpisana została na Listę Produktów Regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Autorki wpisu, gospodynie z kujawskich wsi oraz instruktorki Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddziału w Zarzeczewie podają przepisy i sposoby gotowania zupy.
Twaróg z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej
2013-10-27
Produkowany według starych receptur i tradycyjnymi metodami. Występuje w formie krajanki – kostki w kształcie prostopadłościanu i w formie klinku – spłaszczonego stożka. Wielokrotnie nagradzany za swój niepowtarzalny smak i wysoką jakość.
Faćka
2013-10-21
Lebioda, komosa - zwykły chwast jest po stosownym przyrządzeniu, pożywnym daniem od pokoleń znanym i spożywanym na Ziemi Dobrzyńskiej. Zresztą też i w całej Polsce, zwłaszcza w rejonach biednych, na tzw.przednówku. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tłuchowie uzyskały za nią najwyższe wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Nasze kulinarne dziedzictwo". Tylko krok pozostał do wpisania faćki na listę Produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Bania borowiacka
2013-10-06
To rodzaj dyniowej przystawki do mięs (w gwarze borowiackiej bania oznacza dynię). Produkt regionalny znany w Borach Tucholskich od wielu pokoleń. Uzyskał najwyższe wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Nasze kulinarne dziedzictwo".
[Archiwalne - cykl zakończony]
- poczet osobistości związanych z regionem kujawsko-pomorskim;
- zjawiskowe miejsca turystyczne, które trzeba poznać;
- wydarzenia kulturalne, o których głośno nie tylko w regionie;
- znane organizacje pozarządowe, które mogą pochwalić się nietuzinkowymi inicjatywami;
- sportowcy - promujący poprzez swoje osiągnięcia region Pomorza i Kujaw;
- ludzie nauki i ich dzieła;
- unijne przedsięwzięcia gospodarcze;
- rolnictwo w regionie;
- znani świata kultury, będący wizytówką regionu;
- produkt regionalny.
Audycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013" oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.