prof. Adam Sudoł
2013-09-28
Inicjator utworzenia i dyrektor jedynego w kraju, i jak się później okazało także na świecie, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego przy UKW. Ma dwie pasje: muzykę i język esperanto
prof. Dariusz Markowski
2013-08-29
Konserwator dzieł sztuki, absolwent, a obecnie pracownik Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Zakładu Konserwacji i Restauracji Sztuki Nowoczesnej.
Restauruje dzieła sztuki, pisze książki, prowadzi wykłady na uniwersytecie, poza tym działa w wielu stowarzyszeniach i towarzystwach, np. w Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy.
prof. Piotr Zwierzchowski
2013-06-27
Filmoznawca i kulturoznawca, autor wielu prac naukowych wydanych w formie książek. Pracuje w Katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Współpracuje również ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie. Inicjator wielu sympozjów w Polsce i za granicą.
prof. Wojciech Chudziak
2013-06-26
Swoje zainteresowanie archeologią niemal wyssał z mlekiem matki, która również była archeologiem. Kieruje Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez kilkanaście lat badał zespół wczesnośredniowieczny w Kałdusie pod Chełmnem.
prof. Jerzy Łukaszewicz
2013-06-26
prof. Mieczysław Tomaszewski
2013-06-20
prof. Maciej Wojtkowski
2013-06-18
Prof. Wojtkowski od początku kariery naukowej jest związany z UMK. Na tej uczelni obronił magisterium, uzyskał doktorat i habilitację. Kilka lat pracował naukowo za granicą: na Uniwersytecie w Wiedniu, w Massachusetts Institute of Technology (MIT); odbył także staże na Uniwersytecie Kent w Canterbury oraz na Uniwersytecie Zachodnioaustralijskim w Perth.
Profesor opowiada, jak powstawał wynalazek, kiedy zaczął się interesować fizyką i jakie ma pozanaukowe pasje.
prof. Bogusław Buszewski
2013-06-14
To wybitny chemik, zajmujący się chromatografią. Urodził się we Wrocławiu, studiował w Lublinie. Jak trafił do Torunia? Jak zrodziła się jego pasja?
prof. Wojciech Polak
2013-06-06
Autor wielu książek, o o stosunkach polsko-rosyjskich w XVI i XVII w. oraz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u.
Jerzy Rafalski
2013-05-13
Astronom, pracuje w toruńskim planetarium.
Jest absolwentem UMK, studia astronomiczne ukończył w 1993 r. i rozpoczął pracę w toruńskim planetarium. Jest prawdziwym miłośnikiem astronomii. W wolnych chwilach siada pod gołym niebem i dla przyjemności obserwuje gwiazdy. Tworzy także oparte na badaniach naukowych animacje komputerowe rozwoju i wyglądu odległych światów i planet.
[Archiwalne - cykl zakończony]
- poczet osobistości związanych z regionem kujawsko-pomorskim;
- zjawiskowe miejsca turystyczne, które trzeba poznać;
- wydarzenia kulturalne, o których głośno nie tylko w regionie;
- znane organizacje pozarządowe, które mogą pochwalić się nietuzinkowymi inicjatywami;
- sportowcy - promujący poprzez swoje osiągnięcia region Pomorza i Kujaw;
- ludzie nauki i ich dzieła;
- unijne przedsięwzięcia gospodarcze;
- rolnictwo w regionie;
- znani świata kultury, będący wizytówką regionu;
- produkt regionalny.
Audycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013" oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.