III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy - relacja
2013-12-07
W programie finałowym zabrzmiały koncerty Czajkowskiego oraz Szymanowskiego.
W trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego zwyciężyła Anna Malesza. Miejsce drugie zajęła także Polka - Maja Syrnicka, trzecią laureatką konkursu została Koreanka Youn Eunsol.
Józef Kotlarczyk
2013-12-07
Malarz, grafik i rysownik - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli środowiska artystycznego Torunia XX wieku. Jego twórczości poświęcona będzie monograficzna wystawa w Muzeum Okręgowym.
José Maria Florêncio
2013-12-07
Dyrygent, altowiolista i kompozytor. Urodził się w Brazylii, ale od wielu lat jest obywatelem polskim. Edukację muzyczną rozpoczął w swoim rodzinnym mieście Fortaleza, kontynuował ją na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, a następnie uzupełnił na wielu kursach mistrzowskich w swoim kraju oraz w The Juilliard School of Music w Nowym Jorku, Musikhochschule w Wiedniu i warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, gdzie ukończył studia z wyróżnieniem na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie Henryka Czyża.
Po przyjeździe do Polski (1985), prawie natychmiast rozpoczął aktywną karierę dyrygencką. Poprowadził gościnnie wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, a także przedstawień operowych i baletowych w niemal wszystkich ośrodkach muzycznych kraju i wielu krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Występy artysty spotykały się zarówno z ogromnym aplauzem publiczności, jak i wielkim uznaniem krytyki, która w wielu krajach nie wahała się go określić jednym z najlepszych dyrygentów swojego pokolenia.
Pracuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Był między innymi dyrygentem Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrektorem muzycznym Opery Wrocławskiej, pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora Muzycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej oraz stałego dyrygenta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Obecnie sprawuje funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, zespołu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Jubileusz 60-lecia Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
2013-12-07
Z okazji 60-lecia Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy odbył się koncert galowy, w którym wystąpiły jej dwa zespoły - Orkiestra Symfoniczna i Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis.
W pierwszej części koncertu Capella Bydgostiensis, którą poprowadził Jose Maria Florencio, wykonała utwory: Wojciecha Kilara - "Orawa" i Mieczysława Karłowicza - "Serenada na orkiestrę smyczkową".
W drugiej części wieczoru pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego zaprezentowała się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wraz Chórem Opery Nova w Bydgoszczy i Kapelą Jana Karpiela Bułecki Hurda z Zakopanego. Jako solista wystąpił Jan Karpiel Bułecka (tenor).
Camerimage 2013 - relacja z zamknięcia festiwalu
2013-12-07
Konkurs Główny o nagrodę "Złotej Żaby" to najważniejszy punkt festiwalu. Nominowane do niego są filmy fabularne, w których "obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii, a wizualna wartość filmów wynika z kreatywnej współpracy reżysera i autora zdjęć oraz niezwykłej wrażliwości twórcy obrazu".
Podczas festiwalu wyświetlonych zostało ponad 300 filmów w kilkunastu sekcjach.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
2013-12-07
Zaliczana jest do czołowych instytucji muzycznych w Polsce. Posiada dwa etatowe zespoły artystyczne. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej ( pierwotnie jako Pomorska Orkiestra Symfoniczna) powstała w 1946 r., a swym rodowodem sięga okresu międzywojennego i istniejącej wówczas Miejskiej Orkiestry Symfonicznej. Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua, powstała w 1962 roku i była jednym z pierwszych w kraju zespołów prezentujących muzykę dawną na instrumentach z epoki i ich kopiach.
W 1953 r. staraniem dyrektora POS Andrzeja Szwalbego zapadła decyzja o budowie siedziby filharmonii z salą koncertową, która została zrealizowana w latach 1954-1958. Transmitowany przez Polskie Radio koncert inaugurujący działalność w nowym gmachu FP odbył się 16 listopada 1958 r.
Sala koncertowa im. Artura Rubinsteina słynie ze znakomitej akustyki. W filharmonii, oprócz głównej sali koncertowej na 880 miejsc, znajduje się sala kameralna na 170 miejsc i foyer na 170 miejsc. W foyer znajduje się bogaty zbiór portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów i unikatowych gobelinów.
Filharmonia Pomorska gościła wielu światowej sławy wirtuozów i znakomite orkiestry, a także była miejscem światowych prawykonań utworów znanych polskich kompozytorów. Od 1963 r. odbywają się tu Bydgoskie Festiwale Muzyczne.
Na przestrzeni 60 lat Filharmonią Pomorską kierowało tylko dwóch dyrektorów: inicjator jej powstania Andrzej Szwalbe w 1953-1991, a po nim do dziś - Eleonora Harendarska.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Toruniu
2013-12-07
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Toruniu odbywa się co 3 lata, po raz pierwszy miał miejsce w 2007 roku. Adresowany jest do młodych artystów.
IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im.I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy - wyniki
2013-12-07
Laureatką II nagrody została pianistka z Ukrainy - Dinara Klinton, a trzeciej Japończyk - Daiki Kato. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały: Violetta Khachikiyan z Rosji i Sun Hwa Kim z Korei.
Jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego przyznało także szereg nagród pozaregulaminowych. Nagrodę dla najlepszego Polaka w konkursie otrzyma Krzysztof Książek.
XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage - inauguracja
2013-12-07
Gala otwarcia Camerimage 2013 odbyła się w Operze Nova w Bydgoszczy.
IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im.I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy - inauguracja
2013-12-07
Koncert Orkiestry Filharmonii Narodowej zainaugurował w Bydgoszczy IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Orkiestrę poprowadził Jacek Kasprzyk, a jako solista wystąpił zwycięzca poprzedniej edycji Konkursu Paderewskiego Rosjanin Eduard Kunz.
Koncert poprzedziło wręczenie honorowego obywatelstwa Bydgoszczy znakomitemu pianiście, pedagogowi, jurorowi konkursów pianistycznych Piotrowi Palecznemu. Od wielu lat prof. Paleczny jest dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury Konkursów Paderewskiego.
W IX Konkursie Paderewskiego weźmie udział 37 pianistów z 12 państw. Najliczniejsze reprezentowane będą: Rosja – 12 pianistów, Korea Południowa – 6, Polska – 5 i Chiny – 4.
Uczestnicy zostali wyłonieni spośród 180 kandydatów, którzy wzięli udział w przesłuchaniach eliminacyjnych w Londynie, Moskwie, Nowym Jorku, Seulu, Tokio, Warszawie i Wiedniu.
[Archiwalne - cykl zakończony]
- poczet osobistości związanych z regionem kujawsko-pomorskim;
- zjawiskowe miejsca turystyczne, które trzeba poznać;
- wydarzenia kulturalne, o których głośno nie tylko w regionie;
- znane organizacje pozarządowe, które mogą pochwalić się nietuzinkowymi inicjatywami;
- sportowcy - promujący poprzez swoje osiągnięcia region Pomorza i Kujaw;
- ludzie nauki i ich dzieła;
- unijne przedsięwzięcia gospodarcze;
- rolnictwo w regionie;
- znani świata kultury, będący wizytówką regionu;
- produkt regionalny.
Audycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013" oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.