9 lutego 2021
2021-02-08
Wielu lekarzy obserwujących wpływ pandemii koronawirusa na leczenie innych schorzeń, a szczególnie przypadków onkologicznych, uważa, że grozi nam epidemia raka. Unia Europejska przygotowała specjalny program, dla krajów członkowskich, walki z rakiem.
Sprowadza się on do czterech podstawowych inicjatyw:
1.Profilaktyka za pomocą działań ukierunkowanych na kluczowe czynniki ryzyka, takie jak tytoń (celem jest zapewnienie, by do 2040 r. mniej niż 5 proc. ludności używało tytoniu), szkodliwe spożywanie alkoholu, zanieczyszczenie środowiska i substancje niebezpieczne;
2. Wczesne wykrywanie nowotworów poprzez poprawę dostępu i jakości diagnostyki oraz wspieranie państw członkowskich w zapewnieniu, aby do 2025 r. 90 proc. ludności UE, która kwalifikuje się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, miało do nich dostęp.
3. Diagnozowanie i leczenie poprzez działania mające na celu zapewnienie bardziej zintegrowanej i kompleksowej opieki nad chorymi na raka oraz podjęcie problemu nierównego dostępu do opieki wysokiej jakości i leków.
4. Poprawa jakości życia pacjentów chorych na raka i osób wyleczonych, w tym rehabilitacja, potencjalny nawrót nowotworu, choroby z przerzutami oraz środki wspierające integrację społeczną i reintegrację w miejscu pracy.
Z lekarzami zajmującymi się profilaktyką nowotworową porozmawiamy o konieczności regularnych badań, mimo zagrożeń jakie niesie epidemia koronawirusa.