W audycji z cyklu
„archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 7 grudnia 1978 roku. Popularyzując radiowe postaci, prezentujemy portret zbiorowy pracowników przedwojennej rozgłośni pomorskiej w Toruniu. Dokąd z radiem w teren? W ramach cyklu pt.
„Legendy Pomorza i Kujaw”, 8 października 2018 roku Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska zabrały Słuchaczy kujawsko-pomorskiej rozgłośni do Włocławka. Zaporę włocławską przed jej otwarciem, Ryszard Jankowski opisuje w swoim reportażu pt.
„Zapora Włocławek” z 24 sierpnia 1968 roku. W cyklu „W tym tygodniu… wiele lat temu” przypominamy materiał pt.
„Żołnierska piosenka”, który 31 grudnia 1953 roku w cyklu „ Zespoły świetlicowe przed mikrofonem” przedstawiła Anna Jachnina. Zaglądamy do archiwów Listy Przebojów rozgłośni kujawsko-pomorskiej, a także przypominamy audycję Anny Jachniny pt.
„Bory Tucholskie - wierzenia i legendy” z 31 grudnia 1954 roku. O rybakach z Nieszawy tradycjach, sprzęcie dawnego użytku i łowiskach na Wiśle opowiada Anna Jachnina w audycji pt.
„Rybackie pogwarki” z 31 grudnia roku 1857. W audycji pt.
„Świt nad Kruszwicą” z 31 grudnia 1957 roku Anna Jachnina opowiada o ziemi nadgoplańskiej w legendach i piosenkach, a w audycji pt.
„O rzeczach dziwnych i niezwykłych” z 31 grudnia roku 1958 odnosi się do legendy i wierzeń ludowych, przedstawiając przy okazji zespół Józefa Rezlera. O początkach pracy Mieczysława Wielicza, opowiada audycja Anny Jachniny pt.
„Wstawki z Mieczysławem Wieliczem” z 31 grudnia 1955 roku.
„Odpowiedzi na pytanie” to tytuł mikrosłuchowiska zaprezentowanego 2 grudnia roku 1970. Nowe treści w nauce historii i sposób ich przekazywania były tłem reportażu pt.
„Korzenie” Joanny Wiórkiewicz, z 22 grudnia 1980 roku. Do wysłuchania audycji zapraszają Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.