29 czerwca 2022

2022-06-29
archiwum.radiopik.plW wakacyjnym wydaniu audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” : sięgamy po „Pieśń dżungli” autorstwa Zbigniewa Lengrena i w reżyserii Zenona Jarugi - pierwsze z zachowanych słuchowisk radiowych, zaprezentowane 1 stycznia 1950 roku (w nowym archiwum). Przypominamy również reportaż pt. „Wciąż dzwoni o dziesiątej” autorstwa Michała Słobodziana, z premierą 20 kwietnia 2009 roku - bohaterem jest toruński taksówkarz z 50-letnim stażem. Dzieło otrzymało „Nagrodę publiczności” w Ogólnopolskim Konkursie na Artystyczną Formę Radiową Ostromecko 2009 i zdobyło nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie stypendialnym im. Jacka Stwory (w nowym archiwum). 5 lipca 2013 roku zaprezentowana została pierwsza część cyklu „Góral na nizinach”. O ceprach i góralach w rozmowie z Ewą Dąbrowską opowiadał Jan Bieniek (w nowym archiwum). Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 29 czerwca 2022

22 czerwca 2022 [film]

2022-06-22
W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 22 czerwca 1981 roku. Bohaterem wspomnienia radiowej postaci jest tym razem Leonard Milczyński. Zabierając radio w teren w ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw”, 27 kwietnia 2017 roku Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska odwiedziły Rzym (w nowym archiwum). 17 lipca 1994 roku w reportażu pt. „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, Katarzyna Rodziewicz opowiedziała o zagrożonej przyszłości 100-letniej kolejki wąskotorowej (w nowym archiwum). Co działo się swego czasu o tej porze na „Liście przebojów” kujawsko-pomorskiej rozgłośni? Warto sobie przypomnieć! W części pt. „W tym tygodniu… wiele lat temu”, audycja pt. „Ej, święty Janie”, w której 23 czerwca 1972 roku Anna Jachnina przedstawiła zwyczaje ludowe na św.Jana (w nowym archiwum). Obyczaj rzucania wianków na wodę przedstawił Ryszard Jankowski w reportażu pt. „Jak w Brześciu wianki puszczają z 29 czerwca 1979 roku (w nowym archiwum). Przypominamy również reportaż społeczny Ryszarda Jankowskiego pt. „Ludzie wielkiej rzeki”, z 24 czerwca 1975 roku (w nowym archiwum). Pod tytułem „Koncert na skrzypce i nożyczki”, 31 maja 1979 roku Ryszard Jankowski zaprezentował reportaż ze spotkania z twórcą ludowym i fryzjerem w Dobrem w województwie włocławskim (w nowym archiwum). 21 czerwca 1985 roku w wypowiedzi pt. „Przed muzycznym festiwalem” Janusz Drozdowski przedstawił rozmowę z dyrektorem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy Andrzejem Szwalbe na temat zbliżającego się 7. festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis (w nowym archiwum). 22 czerwca 1989 roku w wypowiedzi pt. „Pamiętam”, Krystyna Bacciarelli przedstawiła wspomnienia okupacyjne, więzienne i obozowe dwóch łączniczek Armii Krajowej (w nowym archiwum). 25 czerwca 1995 roku w audycji „Raz na ludowo”, Andrzej Krystek odwiedził Jarmark Świętojański w Bydgoszczy i Skansen w Toruniu, a także przybliżył Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku (w nowym archiwum). Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 22 czerwca 2022

15 czerwca 2022 [film]

2022-06-15
W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 15 czerwca 1971 roku. Bohaterem wspomnienia radiowej postaci jest tym razem Edward Mielniczek. Zabierając radio w teren w ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw”, 8 czerwca 2017 roku Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska odwiedziły Runowo Krajeńskie (w nowym archiwum). Co działo się swego czasu o tej porze na „Liście przebojów” kujawsko-pomorskiej rozgłośni? Warto sobie przypomnieć! W części pt. „W tym tygodniu… wiele lat temu”, audycja pt. „Letnie dumania, w której 14 czerwca 1961 roku Anna Jachnina przedstawiła zwyczaje i wierzenia ludowe, kosiarskie, dożynkowe, pasterskie w wykonaniu Zespołu Pomorze i Zespołu Edmunda Lubiatowskiego (w nowym archiwum). W audycji pt. „Piękny biały szkuner” z 18 czerwca 1970 roku, środowisko morskie przybliżył Jerzy Sulima-Kamiński (w nowym archiwum). 6 czerwca 1967 roku, w reportażu pt. „Człowiek w cieniu paragrafu” Regina Adamczak we współpracy z Bohdanem Hniedziewiczem przedstawili losy przesiedleńców zza Buga, mieszkających w Smukale Dolnej (w nowym archiwum). W reportażu Ryszarda Jankowskiego pt. „Gawędy Kujawskie” z 11 czerwca 1977 roku, Józef Sprusinowski z Radziejowa Kujawskiego opowiada gawędy Józefa Bartłomieja (w nowym archiwum). 11 czerwca 1978 roku w reportażu pt. „Kolberg 78”, Ryszard Jankowski odniósł się do płockich uroczystości wręczenia nagród im. Oskara Kolberga najwybitniejszym twórcom ludowym i działaczom na niwie folkloru (w nowym archiwum). Pod tytułem „Zielony wątek na Osnowie” z 14 czerwca 1980 roku, Ryszard Jankowski zaprasza na reportaż ze spotkania z rodziną Stefańskich ze wsi Osnowo koło Chełmna (w nowym archiwum). 17 czerwca 1985 roku w reportażu pt. „Drewniane figury pana Stefana” Sławomira Błaszczuk-Teska opowiedziała o spotkaniu z rzeźbiarzem z Kcyni (w nowym archiwum). W Boże ciało, 18 czerwca 1982 roku w audycji z cyklu „Wieczorne spotkania”, Krzysztof Rogoziński zaprosił ks. Michała Ciureja, który opowiedział o kościele w państwach byłych demoludów (w nowym archiwum). Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 15 czerwca 2022

8 czerwca 2022 [film]

2022-06-08
W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 8 czerwca 1970 roku. We wspomnieniu radiowej postaci prezentujemy Stanisława Mędelskiego. W ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw”, 13 kwietnia 2017 roku Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska odwiedziły Rogowo (w nowym archiwum). Właśnie tutaj 3 maja 1998 roku w ramach audycji „Raz na ludowo” Andrzej Krystek odwiedził kapelę „Rogowo” (w nowym archiwum). Sprawdziliśmy, co działo się swego czasu o tej porze na „Liście przebojów” kujawsko-pomorskiej rozgłośni. W części pt. „W tym tygodniu… wiele lat temu”, audycja pt. „Przeżycia Wicka Rogali”, w której 12 czerwca 1957 roku Anna Jachnina przedstawiła wspomnienia Wicka Rogali o Teatrze Kaszubskim i Pruskim (w nowym archiwum). Również Anna Jachnina, w audycji pt. „Petycja z załącznikiem” z 6 czerwca 1964 roku, odniosła się do sprawy kcyńskiej świetlicy na Pałukach (w nowym archiwum). 6 czerwca 1967 roku pod tytułem „Niejaki Piórko” zaprezentowane zostało słuchowisko w adaptacji Jerzego Niesiobedzkiego-Skoludy (w nowym archiwum). Pod tytułem „Jaszczur” 5 czerwca 1975 roku zaprezentowane zostało opowiadanie Janusza Stasiuka o spotkanym dziwnym człowieku (w nowym archiwum). 10 czerwca 1985 roku w reportażu pt. „Sąsiedzi”, Krystyna Bacciarelli opowiedziała o martyrologii tucholan jesienią 1939 roku (w nowym archiwum). Performance Wolfganga Grimma w Wieży Ciśnień, 8 czerwca 1997 roku w reportażu pt. „Nocne Show” przedstawiła Katarzyna Rodziewicz (w nowym archiwum). Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 8 czerwca 2022

1 czerwca 2022 [film]

2022-06-01
W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 1 czerwca 1970 roku. We wspomnieniu radiowej postaci prezentujemy Danutę Maciejewską. W ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw”, 9 października 2017 roku Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska odwiedziły Osie (w nowym archiwum). Tutaj też dla 130 śmiałków rozpoczął się 14. Ogólnopolski Spływ Kajakowy Wda 2010, o czym 22 stycznia 2010 roku w relacji pt. „Spływ Wdą” mówił Marcin Doliński (w nowym archiwum). Sprawdziliśmy, co działo się swego czasu o tej porze na „Liście przebojów” kujawsko-pomorskiej rozgłośni. W części pt. „W tym tygodniu… wiele lat temu”, 1 czerwca 1964 roku opowiadanie dla dzieci pt. „Jarzębinka” przedstawiła Krystyna Kasprzykowska (w nowym archiwum). W audycji Anny Jachniny pt. „Twórcy ludowi” z 1 czerwca 1960 roku, wypowiadali się rzeźbiarze, garncarze, plecionkarze i malarze - uczestnicy Zjazdu Twórców Ludowych w Toruniu (w nowym archiwum). 4 czerwca 1960 roku w audycji pt. „Zielone święta”, Anna Jachnina przedstawiła związane z nimi zwyczaje i wierzenia ludowe (w nowym archiwum). Również w audycji Anny Jachniny pt. „Legenda, zwyczaj, piosenka”, 29 maja 1960 roku przedstawione zostały legendy, zwyczaje, obrzędy i piosenki związane z sianokosami, żniwami i siewem (w nowym archiwum). Opowiadanie pt. „Prometeusz” przedstawił 30 maja 1968 roku Jerzy Sulima-Kamiński (w nowym archiwum). 1 czerwca 1968 roku audycję pt. „Boska Pola”, Zbigniew Suchar poświęcił Apolonii Chałupiec czyli słynnej Poli Negri (w nowym archiwum). Przypominamy również mikrosłuchowisko pt. „Odwiedziny obcego” zaprezentowane 4 czerwca 1970 roku (w nowym archiwum). 3 czerwca 1989 roku w „Audycji Wyborczej Solidarności” Jolanta Kuligowska-Roszak i Michał Jagodziński przedstawili sylwetki kandydatów do Sejmu i Senatu popieranych przez NSZZ „Solidarność” (w nowym archiwum). Pod tytułem „Echa wydarzeń”, 1 czerwca 1992 roku Andrzej Walkowiak zaprosił na spotkanie z politykami województwa kujawsko-pomorskiego dyskutującymi na temat upadku rządu Jana Olszewskiego i zmian politycznych w 1992 roku (w nowym archiwum). Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 1 czerwca 2022

Zobacz także

„archiwum.radiopik.pl”, to audycja promująca pierwsze w Polsce radiowe archiwum online. Jej atrakcyjna forma i materiały poprzedzane odpowiednim komentarzem autorów pokazują życie, kulturę, historię oraz dorobek twórców działających na Pomorzu i Kujawach.

Audycja powiązana z promocją w Internecie to nie tylko dźwięk ale również zdjęcia, dokumenty i niepublikowane dotąd scenariusze archiwalnych audycji, opracowanych przez dziennikarzy rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy.

Taki rodzaj prezentacji, to nowość. Dzięki niej poznamy kontekst powstania materiału, tło historyczne, możliwości rejestracji czy samego autora.

W każdą środę o godz. 19.05
zapraszają:
Pozostańmy w kontakcie:

„archiwum.radiopik.pl”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz

89 lat radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Wideo: Janusz Wiertel

Pierwsze w Polsce radiowe archiwum online!
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę