Adriana Andrzejewska-Kuras

Adriana Andrzejewska-Kuras/fot. Piotr Ulanowski

Adriana Andrzejewska-Kuras/fot. Piotr Ulanowski

Radio było w moim życiu, od kiedy pamiętam. Już jako kilkulatka nagrywałam swój głos na kasetach, recytując wiersze i śpiewając piosenki. W podstawówce postanowiłam zostać dziennikarką, a marzenie spełniło się na studiach. Zaczęłam działać w Radiu Sfera UMK, a w 2008 roku trafiłam do Polskiego Radia PiK.

Zaczynałam od Redakcji Informacji, z którą do dziś chętnie współpracuję. Na co dzień jednak skupiam się na dłuższych formach - reportażach i audycjach publicystycznych. Lubię dogłębnie poznać dany temat i niespiesznie opowiadać dźwiękowe historie. W radiu najbardziej cenię sobie spotkanie z drugim człowiekiem. Uwielbiam słuchać historii moich rozmówców. Jestem im wdzięczna, że zapraszają mnie do swojego świata. Dzielą się swoimi problemami, doświadczeniami i wiedzą, a ja staram się przekuć to w radiową opowieść.

Mam to szczęście, że na swoim reporterskim szlaku poznaję też ciekawe miejsca regionu. To sprawia mi dużo przyjemności, bo uwielbiam podróże. W czasie wolnym gotuję, czytam i jeżdżę po świecie. Najbardziej jednak cenię sobie chwile spędzone z najbliższymi. 

tel. (56) 61-10-713

Ewa Dąbrowska

Ewa Dąbrowska

Ewa Dąbrowska

Jestem bydgoszczanką. Tu kończyłam szkołę muzyczną, a studia w Gdańsku - Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki. Uzyskałam tytuł Magistra Sztuk Pięknych w zakresie gry na skrzypcach i wtedy nastąpił przełom. Podjęłam decyzję, która zmieniła moje życie na zawsze. Wybrałam radio.

Pierwsze kroki stawiałam w stacji komercyjnej. Była to mała rozgłośnia, Radio El w Bydgoszczy, które z czasem weszło w sieć Radia ESKA. Ukończyłam studia podyplomowe na wydziale humanistycznym Instytutu Nauk Politycznych Akademii Bydgoskiej i związałam swoje zawodowe życie z Regionalną Rozgłośnią Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.

Prowadzę programy autorskie. Obok muzycznych, takich jak „W dobrym tonie”, nagrywam audycje publicystyczne, religijne, dokumentalne, historyczne, m.in. „Pierwszy Dzień Tygodnia” i „Radio z Historią”.

Jestem dziennikarzem, czasami lektorem w słuchowiskach. Zarejestrowałam kilka ilustracji muzycznych do reportaży, jingle, cykle biograficzne, „Legendy Pomorza i Kujaw”. Prowadzę warsztaty dziennikarskie. Ostatnio w ramach „Lekcji z Polskim Radiem PiK".

tel: (52) 327-41-12

Ewa Dąbska-Wieczorkowska

Ewa Dąbska/fot. Piotr Ulanowski

Ewa Dąbska/fot. Piotr Ulanowski

W PR PiK jestem od 1992 roku. Wraz z Erykiem Hełminiakiem, Anią Trzcińską i jeszcze kilkoma osobami wyszliśmy obronną ręką z całodziennego, konkursowego maglowania. Pracowałam wówczas na uczelni i postanowiłam przeżyć przygodę. Jak się okazało, nie zrobiłam kariery naukowej, bo radio pochłonęło mnie całkowicie.

Byłam w różnych redakcjach na chwilę, ale postanowiłam zostać „panią od kultury". Pasjonuje mnie także reportaż, który ostatnio bardzo zaniedbałam. Jestem jedynaczką, dlatego zawsze byłam „głodna" ludzi. Uwielbiam rozmawiać, ale też i słuchać. Tego nauczyłam się w radiu. To ono dało mi możliwość poznania wspaniałych twórców.

Gdzie mogę siedzieć godzinami? W teatrze, operze, sali koncertowej, kiedyś w kinie. Przed laty „połykałam" książki, teraz czytam mniej, bo doba za krótka. Chciałabym jeździć na motorze, na nartach i brać udział w wyścigach samochodowych. Może kiedyś...

Marzę o podróżach, dawniej dużo jeździłam, zwiedzałam, teraz cieszę się, gdy mogę pojechać nad zimne polskie morze. Zdecydowanie głoszę tezę o wyższości morza nad górami!

Dariusz Gross

Dariusz Gross/fot. Piotr Ulanowski

Dariusz Gross/fot. Piotr Ulanowski

Swoją przygodę z radiem zacząłem jeszcze w czasie studiów (geografia na UMK w Toruniu) - w studenckim Radiu Bielany. W tym czasie trafiłem na casting - TVP3 Bydgoszcz poszukiwała dziennikarzy. Tak zacząłem pracę w telewizji.

Gdy dostałem propozycję poprowadzenia słynnej Listy Przebojów PR PiK - bez wahania ją przyjąłem i moja przygoda z Listą trwa do dziś! Choć w międzyczasie była też praca w „Podróże TV’’ i współpraca z TVP ( cykl „Polskie Parki Narodowe”, który prowadzę) - to jednak zawsze Radio było i jest dla mnie najważniejsze! Prowadzę pasmo poranne („Zawsze dzień dobry”) i audycje muzyczne. Oprócz Listy Przebojów proponuję też: „Polskie granie”’, „Przebojową godzinę” , „Koncertowe Radio PiK” i „GraMy z Wami”.

Muzyka to jedna z moich największych pasji i mam też zaszczyt być członkiem Akademii Fonograficznej, przyznającej najważniejsze polskie nagrody muzyczne - „Fryderyki”. Kolejne pasje to rower i natura - bardzo lubię jeziora i miejsca jeszcze nie do końca odkryte. O nich też opowiadam w sobotnim programie „Wsłuchaj się w region”. 

tel. (52) 32-74-168

Magda Jasińska

Magda Jasińska/fot. Piotr Ulanowski

Magda Jasińska/fot. Piotr Ulanowski

Do radia, a właściwie do dziennikarstwa trafiłam z przypadku. Zastępowałam tatę, który w audycji Wojciecha Sobocińskiego relacjonował festiwale jazzowe. Tata nie mógł, więc trzeba było przełamać strach i zastąpić go za mikrofonem. Po tym występie, który moim zdaniem nie był udany, dostałam propozycję poprowadzenia Magazynu Jazzowego. I machina ruszyła…

Spodobała mi się tu rodzinna atmosfera, kult mistrza i ucznia. Podglądałam moich mistrzów (Zbigniew Ostrowski i Wojciech Sobociński) i też tak chciałam. Najbardziej podobało mi się, że można próbować różnych form – relacji, materiałów publicystycznych, newsów, czy biżuterii radiowej - reportaży.

Dziś zajmuję się publicystyką społeczną, a z pasji tym, od czego zaczynałam – muzyką jazzową i klasyczną. Czym jest dla mnie dziennikarstwo? Odpowiem, czym jest dla mnie dziennikarstwo radiowe… To niegasnąca ciekawość, możliwość spotykania każdego dnia ludzi niezwykłych, zabawa z dźwiękiem i poczucie, że to co robię może być innym przydatne.

tel. (52) 32-74-172

Tomasz Kaźmierski

Tomasz Kaźmierski/fot. Piotr Ulanowski

Tomasz Kaźmierski/fot. Piotr Ulanowski

Swoją pierwszą pracę rozpocząłem właśnie w naszej rozgłośni, to było w październiku 1999 roku, jeszcze w czasie studiów. Trafiłem do Redakcji Kultury, później do Redakcji Nowych Mediów, teraz pracuję w Zespole Samodzielnych Dziennikarzy.

W Radiu zajmuję się muzyką, nowymi technologiami i kulturą. Prowadzę swoje audycje autorskie: „Muzyka Spoza Układu” i „Radio Beat”. Tworzę też program „Regionalny Dom Kultury” oraz „Pomysł-Innowacja-Kariera”, współprowadzę „Rodzinny PiKnik”. Przez wiele lat spotykałem się z podróżnikami w ramach audycji „Na szlaku”.

Dziennikarstwo jest dla mnie próbą dotarcia do istoty, kontaktem z ludźmi, poznawaniem regionu. Uwielbiam popularyzować muzykę - poznawać nowych, ciekawych artystów i zachęcać innych, by słuchali dobrych płyt. To właśnie to spowodowało, że pojawiłem się na przesłuchaniach.

W wolnych chwilach słucham dużo muzyki, sporo jeżdżę na rowerze, zimą na stacjonarnym, w sezonie crossem po regionie, a MTB po górach.

tel. (52) 32-74-128

Ewa Kurzawa

Ewa Kurzawa/fot. Piotr Ulanowski

Ewa Kurzawa/fot. Piotr Ulanowski

W PR PiK - od lipca 1996 r. Pracowałam na różnych „radiowych frontach" - reporterka, prowadzenie programów porannych, przedpołudniowych, wieczornych i programów nocnych, przez kilka lat „oprawiałam muzycznie" bloki programowe, przez 17 lat (2007-2024) pełniłam funkcję Dyrektora Programu, obecnie realizuję się w roli prowadzącej „PiKtogramy” oraz „Dyżur eksperta”.

Ukończyłam Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Po studiach pracowałam na uczelni oraz w Operze Nova. Nie marzyłam o byciu dziennikarzem, miałam być muzykiem - grać w orkiestrze, dyrygować chórem albo w chórze śpiewać - życie zadecydowało za mnie - to przypadek sprawił, że trafiłam do Radia, a dziennikarstwo stało się dla mnie PRACĄ najlepszą, jaka mogła mi się w życiu przytrafić.

Prywatnie - cenię ciszę i spokój, moim azylem jest dom, urlopy od lat spędzam na Podlasiu i w Bieszczadach, w bardzo kameralnym towarzystwie, zawsze tylko z mężem i psem rasy Cane Corso, co sprawia, że czuję się… bezpiecznie.

tel. (52) 32-74-126

Piotr Majewski

Piotr Majewski/fot. Piotr Ulanowski

Piotr Majewski/fot. Piotr Ulanowski

Jestem Starszym Redaktorem, co widać na załączonym obrazku, ale mam mniej lat, niż na to wyglądam ;)

Z wykształcenia jestem prawnikiem, z zawodu dziennikarzem i konferansjerem, z zamiłowania astrofotografem i popularyzatorem astronomii. Mam zaszczyt dzierżyć tytuły Mistrza Mowy Polskiej oraz Mistrza Polski… radiowców w piłce nożnej plażowej :)

Przygodę z radiem zacząłem na studiach w Toruniu. W 1992 roku trafiłem do pierwszego zespołu Radia Toruń, a już dwa lata później współtworzyłem Radio Gra. Z Polskim Radiem PiK związałem się w 1997 roku i dobrze mi tu :) Jestem prezenterem przedpołudniowych „PiKtogramów" i autorem audycji muzycznych, w tym Listy Przebojów. Prowadzę też „Radio Planet i Komet” – program słuchany w skali ogólnopolskiej.

Z Jerzym Rafalskim (Planetarium Toruń) zdobyłem Grand Prix europejskiego konkursu filmowego VENUS TRANSIT 2004. W 2000 roku zwyciężyłem w ogólnopolskim konkursie na najlepszą popularnonaukową audycję radiową. W serwisie YouTube stworzyłem autorski kanał pod nazwą radio-teleskop.pl, w którym zamieszczam filmowe kalendarze astronomiczne. A potem… biegnę pod niebo gwiaździste sprawdzić czy wszystko gra ;)

tel. (52) 32-74-127

Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Iwona Muszytowska-Rzeszotek/fot. Piotr Ulanowski

Iwona Muszytowska-Rzeszotek/fot. Piotr Ulanowski

Jeden z moich dyrektorów powiedział, że człowiek powinien zmieniać pracę co 7 lat, aby się nią nie znudzić. Pracy w Polskim PiK zmieniać nie trzeba, ona się nie nudzi! Wręcz przeciwnie, staje się pasją. Każdy kolejny wywiad, czy wyjazd w teren oraz temat do „ogrania" podnosi poprzeczkę. Nie ma miejsca na rutynę.

Jestem absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie im. Aleksandra Zelwerowicza. Zaczynałam jako gość programu Danki Maciejewskiej i zapowiadałam koncerty Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, w której pracowałam. Wcześniej zdobywałam doświadczenia fotograficzne. Po pracy w Operze w Szczecinie na stałe trafiłam ponad 30 lat temu do Radia.

W tym czasie miałam okazję pracować praktycznie we wszystkich redakcjach tematycznych. Dziś związana jestem z kulturą. Z Bogumiłą Wresiło współtworzę program filmowo-literacki „Dwie Strony Sztuki”, a z Magdą Jasińską - „Raz na Ludowo”. Trzymając mikrofon w ręku zawsze jestem blisko ludzi. To daje satysfakcję, a także możliwość podejmowania ciekawych tematów.  Każdy dzień w Radiu to nowe wyzwanie i fajna przygoda. 

tel. (56) 61-70-712

Elżbieta Rupniewska-Domachowska

Elżbieta Rupniewska-Domachowska/fot. Piotr Ulanowski

Elżbieta Rupniewska-Domachowska/fot. Piotr Ulanowski

W PR PiK pracuję od grudnia 1995 r. Przez kilka lat byłam prezenterką Wiadomości. Moje reporterskie relacje z bieżących wydarzeń w regionie, od 30 lat ukazują się w paśmie „Popołudnie z Nami". Współtworzyłam cykle edukacyjne: „Pro Natura" (o zwierzętach), Magazyn Konsumenta i Obywatel.PL. Jestem autorką kilku cyklicznych audycji o tematyce społecznej („Zagubieni, czyli z psychiatrią na ty", „Z sercem na dłoni, czyli o działalności pożytku publicznego"), a także historycznych („Pomorze i Kujawy - nasza historia" i „Tajemnice Regionu") oraz poświęconych dorobkowi naukowemu uczelni wyższych w regionie („Vivat Akademia).

Z wykształcenia jestem filologiem klasycznym. Klasyczną łacinę i grekę studiowałam na Uniwersytecie Wrocławskim. Dyplom magistra uzyskałam na Uniwersytecie Poznańskim.

Kiedyś byłam miłośniczką kina i filmów fabularnych, obecnie - i zawodowo, i prywatnie - najbardziej kocham „prawdziwe historie prawdziwych ludzi". Uwielbiam też historię jako taką.

Prywatnie jestem żoną Jacka Domachowskiego, realizatora w PR PiK. Nasz syn ma na imię Krzysztof.

tel. 52 32 74 115

Zobacz także

Bydgoska siedziba Polskiego Radia PiK

Bydgoska siedziba Polskiego Radia PiK


Dane teleadresowe

Polskie Radio-Regionalna Rozgłośnia w Bydgoszczy
"Polskie Radio Pomorza i Kujaw" SA - w likwidacji
ul. Gdańska 48-50, 85-006 Bydgoszcz

NIP: 5540316293
REGON: 09044980400000
KRS: 0000183992 - Sąd Rejonowy w Bydgoszczy XIII Wydział Gospodarczy
Kapitał zakładowy: 703 900,00 zł wpłacony w całości

Centrala: tel. 52 327 40 00
Telefon dyżurny: 52 345 50 60
Antena: tel. 52 345 50 90

Newsroom: dzienniki@radiopik.pl
Nowe Media: internet@radiopik.pl
W sprawach ogólnych i administracyjnych: sekretariat@radiopik.pl

Redakcja we Włocławku:

Plac Wolności 1, lokal 17 A
(budynek WSHE)
87-800 Włocławek
tel. 54 232 76 93
e-mail: wloclawek@radiopik.pl
Częstotliwości nadawania: FM 100,1 MHz | Włocławek 100,3 MHz | Brodnica 106,9 MHz | DAB+ kanał 11A
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę