Polskie Radio PiK
z 2 sierpnia 2020 roku
0:00 Nuty i minuty
audycja muzyczna
6:05 Magazyn Wiejski
Wieś i jej codzienność. Co słychać na wsi i w rolnictwie, także przemyśle spożywczym, w kuchni tradycyjnej i nowoczesnej? Zaprasza Andrzej Krystek.
7:00 Pierwszy dzień tygodnia
Przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia cz.IV. 119 lat temu, 3 sierpnia urodził się kard. Stefan Wyszyński. Jaki udział w odzyskaniu przez Polskę wolności miała działalność Prymas Tysiąclecia? Jaką rolę w jego życiu odegrało konklawe w 1978 r. i dlaczego tak wiele Kościół w Polsce zawdzięcza współpracującym z nim kobietom? Wyjaśnia Ewa Czaczkowska, autorka książki "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość". Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa i wicepostulator w jego procesie beatyfikacyjnym.
8:06 Piosenki na telefon
Muzyczne życzenia...w jednej chwili do spełnienia.
10:06 Śniadanie z muzami
W magazynie publicystyki kulturalnej zapowiemy koncerty na dziedzińcu Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Sprawdzimy jakie atrakcje kulturalne czekają w wakacje w grudziądzkim Teatrze. Zaprosimy na sierpniowe pokazy filmowe przygotowane przez Festiwal Filmowy Przeźrocza. Dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy Maciej Figas podsumuje sezon i zapowie co w Operze Nova po wakacjach. W programie także relacja z XXIV Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej w Ciechocinku.
12:00 Pomorze i Kujawy - nasza historia
28 lipca 1998 r. zmarł Zbigniew Herbert. O związkach wybitnego poety z Kujawami i Pomorzem oraz o jego twórczości opowie dr hab. Radosław Sioma, polonista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaprasza Robert Erdmann.
13:00 Raz na ludowo
Kujawy i Pomorze to region wyjątkowo bogaty etnograficznie. Andrzej Krystek prezentuje sztukę twórców ludowych, zespołów folklorystycznych. Są też relacje z imprez, festiwali, przeglądów folkowych i jarmarków sztuki ludowej.
14:00 Na szlaku
Z początkiem sierpnia Tomasz Kaźmierski zachęca do wizyt w Tucholskim oraz Wdeckim Parku Krajobrazowym. Powiemy m.in. o przyrodniczej osobliwości tych terenów czyli zimorodku.
15:00 85 lat Radia na Pomorzu i Kujawach
Świętujemy jubileusz naszej rozgłośni. W kolejnym odcinku naszego cyklu o „radiu żywym”.
16:00 Muzyka i sport
MrGarden GKM znów pojedzie na własnym torze. Tym razem przeciwnikiem grudziądzkiego zespołu, w ósmej kolejce rozgrywek PGE Ekstraligi, będzie Włókniarz Częstochowa. To pierwszy mecz rundy rewanżowej, a więc szansa dla obu klubów na punkt bonusowy. Przypomnijmy, że na inaugurację sezonu częstochowski zespół wygrał u siebie 53:37. Przeciwnik to barzdo mocna i wyrównana ekipa, ale można z nią wygrać, co udowodnił Motor Lublin, dlatego gospodarze powinni myśleć o zwycięstwie, a przy odrobinie szczęścia nawet o bonusie. Ekstraligowe spotkanie rozpocznie się o 16.30.
19:00 Ziarna losu
„Popołudnie było wolne. Znalazłem w biurze sklepu sanitarnego nad nami jeszcze trochę gatunkowej wódki. Potem wszystko elegancko zadekowałem, bo tam też szykowali biuro prasowe i przy ładnej muzyce zaczęliśmy grać w brydża. A na wieczór idziemy do kina. Przecież nas też parę razy filmowali” – to fragment powstańczych wspomnień Janusza Roli-Szadkowskiego. Jak wyglądała codzienność w czasie Powstania Warszawskiego? Co robili powstańcy, ale także i zwykli ludzie w czasie kiedy było nieco spokojniej? Co najbardziej doskwierało mieszkańców w czasie tych ponad 60 powstańczych dni? W audycji „Ziarna losu” zabrzmi reportaż Michała Słobodziana, pt. „Rozstrzelana codzienność”.
20:00 Lista Przebojów
Zagłosuj! Twój głos może być decydujący.
22:00 Wiadomości i przegląd sportowy
Nie miałeś czasu w dzień - tu znajdziesz sport w pigułce.
22:15 Organizacje Pożytku Publicznego
Już 321 organizacji pozarządowych działających na Kujawach i Pomorzu posiada status pożytku publicznego i prawo do otrzymywania 1% podatku na swoją działalność w 2017 roku. Ich działalność jest bardzo różnorodna. Ich aktualną listę można znaleźć na stronie pod adresem bazy.ngo.pl.
23:00 Pierwszy dzień tygodnia - powtórka
Przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia cz.IV. 119 lat temu, 3 sierpnia urodził się kard. Stefan Wyszyński. Jaki udział w odzyskaniu przez Polskę wolności miała działalność Prymas Tysiąclecia? Jaką rolę w jego życiu odegrało konklawe w 1978 r. i dlaczego tak wiele Kościół w Polsce zawdzięcza współpracującym z nim kobietom? Wyjaśnia Ewa Czaczkowska, autorka książki "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość". Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa i wicepostulator w jego procesie beatyfikacyjnym. Powtórka porannej audycji.
0:00 Nuty i minuty
audycja muzyczna