Rękawiczki podczas zakupów? Połowa Polaków nie używa
Ponad połowa Polaków nie używa rękawiczek ochronnych podczas zakupów - wynika z badania firmy analityczno-badawczej UCE RESEARCH. Najczęściej są to osoby młode - do 35 lat, które wskazują, że nie mają takiego obowiązku oraz nie boją się zakażenia koronawirusem.
Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że 52,4 proc. Polaków nie używa rękawiczek ochronnych podczas wizyt na stacjach paliw, w wielkopowierzchniowych sklepach oraz na targowiskach. 45,7 proc. pytanych twierdzi, że je stosuje, natomiast 2 proc. nie pamięta, czy to robi.
Według autorów badania, Polacy nie są przekonani do stosowania tego rodzaju zabezpieczenia. Wskazali, że 62 proc. osób, które nie nosiły rękawiczek, na pytanie, czy wcześniej dezynfekowały ręce odpowiedziało, że nie, tłumacząc to tym, że zapomniało – 67 proc. wskazań, 31 proc. odpowiedziało, że nie mają takiego obowiązku.
Jak zaznaczył dyrektor zarządzający w Grupie AdRetail Karol Kamiński, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, rękawiczki należy stosować podczas zakupów. Jednocześnie przepisy zakładają, że jeżeli klient dezynfekuje ręce, to już nie musi nosić rękawiczek.
Z badania wynika, że wśród tych, którzy nie noszą rękawiczek ochronnych, dominują osoby w wieku 18-22 lata oraz 23-35 lat. Głównie mieszkają one w woj. pomorskim, dolnośląskim i lubelskim, w miejscowościach liczących od 5 do 19 tys. oraz od 50 do 100 tys. mieszkańców. W większości posiadają wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne oraz wyższe.
Kamińskiego nie dziwi, że to głównie młode pokolenie z mniejszych miejscowości oraz z najniższym wykształceniem nie używa rękawiczek podczas zakupów. „Wiele różnych badań pokazuje, że w czasie pandemii właśnie takie osoby najbardziej lekceważą zalecenia i obostrzenia. Młode osoby żyją w przekonaniu, że im nic nie grozi, albo myślą, że są bardziej odporne na zakażenie niż inne grupy społeczne” - wskazał.
Podał, że osoby, które obecnie nie noszą rękawiczek ochronnych podczas zakupów najczęściej (23,5 proc.) wskazują, że nie mają takiego obowiązku, 18,5 proc. badanych twierdzi, że nie boi się zakażenia. 16,5 proc. wskazuje, że zapomina o rękawiczkach, natomiast 15,8 proc. podaje brak darmowych rękawiczek. Jednocześnie 12,8 proc. pytanych wskazuje, na „inne powody”, natomiast 6,1 proc. nie potrafi określić, dlaczego tego nie robi.
Wyniki badania pokazują, że na brak obowiązku używania rękawiczek podczas zakupów wskazują głównie osoby w wieku 23-35 lat, posiadają średnie lub wyższe wykształcenie i są mieszkańcami woj. mazowieckiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego.
Wśród osób, które nie boją się zakażenia dominują młodzi ludzie w przedziale wiekowym 18-22 lat z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, zamieszkujący woj. lubelskie, podkarpackie i pomorskie.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 15-16 maja br. metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Grupy AdRetail wśród 1122 konsumentów. Wskazana próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu. (PAP)
Zobacz także
Rektor UMK do ministra w sprawie szczepień pracowników: Nie złamaliśmy prawa
2021-02-01, 18:07- Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa - napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala w odpowiedzi na pytania w tej sprawie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Uczelnia… Czytaj dalej »
„Mają kredyty, opłaty, leasingi i chcą przeżyć”. Lewica w obronie restauratorów
2021-01-28, 16:20Wsparcie dla przedsiębiorców bez względu na branżę, zwiększenie do 15 tys. zł pomocy dla firm, comiesięczna „wypłata' dla tych, którzy stracili pracę oraz konsultacje branżowe - to pomysły Lewicy na ratowanie gospodarki. Czytaj dalej »
Kombinezony i maski dla przychodni i szpitali. Już mogą się po nie zgłaszać
2021-01-28, 12:24Samorząd województwa zakupił środki ochrony osobistej dla medyków, które trafią do przychodni i szpitali w naszym regionie. To maski, kombinezony, fartuchy i rękawice ochronne. Czytaj dalej »
Zamieszanie ze szczepionkami we Włocławku: apel o kontrolę ministerstwa i NFZ
2021-01-27, 15:11Posłanka PiS Joanna Borowiak zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ o kontrolę w wojewódzkim szpitalu we Włocławku ws. szczepień przeciwko COVID-19. Nie przekonują ją tłumaczenia dyrektor placówki podległej Urzędowi Marszałkowskiemu… Czytaj dalej »
Poseł Latos: Rząd ma zakontraktowanych więcej szczepionek, niż mamy obywateli
2021-01-27, 14:22- Nie ma potrzeby zakupu szczepionek poza systemem unijnym, bo te które są zamówione, wystarczą do zaszczepienia wszystkich Polaków, ale gdyby to mogło przyspieszyć proces szczepień lub uspokoić zaniepokojonych, to rząd być może… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590