Mazury gotowe na majówkę. Tylko uroczystego otwarcia nie będzie
Od lat 1 maja uroczyście, na moście obrotowym w Giżycku, otwierano na Mazurach sezon żeglarski. W tym roku otwarcie sezonu ze względów pandemicznych zostało odwołane. Mimo to jeziora będą pełne żagli, a w małych portach odbędą się koncerty, jarmarki czy warsztaty.
Właściciele i operatorzy mazurskich portów spodziewają się, że rząd nie pozwoli na ich otwarcie w majówkę. Hotele i pensjonaty już wiedzą, że do 3 maja nie będą mogły przyjmować gości, a restauracje będą działać wyłącznie serwując dania na wynos. Mimo to branża turystyczna na Mazurach szykuje się do majówki. - Bardzo wiele jachtów zostało wyczarterowanych na ten weekend - mówi właściciel portalu mazury.info Zbigniew Jatkowski. - Patrząc na istniejące zainteresowanie czarterem jachtów, niektóre firmy już szykują się na bardzo dobry sezon. Są tacy, którzy mają rezerwacje wszystkich łodzi na cały wakacyjny sezon.
Na majówkę zostało też wynajętych wiele domków wypoczynkowych lub pokoi w gościnnych gospodarstwach. - Wizyty gości, znajomych czy dalszej rodziny nie są zabronione. Do nas przyjeżdżają od lat ci sami ludzie, jesteśmy jak rodzina - mówi właścicielka domków nad jeziorem w gminie Mrągowo.
Otwartych będzie też wiele małych portów. - Mam do wyboru otworzyć się i pracować albo nie mieć co do garnka włożyć. To dla mnie żaden wybór - mówi właściciel portu na północnej części Szlaku Wielkich Jezior. Zapowiadał, że zamierza rozpalić grilla i serwować gościom posiłki. - Każdy zje na jachcie w swoim gronie, uważam, że to dużo bezpieczniejsze, niż jazda komunikacją miejską w Krakowie czy Warszawie - mówi.
W jednym z portów na południu szlaku zaplanowano nie tylko otwarcie portu i serwowanie dań na wynos, ale także warsztaty, jarmark, a nawet koncert szantowy. - Koncert będzie transmitowany online więc goście nie muszą być pod sceną, mogą oglądać w ekranach telefonów. A jarmark jest potrzebny nie tylko nam. Od miesięcy nie mogą zarabiać m.in. lokalni rzemieślnicy i artyści tworzący piękne rękodzieło. Będą u nas wytwórcy naturalnych soków i kremów - super zdrowych produktów, które mają krótki termin ważności. Czy ci ludzie mają wyrzucić te produkty? Uważamy, że skoro są czynne targowiska czy odbywają się jarmarki śniadaniowe, to i my w porcie możemy zrobić jarmark - mówi przedstawicielka portu.
Przedstawiciele branży turystycznej z Mazur podkreślają, że żeglarstwo to aktywność na powietrzu, w oddaleniu od obcych ludzi, więc nie będzie służyła rozwojowi pandemii. - Rząd powinien nam pozwolić działać. Na wodzie nie ma takich kolejek, jak nad Morskim Okiem czy w kolejce na wyciąg w górach. Żeglarstwo powinno być wręcz promowane, bo to bezpieczna w tych czasach aktywność - przekonywali i podkreślali, że warmińsko-mazurskie jako pierwsze zostało objęte lockdownem i w związku z tym nie otrzymało żadnego wsparcia. Na Mazurach w majówkę da się też wypożyczyć kajaki czy rowery, które oferują mali lokalni przedsiębiorcy.
Zobacz także
Koronawirus w Polsce: 15 190 nowych przypadków zakażenia, 713 na Pomorzu i Kujawach
2021-11-06, 10:52Badania potwierdziły 15 190 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Zmarło 186 osób z COVID-19 - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Szczepionkobus skończył podróż po regionie. Zaszczepiło się w nim ok. 4 tys. osób
2021-11-06, 09:30Gmina Bobrowo była ostatnim przystankiem szczepionkobusa w województwie kujawsko-pomorskim. Gabinet na kółkach, w którym można się było zaszczepić bez wcześniejszej rejestracji, dotarł do prawie 200 miejscowości, a w nich do około… Czytaj dalej »
Włocławek: oddział neurologiczny wznowił działalność, dziecięcy nie przyjmuje...
2021-11-05, 22:00Oddział neurologiczny w szpitalu we Włocławku wznowił działalność po dwóch miesiącach przerwy, która spowodowana była brakiem lekarzy. Problem jest teraz na pediatrii... Czytaj dalej »
Pandemia w Kujawsko-Pomorskiem: jest lepiej niż rok temu. Kto liderem szczepień?
2021-11-05, 11:15W woj. kujawsko-pomorskim zaraportowano w piątek 592 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Rok temu było ich 1663. Czytaj dalej »
Fala rośnie. Będzie więcej miejsc covidowych w szpitalach w Toruniu i okolicy
2021-11-03, 16:27Prezydent Torunia Michał Zaleski zorganizował konferencję prasową, podczas której przedstawił stan epidemiczny miasta. Kolejny temat spotkania to dowody osobiste i związane z nimi zmiany. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590