Po pandemii mniej restauracji w galeriach, więcej przy ulicach handlowych
- Przeciągająca się pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny w centrach handlowych mogą spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji i głównie będą to ulice handlowe - wskazuje CBRE.
Według CBRE, wybuch epidemii koronawirusa w Polsce oraz wprowadzane obostrzenia spowodowały, że gastronomia w centrach handlowych zaczęła mieć poważne problemy. Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała, że wartość zadłużenia całej branży centrów handlowych w rok po wybuchu epidemii to 90 mld zł. - Część tego długu przypada na lokale gastronomiczne, które odnotowały ogromne spadki obrotów - wskazano. - W nowoczesnych centrach handlowych strefa rozrywkowo-gastronomiczna gra niezwykle istotną rolę. Przed wybuchem pandemii mówiono o tym, że centra handlowe zmieniają się z miejsc robienia zakupów w strefy spędzania wolnego czasu. Stąd rosnące znaczenie restauracji czy rozrywek, takich jak kina - wskazała Renata Kamińska, specjalista ds. ulic handlowych w CBRE.
Dodała, że przeciągająca się pandemia koronawirusa oraz kolejne lockdowny mogą jednak zachwiać tym rynkiem i spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji, w tym głównie będą to ulice handlowe. Jak zaznaczyła, lokale gastronomiczne są w bardzo trudnej sytuacji. - Gdy centrum handlowe, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zaczyna działać w ograniczonym wymiarze, otwierają się również restauracje, mimo że ruch jest niewielki, a klienci mogą zamówić jedzenie wyłącznie na wynos, tymczasem od funkcjonujących lokali płacony jest czynsz, choć obrót jest znikomy – wyjaśniła.
Eksperci CBRE wskazują, że w konsekwencji pandemii w przyszłości możliwe jest wyjście części najemców gastronomicznych z centrów handlowych i większa dywersyfikacja lokalizacji w kierunku ulic handlowych. - Dla części najemców może to oznaczać nawet odwrócenie proporcji na korzyść ulic zamiast galerii - wskazano.
Zobacz także
Trzy uczelnie wyższe przechodzą na nauczanie zdalne. Inne to rozważają
2021-12-01, 13:07Kolejne uczelnie wyższe z naszego regionu rezygnują z kształcenia stacjonarnego. COVID-19 atakuje wykładowców i studentów. Czytaj dalej »
Szpital tymczasowy w Ciechocinku przyjmie w środę pierwszych pacjentów
2021-12-01, 11:20Od 1 grudnia znów działa szpital tymczasowy w Ciechocinku. Pierwsi pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2 mają trafić do tej lecznicy już w środę. Przygotowano tam 66 łóżek - w tym 10 respiratorowych. Czytaj dalej »
COVID-19 szerzy się w szkołach. Aż 54 w regionie przeszły na naukę zdalną
2021-11-29, 17:0854 szkoły w Kujawsko-Pomorskiem są zamknięte i całkowicie wyłączone z pracy stacjonarnej. Co prawda dla 12 placówek poniedziałek był ostatnim dniem pracy zdalnej, ale zamiast nich doszło 14 nowych. Czytaj dalej »
Zadzwoń albo kontaktuj się przez Internet. Starostwo przechodzi na pracę zdalną
2021-11-29, 06:51Nową organizację pracy wprowadza od poniedziałku (29 listopada) Starostwo Powiatowe w Toruniu. Zostanie ograniczony swobodny dostęp do urzędu. Czytaj dalej »
Łapią złodziei, wlepiają kary pasażerom bez maseczek. Policjanci w pociągach
2021-11-28, 14:23Policjantów z bydgoskiego Śródmieścia można było spotkać w pociągach i na dworcu PKP. Prowadzili w tych miejscach akcję zatytułowaną „Pasażer”. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590