Po pandemii mniej restauracji w galeriach, więcej przy ulicach handlowych
- Przeciągająca się pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny w centrach handlowych mogą spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji i głównie będą to ulice handlowe - wskazuje CBRE.
Według CBRE, wybuch epidemii koronawirusa w Polsce oraz wprowadzane obostrzenia spowodowały, że gastronomia w centrach handlowych zaczęła mieć poważne problemy. Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała, że wartość zadłużenia całej branży centrów handlowych w rok po wybuchu epidemii to 90 mld zł. - Część tego długu przypada na lokale gastronomiczne, które odnotowały ogromne spadki obrotów - wskazano. - W nowoczesnych centrach handlowych strefa rozrywkowo-gastronomiczna gra niezwykle istotną rolę. Przed wybuchem pandemii mówiono o tym, że centra handlowe zmieniają się z miejsc robienia zakupów w strefy spędzania wolnego czasu. Stąd rosnące znaczenie restauracji czy rozrywek, takich jak kina - wskazała Renata Kamińska, specjalista ds. ulic handlowych w CBRE.
Dodała, że przeciągająca się pandemia koronawirusa oraz kolejne lockdowny mogą jednak zachwiać tym rynkiem i spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji, w tym głównie będą to ulice handlowe. Jak zaznaczyła, lokale gastronomiczne są w bardzo trudnej sytuacji. - Gdy centrum handlowe, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zaczyna działać w ograniczonym wymiarze, otwierają się również restauracje, mimo że ruch jest niewielki, a klienci mogą zamówić jedzenie wyłącznie na wynos, tymczasem od funkcjonujących lokali płacony jest czynsz, choć obrót jest znikomy – wyjaśniła.
Eksperci CBRE wskazują, że w konsekwencji pandemii w przyszłości możliwe jest wyjście części najemców gastronomicznych z centrów handlowych i większa dywersyfikacja lokalizacji w kierunku ulic handlowych. - Dla części najemców może to oznaczać nawet odwrócenie proporcji na korzyść ulic zamiast galerii - wskazano.
Zobacz także
Nowy zbiornik z tlenem i droga dla chorych z COVID-19. W szpitalu w Mogilnie
2022-02-01, 18:45Szpital w Mogilnie dostał największą transzę z 12-milionowego wsparcia lecznic covidowych w naszym regionie. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podpisał we wtorek umowę na 1,8 mln zł dla tego szpitala. Czytaj dalej »
Wojciech O. zatrzymany przez bydgoską policję. Mówił o zabijaniu posłów
2022-01-31, 21:03Kryminalni z Bydgoszczy, na stacji paliw pod Warszawą zatrzymali w poniedziałek wieczorem (31 stycznia) Wojciecha O. To reakcja służb na sobotnie przemówienie mężczyzny na Starym Rynku w Bydgoszczy. Patostreamer publicznie nawoływał… Czytaj dalej »
Darmowe testy na koronowirusa. Na razie w 9 aptekach w naszym regionie
2022-01-27, 11:20W 64 aptekach można wykonać test antygenowy, kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Czytaj dalej »
Sytuacja szpitala w Grudziądzu. Praca na granicy wydolności?
2022-01-27, 09:40Grudziądzki szpital nie jest przygotowany na 5. falę pandemii koronawirusa - twierdzi dyrektor lecznicy. Maciej Hoppe dodaje, że placówka nie będzie miała kim leczyć chorych. Czytaj dalej »
Nowe oszustwo: dzwonią do seniorów i udają ich krewnych chorych na COVID-19
2022-01-22, 16:18Oszuści wyłudzają pieniądze metodą „na wnuczka”, wykorzystując opowieść o koronawirusie. Dzwonią głównie do seniorów i podają się za członka rodziny, który zachorował na COVID-19 i jest w bardzo złym stanie. Po chwili… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590