Po pandemii mniej restauracji w galeriach, więcej przy ulicach handlowych
- Przeciągająca się pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny w centrach handlowych mogą spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji i głównie będą to ulice handlowe - wskazuje CBRE.
Według CBRE, wybuch epidemii koronawirusa w Polsce oraz wprowadzane obostrzenia spowodowały, że gastronomia w centrach handlowych zaczęła mieć poważne problemy. Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała, że wartość zadłużenia całej branży centrów handlowych w rok po wybuchu epidemii to 90 mld zł. - Część tego długu przypada na lokale gastronomiczne, które odnotowały ogromne spadki obrotów - wskazano. - W nowoczesnych centrach handlowych strefa rozrywkowo-gastronomiczna gra niezwykle istotną rolę. Przed wybuchem pandemii mówiono o tym, że centra handlowe zmieniają się z miejsc robienia zakupów w strefy spędzania wolnego czasu. Stąd rosnące znaczenie restauracji czy rozrywek, takich jak kina - wskazała Renata Kamińska, specjalista ds. ulic handlowych w CBRE.
Dodała, że przeciągająca się pandemia koronawirusa oraz kolejne lockdowny mogą jednak zachwiać tym rynkiem i spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji, w tym głównie będą to ulice handlowe. Jak zaznaczyła, lokale gastronomiczne są w bardzo trudnej sytuacji. - Gdy centrum handlowe, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zaczyna działać w ograniczonym wymiarze, otwierają się również restauracje, mimo że ruch jest niewielki, a klienci mogą zamówić jedzenie wyłącznie na wynos, tymczasem od funkcjonujących lokali płacony jest czynsz, choć obrót jest znikomy – wyjaśniła.
Eksperci CBRE wskazują, że w konsekwencji pandemii w przyszłości możliwe jest wyjście części najemców gastronomicznych z centrów handlowych i większa dywersyfikacja lokalizacji w kierunku ulic handlowych. - Dla części najemców może to oznaczać nawet odwrócenie proporcji na korzyść ulic zamiast galerii - wskazano.
Zobacz także
Wyszła z domu podczas izolacji, siedziała już w areszcie, a teraz grozi jej więzienie
2021-01-27, 12:43Spędziła w areszcie już 5 miesięcy, teraz grozi jej do 8 lat więzienia. Przed toruńskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces w głośnej sprawie Karoliny L. oskarżonej o sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego. Kobieta - mimo… Czytaj dalej »
Minister zdrowia: na UMK w Toruniu doszło do naruszenia zasad szczepień
2021-01-27, 11:58- Rektor UMK wpisał na listę szczepień dla grupy zero osoby nieuprawnione. To naruszenie zasad szczepień - tak minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do faktu zaszczepienia posła i pracownika naukowego toruńskiego uniwersytetu… Czytaj dalej »
Poseł Zbigniew Girzyński zawieszony w prawach członka PiS. Poszło o szczepienie
2021-01-27, 07:11Zbigniew Girzyński - decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - został zawieszony w prawach członka partii. - Zasady obowiązują wszystkich - poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Czytaj dalej »
Pandemia koronawirusa to trudny czas dla transplantologii
2021-01-26, 20:30W całej Polsce liczba przeszczepów narządów w czasie pandemii koronawirusa spadła o połowę. Główny powód to brak dawców. Czytaj dalej »
KO w Toruniu: Niepełnosprawni do szczepień razem z seniorami
2021-01-25, 21:00- Osoby niepełnosprawne powinny jak najszybciej trafić do pierwszej grupy szczepień przeciw COVID-19 - uważa Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Podczas konferencji w Toruniu zwróciła uwagę na niejasne jej zdaniem kryteria… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590