Po pandemii mniej restauracji w galeriach, więcej przy ulicach handlowych
- Przeciągająca się pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny w centrach handlowych mogą spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji i głównie będą to ulice handlowe - wskazuje CBRE.
Według CBRE, wybuch epidemii koronawirusa w Polsce oraz wprowadzane obostrzenia spowodowały, że gastronomia w centrach handlowych zaczęła mieć poważne problemy. Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała, że wartość zadłużenia całej branży centrów handlowych w rok po wybuchu epidemii to 90 mld zł. - Część tego długu przypada na lokale gastronomiczne, które odnotowały ogromne spadki obrotów - wskazano. - W nowoczesnych centrach handlowych strefa rozrywkowo-gastronomiczna gra niezwykle istotną rolę. Przed wybuchem pandemii mówiono o tym, że centra handlowe zmieniają się z miejsc robienia zakupów w strefy spędzania wolnego czasu. Stąd rosnące znaczenie restauracji czy rozrywek, takich jak kina - wskazała Renata Kamińska, specjalista ds. ulic handlowych w CBRE.
Dodała, że przeciągająca się pandemia koronawirusa oraz kolejne lockdowny mogą jednak zachwiać tym rynkiem i spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji, w tym głównie będą to ulice handlowe. Jak zaznaczyła, lokale gastronomiczne są w bardzo trudnej sytuacji. - Gdy centrum handlowe, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zaczyna działać w ograniczonym wymiarze, otwierają się również restauracje, mimo że ruch jest niewielki, a klienci mogą zamówić jedzenie wyłącznie na wynos, tymczasem od funkcjonujących lokali płacony jest czynsz, choć obrót jest znikomy – wyjaśniła.
Eksperci CBRE wskazują, że w konsekwencji pandemii w przyszłości możliwe jest wyjście części najemców gastronomicznych z centrów handlowych i większa dywersyfikacja lokalizacji w kierunku ulic handlowych. - Dla części najemców może to oznaczać nawet odwrócenie proporcji na korzyść ulic zamiast galerii - wskazano.
Zobacz także
W kolejce po szczepionkę, bez rejestracji. Akcja „Zaszczep się w majówkę” w Toruniu [wideo]
2021-05-01, 11:35Setki mieszkańców ustawiły się w kolejce do szczepienia przeciw COVID-19 w Toruniu. Mobilny punkt przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki został otwarty o godz. 9:00, ale pierwsi chętni byli na miejscu dużo wcześniej. Czytaj dalej »
CKK Jordanki: w majówkę szczepienia jedną dawką, także bez limitu wieku
2021-04-30, 21:40Toruń to jedno z kilkunastu miejsc w Polsce, gdzie zorganizowany zostanie mobilny punkt, w którym będzie można zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson and Johnson. Do dyspozycji zainteresowanych będzie 2,5 tys. dawek. Czytaj dalej »
Zaszczepią się, bo tęsknią za wolnością. I będą namawiać do tego całą Polskę
2021-04-28, 15:10Młodzi Nowocześni rozpoczynają akcję ulotkową i plakatową, zachęcającą do szczepień przeciw COVID-19. Będzie prowadzona między innymi w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Czytaj dalej »
Inowrocławski punkt szczepień powszechnych gotowy, ale wciąż czeka na otwarcie
2021-04-27, 11:35Punkt Szczepień Powszechnych w Inowrocławiu, który miasto utworzyło w Hali Widowiskowo-Sportowej wciąż czeka na szczepionki przeciw COVID-19. Czytaj dalej »
Ochojska: Zachorowałam przez wirus polio, pokonaliśmy go dzięki szczepieniom
2021-04-26, 06:47Związana przez lata z Toruniem Janina Ochojska przekonuje do szczepień przeciw COVID-19. Założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej opublikowała poruszający film, w którym opowiada swoją historię. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590