Po pandemii mniej restauracji w galeriach, więcej przy ulicach handlowych
- Przeciągająca się pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny w centrach handlowych mogą spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji i głównie będą to ulice handlowe - wskazuje CBRE.
Według CBRE, wybuch epidemii koronawirusa w Polsce oraz wprowadzane obostrzenia spowodowały, że gastronomia w centrach handlowych zaczęła mieć poważne problemy. Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała, że wartość zadłużenia całej branży centrów handlowych w rok po wybuchu epidemii to 90 mld zł. - Część tego długu przypada na lokale gastronomiczne, które odnotowały ogromne spadki obrotów - wskazano. - W nowoczesnych centrach handlowych strefa rozrywkowo-gastronomiczna gra niezwykle istotną rolę. Przed wybuchem pandemii mówiono o tym, że centra handlowe zmieniają się z miejsc robienia zakupów w strefy spędzania wolnego czasu. Stąd rosnące znaczenie restauracji czy rozrywek, takich jak kina - wskazała Renata Kamińska, specjalista ds. ulic handlowych w CBRE.
Dodała, że przeciągająca się pandemia koronawirusa oraz kolejne lockdowny mogą jednak zachwiać tym rynkiem i spowodować, że gastronomia będzie szukała dla siebie alternatywnych lokalizacji, w tym głównie będą to ulice handlowe. Jak zaznaczyła, lokale gastronomiczne są w bardzo trudnej sytuacji. - Gdy centrum handlowe, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zaczyna działać w ograniczonym wymiarze, otwierają się również restauracje, mimo że ruch jest niewielki, a klienci mogą zamówić jedzenie wyłącznie na wynos, tymczasem od funkcjonujących lokali płacony jest czynsz, choć obrót jest znikomy – wyjaśniła.
Eksperci CBRE wskazują, że w konsekwencji pandemii w przyszłości możliwe jest wyjście części najemców gastronomicznych z centrów handlowych i większa dywersyfikacja lokalizacji w kierunku ulic handlowych. - Dla części najemców może to oznaczać nawet odwrócenie proporcji na korzyść ulic zamiast galerii - wskazano.
Zobacz także
Koronawirus w Polsce: 176 nowych przypadków koronawirusa, 8 na Pomorzu i Kujawach
2021-08-05, 10:46Badania potwierdziły 176 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło sześć osób z COVID-19 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Bezdomny nie przyjdzie do punktu szczepień, więc w Toruniu jadą do niego
2021-08-03, 21:00W Toruniu rozpoczęła się akcja szczepień przeciw COVID-19 wśród osób bezdomnych. Strażnicy miejscy z zespołem medycznym odwiedzają wytypowane wcześniej miejsca. Czytaj dalej »
Pracownicy zmuszani do szczepień i straszeni zwolnieniami? Wodociągi: To nieprawda!
2021-08-03, 20:03Poseł Jakub Kulesza z Lublina interweniuje w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji w Bydgoszczy. Sprawa dotyczy rzekomych list pracowników niezaszczepionych przeciw COVID-19. - Nikogo nie zmuszamy do szczepień, działamy zgodnie z prawem… Czytaj dalej »
Zaszczep się w centrum Bydgoszczy. Bez rejestracji, wystarczy dowód osobisty
2021-07-30, 12:29W piątek i sobotę (30-31 lipca) można się zaszczepić przeciw COVID-19 w amfiteatrze przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Bezpłatne badania i szczepienia przeciw COVID-19. Zdrowotna kampania w Brodnicy
2021-07-27, 07:45Badania spirometryczne i dermatoskopowe, debata medyczna, szczepienia przeciw COVID-19 - to część wydarzeń, które odbędą się w ramach kampanii #Szczepimy się - Brodnica na 100%. Akcja odbędzie się w najbliższy czwartek (29 lipca)… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590