Test antygenowy z dyskontu może wprowadzać w błąd. Prezes KRDL ostrzega
- Zalecamy ostrożność w przypadku testów antygenowych z dyskontów. Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie wykrywają one świeżego zakażenia i informują jedynie o tym, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem, niekoniecznie jest to SARS-CoV-2 - mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Dodała, że w przypadku wyniku negatywnego osoba taka będzie myślała, że jest zdrowa. - Tymczasem test nie wykryje świeżego zakażenia, ponieważ na wytworzenie przeciwciał organizm potrzebuje czasu. Pozytywny wynik testu świadczy jedynie o kontakcie z koronawirusem, ale nie ma pewności, że był to SARS-CoV-2, ponieważ jest to duża grupa blisko spokrewnionych wirusów. Nie daje też odpowiedzi na pytanie, czy wykryte przeciwciała zostały wytworzone w trakcie choroby, czy było to bezobjawowe zakażenie. Dlatego odradzam kupowanie testów z internetu czy dyskontów - wyjaśniła.
Zachęciła do korzystania z testów wykonywanych w laboratoriach, a nie z tych, które można kupić w detalicznej sprzedaży. - Jedynie testy molekularne i antygenowe mogą dać nam informację o wczesnej infekcji. Test z marketu może dać w przypadku świeżego zachorowania negatywny rezultat, nawet jeżeli ktoś od kilku dni ma objawy zakażenia. Obecnie dostęp do testów PCR jest uproszczony, skierowanie na test można uzyskać od lekarza POZ, ale również wypełniając ankietę na stronie gov.pl/dom - przypomniała.
Prezes KRDL przyznała, że za decyzją o zakupie testu może stać to, że wiele osób chce odroczyć wizytę u lekarza i uzyskać jak najszybciej informację o tym, czy są zakażone. -Analogicznie jednak jak testy ciążowe, te testy mogą dawać po prostu fałszywe wyniki i do ich potwierdzenia niezbędna jest wizyta u lekarza - podsumowała. Zaznaczyła dalej, że tylko badania wykonane w laboratorium dają miarodajny wynik, który jest autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego.
Zobacz także
Kolejne luzowanie obostrzeń. Wesela do 150 osób, otwarte sale zabaw
2021-06-02, 10:42Od 6 do 25 czerwca rząd przywraca możliwość funkcjonowania - zamkniętych do tej pory sal zabaw dla najmłodszych; będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 m2. Luzowanie dotyczy także targów, konferencji, wesel. Czytaj dalej »
Szpital im. Jurasza przywraca - choć z ograniczeniami - odwiedziny chorych
2021-06-01, 19:09Od 1 czerwca rodziny i bliscy mogą odwiedzać pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. Ważne, żeby przestrzegać zasad podanych w szpitalnym zarządzeniu. Czytaj dalej »
Unijny certyfikat covidowy już dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta
2021-06-01, 13:38Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, certyfikaty będą mogły poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny… Czytaj dalej »
Uczniowie już wrócili do szkół. Lekcja pierwsza: odbudowa relacji i radość!
2021-05-31, 13:08Od dziś (31.05) dla wszystkich uczniów wróciła stacjonarna nauka w szkołach. To ostatni etap odmrażania oświaty. Lekcje bez kartkówek, sprawdzianów i jedynek - tak wygląda powrót do nauki stacjonarnej w Szkole Podstawowej nr 2 przy… Czytaj dalej »
Bydgoski Port Lotniczy otwiera punkt wymazowy - nie tylko dla podróżnych
2021-05-28, 22:03Laboratorium, które wykona testy na obecności koronawirusa poprowadzi na bydgoskim lotnisku firma Vitalabo. Stanowisko będzie dostępne od 1 czerwca. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590