Test antygenowy z dyskontu może wprowadzać w błąd. Prezes KRDL ostrzega
- Zalecamy ostrożność w przypadku testów antygenowych z dyskontów. Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie wykrywają one świeżego zakażenia i informują jedynie o tym, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem, niekoniecznie jest to SARS-CoV-2 - mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Dodała, że w przypadku wyniku negatywnego osoba taka będzie myślała, że jest zdrowa. - Tymczasem test nie wykryje świeżego zakażenia, ponieważ na wytworzenie przeciwciał organizm potrzebuje czasu. Pozytywny wynik testu świadczy jedynie o kontakcie z koronawirusem, ale nie ma pewności, że był to SARS-CoV-2, ponieważ jest to duża grupa blisko spokrewnionych wirusów. Nie daje też odpowiedzi na pytanie, czy wykryte przeciwciała zostały wytworzone w trakcie choroby, czy było to bezobjawowe zakażenie. Dlatego odradzam kupowanie testów z internetu czy dyskontów - wyjaśniła.
Zachęciła do korzystania z testów wykonywanych w laboratoriach, a nie z tych, które można kupić w detalicznej sprzedaży. - Jedynie testy molekularne i antygenowe mogą dać nam informację o wczesnej infekcji. Test z marketu może dać w przypadku świeżego zachorowania negatywny rezultat, nawet jeżeli ktoś od kilku dni ma objawy zakażenia. Obecnie dostęp do testów PCR jest uproszczony, skierowanie na test można uzyskać od lekarza POZ, ale również wypełniając ankietę na stronie gov.pl/dom - przypomniała.
Prezes KRDL przyznała, że za decyzją o zakupie testu może stać to, że wiele osób chce odroczyć wizytę u lekarza i uzyskać jak najszybciej informację o tym, czy są zakażone. -Analogicznie jednak jak testy ciążowe, te testy mogą dawać po prostu fałszywe wyniki i do ich potwierdzenia niezbędna jest wizyta u lekarza - podsumowała. Zaznaczyła dalej, że tylko badania wykonane w laboratorium dają miarodajny wynik, który jest autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego.
Zobacz także
Rękawiczki podczas zakupów? Połowa Polaków nie używa
2021-06-06, 10:05Ponad połowa Polaków nie używa rękawiczek ochronnych podczas zakupów - wynika z badania firmy analityczno-badawczej UCE RESEARCH. Najczęściej są to osoby młode - do 35 lat, które wskazują, że nie mają takiego obowiązku oraz nie… Czytaj dalej »
Weekendowa akcja szczepień na UTP w Bydgoszczy. Chętnych jest sporo
2021-06-04, 13:28Dwie długie kolejki ustawiły się 4 czerwca, o godz. 9.00 przed punktem masowych szczepień na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym przy ulicy Kaliskiego w Bydgoszczy. Jedna to ludzie umówieni na zastrzyk. Drugą tworzyły osoby korzystające… Czytaj dalej »
Koronawirus: 319 pozytywnych wyników testów w kraju i 15 w regionie
2021-06-04, 10:58W dobowym raporcie epidemicznym Ministerstwa Zdrowia z 4 czerwca odnotowano 26 zgonów w kraju i 3 na Kujawach i Pomorzu. Najwięcej pozytywnych wyników testów było na Mazowszu - 57. Czytaj dalej »
W weekend można się zaszczepić w Toruniu, przed Rynkiem Staromiejskim
2021-06-04, 07:52W najbliższy weekend 5-6 czerwca torunianie będą mieli okazję, by zaszczepić się przeciw koronawirusowi jednodawkowym preparatem. Lecznice Citomed ponownie uruchamiają punkt na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Czytaj dalej »
Zaszczep się bez rejestracji! W długi weekend w Bydgoszczy
2021-06-03, 07:18W dniach 4-6 czerwca, w punkcie szczepień powszechnych na UTP będzie można zaszczepić się szczepionką firmy Johnson&Johnson - bez kolejki i bez rejestracji. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590