Test antygenowy z dyskontu może wprowadzać w błąd. Prezes KRDL ostrzega
- Zalecamy ostrożność w przypadku testów antygenowych z dyskontów. Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie wykrywają one świeżego zakażenia i informują jedynie o tym, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem, niekoniecznie jest to SARS-CoV-2 - mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Dodała, że w przypadku wyniku negatywnego osoba taka będzie myślała, że jest zdrowa. - Tymczasem test nie wykryje świeżego zakażenia, ponieważ na wytworzenie przeciwciał organizm potrzebuje czasu. Pozytywny wynik testu świadczy jedynie o kontakcie z koronawirusem, ale nie ma pewności, że był to SARS-CoV-2, ponieważ jest to duża grupa blisko spokrewnionych wirusów. Nie daje też odpowiedzi na pytanie, czy wykryte przeciwciała zostały wytworzone w trakcie choroby, czy było to bezobjawowe zakażenie. Dlatego odradzam kupowanie testów z internetu czy dyskontów - wyjaśniła.
Zachęciła do korzystania z testów wykonywanych w laboratoriach, a nie z tych, które można kupić w detalicznej sprzedaży. - Jedynie testy molekularne i antygenowe mogą dać nam informację o wczesnej infekcji. Test z marketu może dać w przypadku świeżego zachorowania negatywny rezultat, nawet jeżeli ktoś od kilku dni ma objawy zakażenia. Obecnie dostęp do testów PCR jest uproszczony, skierowanie na test można uzyskać od lekarza POZ, ale również wypełniając ankietę na stronie gov.pl/dom - przypomniała.
Prezes KRDL przyznała, że za decyzją o zakupie testu może stać to, że wiele osób chce odroczyć wizytę u lekarza i uzyskać jak najszybciej informację o tym, czy są zakażone. -Analogicznie jednak jak testy ciążowe, te testy mogą dawać po prostu fałszywe wyniki i do ich potwierdzenia niezbędna jest wizyta u lekarza - podsumowała. Zaznaczyła dalej, że tylko badania wykonane w laboratorium dają miarodajny wynik, który jest autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego.
Zobacz także
Grudziądzcy nauczyciele chcą nauczania hybrydowego. Mówią, że chodzi o dobro uczniów
2020-09-08, 11:46Nauczyciele twierdzą, że obecne przepisy na skomplikowane i nie chronią uczniów w dużych szkołach. Pedagodzy proszą ministra edukacji o zmianę przepisów. Czytaj dalej »
Oddział ratunkowy w grudziądzkim szpitalu zamknięty. Powód: koronawirus
2020-09-07, 19:16Szpital Oddział Ratunkowy w grudziądzkiej lecznicy zamknięto po tym, jak u jednego z przyjmowanych pacjentów wykryto koronawirusa. Czytaj dalej »
Koronawirus u kolejnych pięciu nauczycieli. Szkoła pracuje w trybie hybrydowym
2020-09-07, 16:08Na Covid-19 zachorowało pięciu kolejnych nauczycieli SP nr 47 w Bydgoszczy. Od wtorku (8 września) placówka, za zgodą sanepidu, będzie funkcjonowała w trybie hybrydowym. Czytaj dalej »
Już ponad 200 osób z gminy Unisław przebywa na kwarantannie
2020-09-07, 14:12Taka decyzja zapadła po tym, gdy u dwóch nauczycieli wykryto koronawirusa. Wójt gminy wprowadził dodatkowe środki bezpieczeństwa. Odwołał imprezy i ograniczył przyjęcia w instytucjach publicznych. Czytaj dalej »
Dwa piętra bursy szkolnej w Grudziądzu stały się miejscem kwarantanny
2020-09-07, 09:37Miejsce do zbiorowej kwarantanny powstało w bursie szkolnej w Grudziądzu. Decyzja o zorganizowaniu takiego miejsca zapadła po nagłym wzroście zachorowań na koronawirusa. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590