Test antygenowy z dyskontu może wprowadzać w błąd. Prezes KRDL ostrzega
- Zalecamy ostrożność w przypadku testów antygenowych z dyskontów. Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie wykrywają one świeżego zakażenia i informują jedynie o tym, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem, niekoniecznie jest to SARS-CoV-2 - mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Dodała, że w przypadku wyniku negatywnego osoba taka będzie myślała, że jest zdrowa. - Tymczasem test nie wykryje świeżego zakażenia, ponieważ na wytworzenie przeciwciał organizm potrzebuje czasu. Pozytywny wynik testu świadczy jedynie o kontakcie z koronawirusem, ale nie ma pewności, że był to SARS-CoV-2, ponieważ jest to duża grupa blisko spokrewnionych wirusów. Nie daje też odpowiedzi na pytanie, czy wykryte przeciwciała zostały wytworzone w trakcie choroby, czy było to bezobjawowe zakażenie. Dlatego odradzam kupowanie testów z internetu czy dyskontów - wyjaśniła.
Zachęciła do korzystania z testów wykonywanych w laboratoriach, a nie z tych, które można kupić w detalicznej sprzedaży. - Jedynie testy molekularne i antygenowe mogą dać nam informację o wczesnej infekcji. Test z marketu może dać w przypadku świeżego zachorowania negatywny rezultat, nawet jeżeli ktoś od kilku dni ma objawy zakażenia. Obecnie dostęp do testów PCR jest uproszczony, skierowanie na test można uzyskać od lekarza POZ, ale również wypełniając ankietę na stronie gov.pl/dom - przypomniała.
Prezes KRDL przyznała, że za decyzją o zakupie testu może stać to, że wiele osób chce odroczyć wizytę u lekarza i uzyskać jak najszybciej informację o tym, czy są zakażone. -Analogicznie jednak jak testy ciążowe, te testy mogą dawać po prostu fałszywe wyniki i do ich potwierdzenia niezbędna jest wizyta u lekarza - podsumowała. Zaznaczyła dalej, że tylko badania wykonane w laboratorium dają miarodajny wynik, który jest autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego.
Zobacz także
Dr Rajewski: Małpią ospą trudniej się zarazić niż koronawirusem [Rozmowa Dnia]
2024-09-03, 09:01- Grypa jest groźna dla wszystkich - mówił w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Czytaj dalej »
Rośnie liczba zachorowań na Covid-19, również w regionie. Maseczki wrócą na twarze?
2024-08-22, 07:51Główny Inspektor Sanitarny ma wydać zalecenie używania maseczek w przestrzeni publicznej. Jest to efekt dużego wzrostu zachorowań na Covid 19 w Polsce. Jak sytuacja wygląda w regionie? Czytaj dalej »
Okres zimowo-wiosenny napędza zachorowania. Jak wyglądał 2023 rok pod kątem koronawirusa?
2024-01-01, 14:44Ponad 18 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w minionym, 2023 roku w naszym regionie. Rekordowym miesiącem pod względem liczby pozytywnych testów był marzec. Czytaj dalej »
Jak pandemia zmieniła świat? To temat konferencji WelScience in Bydgoszcz
2022-10-10, 14:25„Covid. Doświadczenie społeczne'- pod takim hasłem Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca' w najbliższy czwartek i piątek (13-14 października) organizuje konferencję WelScience in Bydgoszcz. To wydarzenie na wzór toruńskiego… Czytaj dalej »
Wdarł się do szpitala, chciał udowodnić, że pandemia to fikcja. Jaki wyrok?
2022-09-08, 09:15W toruńskim Sądzie Rejonowym ma zapaść w czwartek (8 września) wyrok w sprawie Bartosza T. pseudonim „Suweren”. Mężczyzna w marcu ubiegłego roku wtargnął do szpitala miejskiego w Toruniu ze smartfonem, by udowodnić w mediach… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590