Koronawirus: masz przeciwciała? Test kupisz w dyskoncie. Lekarze sceptyczni
Jest mały, stosunkowo tani, prosty w obsłudze - w sieci Biedronka, przy kasie, pojawiły się testy na przeciwciała koronawirusa.
Jak zareagowali na tę informację konsumenci? Zapytaliśmy bydgoskich klientów:
- Człowiek robi zakupy i przy okazji może co innego załatwić...
- Sam kiedyś też miałem tego wirusa to trzeba było czekać, wiec dobrze, że jest test, będzie szybciej.
- Nie kupię na pewno testu, bo jestem zaszczepiona i na razie nie jest mi to potrzebne, ale super, że można kupić i to jeszcze w takiej dostępności.
- Jeszcze nie czytałam, ani nie słyszałam o tym, czy te testy są wiarygodne, czy nie.
- Chociaż nie widziałem, ale dałbym się pociąć, że na pewno i na opakowaniu, i na instrukcji dowiemy się, że nie jest w 100 procentach wiarygodny.
- Wydatek kilkudziesięciu złotych? Dla emeryta to na pewno dużo. Takie testy to powinny być darmowe.
Tymczasem jak ocenia dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych, wprowadzone do sprzedaży testy, zaliczają się do tzw. testów kasetkowych, wykrywających jedynie przeciwciała, a nie samą chorobę. Ich wyniki mogą więc nas niepotrzebnie wystraszyć lub dać złudny spokój: - Wiemy doskonale, że przeciwciała IGM, czyli te świeże, wytwarzają się po kilku dniach, nie od razu. Jeśli ktoś ma objawy kliniczne i wykona taki test wcześniej, i wyjdzie ujemny wynik, ma przeświadczenie że jest zdrowy, a może zakażać inne osoby. Z drugiej strony, wynik dodatni, który wyjdzie, nie musi wcale świadczyć o chorobie, ponieważ, niestety te przeciwciała mogą interferować z innymi koronawirusami ludzkimi, z tymi łagodnymi chorobami wirusowymi, które przechodzimy lub przechodziliśmy lub jeżeli mamy choroby autoimmunologiczne...
Pozytywny wynik takiego testu jest jednakże dobrym powodem, by zasięgnąć opinii lekarza i bliżej przyjrzeć się naszemu zdrowiu.
Co do wykonania samego wykonania testu - jak sprawdziliśmy - nie jest to skomplikowane. Trzeba jednak dokładnie przeczytać instrukcję i przygotować wszystkie elementy - tzw. płytkę, nakłuwacz, odczynnik i pipetkę. Myjemy ręce, nakłuwamy rozmasowany wcześniej palec serdeczny, po czym pobieramy pipetą kroplę krwi i umieszczamy ją na okienku kontrolnym płytki. Na wynik czeka się 10 minut. Jego wyjaśnienie podane jest w ulotce.
Zobacz także
Rozpoczęły się szczepienia seniorów. W niektórych punktach ruszą od wtorku
2021-01-25, 13:3630 dawek szczepionki na tydzień. Tyle otrzymają punkty szczepień. W poniedziałek zaszczepiono pierwszych seniorów, jednak niektóre punkty zaczną przyjmować pacjentów dopiero po południu, a nawet we wtorek. Czytaj dalej »
Liczba zakażeń koronawirusem i pozytywnych testów. Skąd różnica?
2021-01-25, 12:35Dlaczego liczba nowych przypadków koronawirusa nie pokrywa się z liczbą pozytywnych testów? To pytanie zadaje sobie każdy, kto śledzi codzienne raporty zakażeń podawane przez Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Przychodnia Intercor: - Jesteśmy gotowi. Możemy szczepić!
2021-01-24, 22:04- Musieliśmy się zorganizować stosownie do wytycznych Ministerstwa Zdrowia - mówi Szymon Karwowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Intercor. W poniedziałek (25.01.) rozpoczynają się szczepienia seniorów przeciw COVID-19. Na Kujawach… Czytaj dalej »
Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią
2021-01-23, 15:21Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie na Słowację wyjechało 200 polskich wolontariuszy. Czytaj dalej »
Szczepienia. Starsi seniorzy pod drzwiami przychodni, młodsi przy telefonie
2021-01-22, 17:00Tłumy starszych osób przed punktami szczepień - takie obrazki z kraju można było oglądać od rana w telewizji. To 70-latkowie, którzy od dziś mogą rejestrować się na szczepienia przeciwko koronwirusowi. W Bydgoszczy kolejek nie… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590