Symboliczna trumna i transparenty. Protest branży gastronomicznej w Toruniu
Ponad 100 osób wzięło w czwartek udział w proteście branży gastronomicznej w Toruniu. Demonstrujący domagają się m.in. utworzenia specjalnego funduszu celowego, który byłby wsparciem dla lokali zamkniętych przez epidemię. Przedstawiciele gastronomii chcą także pomocy od władz samorządowych.
Manifestacja rozpoczęła się przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Przedstawiciele branży gastronomicznej ruszyli z tego miejsca pod pomnik Mikołaja Kopernika. Nieśli ze sobą trumnę, którą stworzyli z plastikowych opakowań na jedzenie.
Protestujący mieli ze sobą transparenty m.in. z takimi hasłami jak „pobite gary”, „Jarek oddaj fartucha”, „Nie tylko ośmiorniczki, zjem też kaszankę”, „Panie premierze, pan zostawi nam ziemniaczki, a sam zje mięso (wersja wegetariańska)”.
Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika zapalono znicz. Później kontynuowano przemarsz, który dotarł przed Urząd Marszałkowski. Tam przemawiające osoby zwracały uwagę na bardzo trudną sytuację branży gastronomicznej w związku z obostrzeniami epidemicznymi. Wśród postulatów przedstawicieli branży jest utworzenie funduszu celowego, z którego udzielana byłaby pomoc dla przedstawicieli branży. Zwracano uwagę, że dotychczasowe mechanizmy wsparcia są niewystarczające.
Manifestanci tłumaczyli, że Toruń jest miastem turystycznym, a upadek czy ogromne kłopoty branży gastronomicznej, wpłyną ich zdaniem na zdecydowanie mniejszą atrakcyjność miasta — tak dla turystów, jak również wybierających ośrodki akademickie studentów. Ci bardzo często dorabiają w restauracjach czy klubach.
Przemawiający zwracali uwagę, że konieczne jest także wsparcie lokalne. Zadeklarowali chęć spotkania z marszałkiem województwa i prezydentem Torunia celem uzgodnienia i przedyskutowania swoich postulatów.
Protest przebiegł bardzo spokojnie. Policja zwracała uwagę na nielegalność zgromadzeń powyżej 5 osób na tym etapie epidemii. Apelowano o przestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa, do czego zdecydowana większość uczestników protestu się dostosowała. Manifestacji nie towarzyszyło wznoszenie wulgarnych haseł.
Zobacz także
Sanepid dziękuje za pomoc samorządom i wolontariuszom
2020-10-20, 16:45Informatycy, urzędnicy, a nawet żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy dziękuje za odzew na apel o pomoc. Pandemia koronawirusa uderzyła również w jej kadry. W konsekwencji brakuje… Czytaj dalej »
Długie kolejki po wymaz. Gdzie można zrobić test? [lista punktów, godziny otwarcia]
2020-10-20, 15:53Nawet kilka godzin trzeba czekać w niektórych punktach w Bydgoszczy w kolejce po wymaz w kierunku Covid-19. Czytaj dalej »
Biskup włocławski zakażony koronawirusem
2020-10-20, 14:36Biskup włocławski Wiesław Mering jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała diecezja. Ordynariusz pozostaje w izolacji domowej, jest osłabiony, ale jego stan się poprawia. Czytaj dalej »
Biskup Bogdan Wojtuś nie żyje. Przegrał walkę z koronawirusem
2020-10-20, 14:29Zmarł biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Od soboty był w szpitalu w Poznaniu. Miał potwierdzone zakażenie koronawirusem. Czytaj dalej »
Inowrocław: Solanki i szpital - tam wykryto nowe ogniska koronawirusa
2020-10-20, 13:21Potwierdziła się informacja o ognisku koronawirusa w inowrocławskich Solankach. Nowe przypadki Covid-19 są również w Wielospecjalistyczny Szpitalu im. dra L. Błażka. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590