Nowe obostrzenia: rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla firm
Rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla firm w związku z wprowadzonymi nowymi obostrzeniami w gospodarce. Chodzi m.in. wydłużenie programu Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm czy dofinansowanie zatrudnienia dla wszystkich branż.
Jak wskazano, w związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, np. handel, usługi hotelarskie, rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców.
Pierwszy to dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami. Chodzi o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r. Rozwiązanie to będzie adresowane dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
Drugie działanie, to umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR. - Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. - napisano.
Trzecie działanie, to wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty). Zostanie zmieniona zasada liczenia szkody z powodu Covid-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Zapowiedziano wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. To rozwiązanie jest adresowane do dużych firm, dużych MŚP i dotyczy wszystkich branż.
Czwarte działanie to pożyczki długoterminowe z gwarancją dla wszystkich branż oraz tych objętych restrykcjami sanitarnymi. - Kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami - wyjaśniono.
W ramach piątego działania przewidziano dofinansowanie zatrudnienia we wszystkich branżach. Tutaj następuje kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.
Szóste działanie to przedłużenie postojowego dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi, siódme zakłada zwolnienie ze składek ZUS także dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
Rząd w ramach ósmego działania zakłada dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes. W tym przypadku rośnie m.in. kwota dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia. Rozwiązanie to adresowane jest do branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
Polityka drugiej szansy - to dziewiąte działanie, które przewidziane jest dla przedsiębiorstwa w restrukturyzacji. Zakłada ono dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw.
Ostatnie, dziesiąte działanie, to dofinansowanie leasingu dla branży transportowej. W tym przypadku ma nastąpić pokrycie kosztów leasingu przez ARP.
Zobacz także
Wierni przyjdą do księdza albo go zaproszą. Kolęda podczas epidemii inna niż zwykle
2020-12-05, 07:34Od decyzji biskupa zależy w jakiej formie odbędzie się lub nie wizyta duszpasterska. O tym jak na Pomorzu i Kujawach będzie wyglądała kolęda na razie wiadomo niewiele. Czytaj dalej »
Pogrzeby w czasie pandemii. Zgodne z procedurą, trudne dla bliskich
2020-12-04, 14:22Samotne umieranie w szpitalu, brak możliwości pożegnania z bliskimi - to dla wielu największy dramat związany z koronawirusem. Czytaj dalej »
Po ciężkim przebiegu COVID-19, rehabilitacja w bydgoskim centrum pulmonologii
2020-12-04, 06:20Silne osłabienie mięśniowe to jeden z objawów, na który skarżą się ozdrowieńcy z COVID-19, którzy szczególnie ciężko przeszli zakażenie i mieli poważne problemy oddechowe. Takie osoby po chorobie muszą korzystać z rehabilitacji… Czytaj dalej »
Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu
2020-12-03, 16:21Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorczymi danymi za okres kilku tygodni. Ten fakt potwierdził rzecznik prasowy Wojewódzkiej… Czytaj dalej »
Mogą zamknąć sklep i wlepić karę klientom. Wspólne kontrole sanepidu i policji
2020-12-03, 13:59W ponownie otwartych galeriach handlowych w regionie można natknąć się na kontrole sanepidu. Inspektorom towarzyszą policjanci. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590