Czarna polewka dla rządzących. Protest branży gastronomicznej
Nasza branża umiera! Chcemy rozmów i realnego wsparcia! - mówią przedstawiciele branży gastronomicznej. Petycję w ich imieniu przekazał wicewojewodzie Tomasz Welter z Klubu Szefów Kuchni. Przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy stanął stolik, a na nim talerze z czarną polewką dla rządzących.
Przy talerzach położono kartki z nazwiskami: premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremierów Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk.
- To jest symboliczny happening związany z „ostatnią wieczerzą” polskiej gastronomii. Chcemy do tego stołu zaprosić rządzących krajem, żeby się zastanowili, co z tym dalej zrobić. My na to nie mamy wpływu, a chcemy pracować, chcemy, żeby goście byli w naszych restauracjach i hotelach. Chcemy wiedzieć jakie plany ma wobec nas rząd - powiedział Tomasz Welter.
Zaznaczył, że rząd ciągle zaskakuje restauratorów. - Wcześniej mówiono nam, że restauracje zostają zamknięte na dwa tygodnie, a teraz dowiadujemy się, że będą zamknięte do odwołania, a posiłki można wydawać tylko na wynos. Dania na wynos stanowią niewielki procent wszystkich potraw serwowanych przez restauracje, np. nikt nie kupuje steka na wynos. W ostatnich miesiącach i tak do restauracji przychodziło niewielu gości - dodał szef kuchni.
- Chcę zapewnić, że jeszcze dzisiaj ten apel zostanie w formie elektronicznej przesłany premierowi [dop. red.], tak jak wszystkie apele i protesty, które trafiają do wojewody jako przedstawiciela rządu. W demokratycznym reżimie każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów - mówił wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.
Branża gastronomiczna chce rozmów z rządem i realnych działań na rzecz jej ratowania. Wśród postulatów, których spełnienia domagają się przedstawiciele branży gastronomicznej są: merytoryczny, półroczny plan wychodzenia z kryzysu, zwolnienia z ZUS oraz zniesienie ograniczeń czasowych otwarcia wszystkich lokali.
Z kolei toruńscy przedsiębiorcy, pracownicy branży gastronomicznej przygotowali dziś petycję, w której apelują o pomoc i wsparcie. Zapowiadają także protesty. Pismo adresowane jest do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz wojewody Mikołaja Bogdanowicza. Restauratorzy zwracają uwagę na trudną, wręcz dramatyczną sytuację branży gastronomicznej, która jest jedną z najbardziej pokrzywdzonych przez wprowadzone obostrzenia. W petycji zawartych zostało kilka postulatów.
- Nie idziemy na wojnę, idziemy po pomoc - apelują inicjatorzy petycji Krzysztof Wachowiak właściciel klubu NRD oraz pan Remigiusz menedżer gastronomii, szef kuchni jednej z toruńskich restauracji.
Petycja złożona zostanie w Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Miasta w Toruniu w czwartek podczas protestu, który zaplanowano na godz. 14:00.
Zobacz także
75 osób w Bydgoszczy, 85 w szpitalu w Grudziądzu, 105 w Janikowie. Ogniska w regionie
2020-10-12, 14:04Ostatniej doby potwierdzono 258 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w woj. kujawsko-pomorskim. Pochodzą one z wielu rozporoszonych ognisk, m.in. w ZOL-u w Redeczu Wielkim, kurii biskupiej, liceum i zakładzie karnym we Włocławku czy w stacji… Czytaj dalej »
Protesty przeciwko obostrzeniom związanym z koronawirusem
2020-10-10, 15:05Bez masek na twarzach lub w siateczkach imitujących maseczki. Ponad 100 osób protestowało pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przeciwko obowiązkowi zakrywania ust i nosa. Podobny protest odbył się na Rynku Staromiejskim w… Czytaj dalej »
104 zakażenia koronawirusem w zakładzie meblarskim w Janikowie
2020-10-10, 10:32Przeprowadzone testy potwierdziły 104 przypadki zakażenia koronawirusem w jednym z zakładów meblarskich w Janikowie. Dochodzenie epidemiologiczne jeszcze się nie zakończyło. Czytaj dalej »
Marszałkowski pakiet antykryzysowy: 145 respiratorów dla szpitali z regionu
2020-10-09, 17:48145 respiratorów trafi łącznie do 22 szpitali w województwie kujawsko-pomorskim w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Do placówek dotarło do tej pory 67 takich urządzeń. Czytaj dalej »
Szpital w Grudziądzu był już jednoimienny, teraz będzie jednostką koordynacyjną
2020-10-09, 15:20Grudziądzki szpital znowu na pierwszej linii frontu walki w koronawirusem. Lecznica decyzją ministra zdrowia stała się szpitalem koordynacyjnym na województwo kujawsko-pomorskie. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590