„Polska już odłączona od respiratora”. Welconomy Forum in Toruń głównie o pandemii
Pandemia i co dalej? To główny temat, który przewija się przez Welconomy Forum in Toruń. Przedstawiciele rządu i eksperci w poniedziałek dyskutowali o przyszłości polskiej gospodarki w dobie koronawirusa.
- Od respiratora Polska została już odłączona - to była tarcza antykryzysowa, fundusz inwestycji lokalnych i bon turystyczny. Teraz jest czas na sterydy - mówiła podczas Welconomy Forum Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Tymi sterydami jest np. pakiet mieszkaniowy – dodała. - Odbudowa polskiej gospodarki poprzez popyt na budownictwo to jest ogromny segment w kraju i też duże środki finansowe. Oprócz tego skupiamy się również na inwestycjach krajowych i zagranicznych. W poniedziałek byłam w Gnieźnie i rozmawiałam z Japończykami o ich inwestycji w Polsce w czasie Covid-u. Zapytałam, dlaczego wybrali akurat nasz kraj. Odpowiedź była bardzo prosta - „jesteście w stabilnej sytuacji, macie know-how i macie kapitał ludzki”.
Jak dodała Olga Semeniuk, Polska dzięki sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw mogła się bardzo szybko przebranżowić albo dostosować linię produkcyjną do tego, aby wesprzeć państwo w produkcji. - To pokazało nam, w jakiej kondycji jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw, ale przede wszystkim tempo eksportu było mniej spowolnione niż tempo importu – mówiła.
Sesja plenarna odbyła się pod hasłem „Pandemia i co dalej?". Prowadzącym ten panel był prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk. - Podstawowa refleksja jest umiarkowanie optymistyczna - że mimo nieszczęścia, które spotyka cały świat, to jakoś dajemy sobie radę - mówił.
Jak dodał Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej stowarzyszenia Integracja i Współpraca - organizatora wydarzenia, poza pandemią mimo wszystko innych tematów nie zabrakło. - Mamy to tak poukładane, że zajmujemy się sprawami zagranicznymi, medycyną, budownictwem, infrastrukturą, sprawami interesującymi dla samorządów.
W Welconomy Forum in Toruń bierze udział około 500 osób. Wtorkowe obrady będą transmitowane online.
Zobacz także
Covid-19 na UMK w Toruniu, w szpitalu w Żninie, w szkołach w Grudziądzu i Inowrocławiu
2020-09-23, 10:31Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Covid-19 potwierdzono także u pacjenta oddziału wewnętrznego szpitala w Żninie, ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grudziądzu i podopiecznych… Czytaj dalej »
Inspektorzy pracy odwiedzają szkoły. To nie kontrole. To prewencja
2020-09-22, 13:55Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szkół są otwarci na współpracę z inspekcją pracy. Tak wynika z ich dotychczasowych wizyt w placówkach oświatowych. Czytaj dalej »
Wąpielsk koło Rypina zamyka wszystkie szkoły. Powód? Koronawirus
2020-09-21, 16:18Po stwierdzeniu Covid-19 wśród nauczycieli, wszystkie szkoły w gminie Wąpielsk w powiecie rypińskim zostały zamknięte. Czytaj dalej »
Sukces Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły: 3 mln odsłon i 100 nauczycieli
2020-09-21, 14:34W Urzędzie Marszałkowskim podsumowano działanie Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły. Pedagodzy, którzy zaangażowali się w projekt otrzymali specjalne podziękowania od marszałka województwa. Czytaj dalej »
Powiat aleksandrowski od soboty w żółtej strefie. Sprawdź, co to oznacza
2020-09-19, 07:35Zaostrzenie obostrzeń, w związku z większą liczbą przypadków koronawirusa, od soboty (18 września) obowiązuje w powiecie aleksandrowskim. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590