Emilewicz: przepisy tarczy dla samorządów być może już na początku czerwca
- Jeżeli parlament przyjmie w najbliższym tygodniu przepisy składające się na tarczę antykryzysową kierowane do samorządów, będą one mogły z nich korzystać już na początku czerwca – zasygnalizowała w środę wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Pytana podczas środowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach o perspektywę wejścia w życie tzw. tarczy dla samorządów, wicepremier wskazała, że jeszcze tego dnia jej eksperci rozmawiali na ten temat ze specjalistami Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, a także że dotychczasowe zapisy zostały już przyjęte przez Radę Ministrów.
- W przyszłym tygodniu Sejm. Nie wiem, czy Senat zdąży się nimi zająć w tym samym tygodniu, czy to będzie kolejne posiedzenie - zastrzegła Emilewicz. - Jeśli udałoby się to przeprowadzić przez Sejm i Senat w przyszłym tygodniu, wówczas od początku czerwca mielibyśmy pierwsze przepisy, które uelastyczniałyby możliwość kształtowania budżetów miast, zwiększały dochody powiatowe z tytułu gospodarowania mieniem Skarbu Państwa czy dochody miejskie i wojewódzkie z tytułu większej elastyczności w korzystaniu z tzw. korkowego - wymieniła wicepremier. - Wśród tych przepisów nie ma postulatów, co do których opozycja nie wypowiadałaby się też pozytywnie, więc myślę, że prace będą trwały szybko - uznała Emilewicz.
Rozwiązania zaakceptowane przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej to według środowej informacji resortu rozwoju m.in. złagodzenie reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie, czy przesunięcie na drugie półrocze br. rat za janosikowe. Projekt przewiduje np. podwojenie udziału powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa od 1 maja br. - z 25 proc. do 50 proc. Wprowadzona w 2020 r. ma być możliwość nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych - z PIT, CIT, podatków lokalnych: od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, opłaty skarbowej, PCC, opłaty uzdrowiskowej i miejscowej - będącego skutkiem wystąpienia COVID-19.
Projekt zakłada ponadto, że w 2020 r. złagodzona zostanie reguła fiskalna ograniczająca zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki (PIT, CIT itd.) wynikającego z epidemii koronawirusa. Ministerstwo dodało, że nowe przepisy dadzą też możliwość przesunięcia na kolejne miesiące wpłat do budżetu państwa dokonywanych przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach podatkowych. Chodzi o raty tzw. janosikowego przypadające w czerwcu i lipcu 2020 r., które będzie można zapłacić w drugim półroczu 2020 r.
Projekt przewiduje też uelastycznienie wydatkowania środków z tzw. funduszu korkowego w 2020 r. Pieniądze z tego funduszu będzie można przeznaczyć na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków koronawirusa. Zakłada się też możliwość wcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej, co ma poprawić płynność samorządów.
Zobacz także
Pacjent onkologiczny nie może czekać! Operacje i zabiegi w bydgoskim Centrum Onkologii
2020-05-05, 21:32Centrum Onkologii w Bydgoszczy przez cały czas epidemii prowadzi operacje i zabiegi, jak radioterapia czy chemioterapia - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka szpitala Agnieszka Wielińska. Czytaj dalej »
Kujawsko-pomorskie: epidemiczny raport wieczorny
2020-05-05, 20:00- Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który pełni obecnie rolę placówki jednoimiennej zakaźnej przekazał informację o zgonie 67-letniej kobiety chorej na COVID-19, która miała choroby współistniejące - powiedział… Czytaj dalej »
Koronawirus pokonany, ale pani Agnieszka ma innego groźnego wroga!
2020-05-05, 12:53Pierwszego kwietnia, pani Agnieszka Radomska zmagająca się z nowotworem krwi, dowiedziała się, że zaatakował ją jeszcze jeden podstępny przeciwnik: koronawirus. O zakażeniu dowiedziała się podczas pobytu w toruńskim szpitalu. Czytaj dalej »
Koronawirusowy raport z Polski i regionu: 236 zakażeń, zmarło 3 chorych
2020-05-05, 11:59Koleje wiadomości z frontu walki z koronawirusem. W Polsce z powodu Covid-19 zachorowały 14242 osoby, zmarło 700 pacjentów. Na Kujawach i Pomorzy zaraziło się 561 osób, nie żyje 28, a wyzdrowiało 210 zakażonych. Czytaj dalej »
Historyczny lot z udziałem UTP: dron dostarczył szpitalowi próbkę do badania
2020-05-04, 18:50Po raz pierwszy w Polsce, dron przetransportował próbki ze szpitala do szpitala do badań na obecność koronawirusa. W tym wydarzeniu uczestniczyli także naukowcy i studenci z bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zaangażowani… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590