Emilewicz: przepisy tarczy dla samorządów być może już na początku czerwca
- Jeżeli parlament przyjmie w najbliższym tygodniu przepisy składające się na tarczę antykryzysową kierowane do samorządów, będą one mogły z nich korzystać już na początku czerwca – zasygnalizowała w środę wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Pytana podczas środowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach o perspektywę wejścia w życie tzw. tarczy dla samorządów, wicepremier wskazała, że jeszcze tego dnia jej eksperci rozmawiali na ten temat ze specjalistami Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, a także że dotychczasowe zapisy zostały już przyjęte przez Radę Ministrów.
- W przyszłym tygodniu Sejm. Nie wiem, czy Senat zdąży się nimi zająć w tym samym tygodniu, czy to będzie kolejne posiedzenie - zastrzegła Emilewicz. - Jeśli udałoby się to przeprowadzić przez Sejm i Senat w przyszłym tygodniu, wówczas od początku czerwca mielibyśmy pierwsze przepisy, które uelastyczniałyby możliwość kształtowania budżetów miast, zwiększały dochody powiatowe z tytułu gospodarowania mieniem Skarbu Państwa czy dochody miejskie i wojewódzkie z tytułu większej elastyczności w korzystaniu z tzw. korkowego - wymieniła wicepremier. - Wśród tych przepisów nie ma postulatów, co do których opozycja nie wypowiadałaby się też pozytywnie, więc myślę, że prace będą trwały szybko - uznała Emilewicz.
Rozwiązania zaakceptowane przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej to według środowej informacji resortu rozwoju m.in. złagodzenie reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie, czy przesunięcie na drugie półrocze br. rat za janosikowe. Projekt przewiduje np. podwojenie udziału powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa od 1 maja br. - z 25 proc. do 50 proc. Wprowadzona w 2020 r. ma być możliwość nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych - z PIT, CIT, podatków lokalnych: od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, opłaty skarbowej, PCC, opłaty uzdrowiskowej i miejscowej - będącego skutkiem wystąpienia COVID-19.
Projekt zakłada ponadto, że w 2020 r. złagodzona zostanie reguła fiskalna ograniczająca zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki (PIT, CIT itd.) wynikającego z epidemii koronawirusa. Ministerstwo dodało, że nowe przepisy dadzą też możliwość przesunięcia na kolejne miesiące wpłat do budżetu państwa dokonywanych przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach podatkowych. Chodzi o raty tzw. janosikowego przypadające w czerwcu i lipcu 2020 r., które będzie można zapłacić w drugim półroczu 2020 r.
Projekt przewiduje też uelastycznienie wydatkowania środków z tzw. funduszu korkowego w 2020 r. Pieniądze z tego funduszu będzie można przeznaczyć na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków koronawirusa. Zakłada się też możliwość wcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej, co ma poprawić płynność samorządów.
Zobacz także
Otwierają „Słoneczko". Przebadali ponad 100 osób, nikt nie jest zakażony
2020-06-05, 09:59Żłobek przy Placu Poznańskim w Bydgoszczy będzie czynny od poniedziałku - poinformował Urząd Miasta. Jak podawaliśmy, kolejne badania opiekunki z placówki wykazały, że kobieta jednak nie jest zarażona koronawirusem. Czytaj dalej »
Żłobek "Słoneczko" może już działać. Koronawirusa jednak nie było...
2020-06-04, 17:30Opiekunka ze żłobka Słoneczko w Bydgoszczy nie ma koronawirusa, nie wykazały go także badania osób związanych z placówką. Samorządowy żłobek w centrum miasta może zatem być czynny od piątku, 5 czerwca. Jak to się stało, ze… Czytaj dalej »
Policja podsumowała swoje działania w czasie epidemii. Wojewoda dziękuje
2020-06-04, 12:55Za skuteczną służbę w czasie epidemii koronawirusa dziękował policjantom z regionu wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślał rolę jaką funkcjonariusze odgrywają w związku z przestrzeganiem zasad kwarantanny. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 2 nowe zakażenia koronawirusem
2020-06-04, 11:44Mieszkańcy Bydgoszczy to 2 nowe zakażone koronawirusem osoby z województwa kujawsko-pomorskiego. Służby wojewody poinformowały również o kolejnych 4 ozdrowieńcach. Czytaj dalej »
Łączy ich Toruń, golf i wielka akcja dla szpitali. „W ich rękach było nasze życie”
2020-06-04, 08:02Ponad 120 tysięcy złotych zebrano podczas akcji „Jesteśmy z Wami” Fundacji Łączy Nas Toruń i Golf. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na zakup sprzętu ochronnego dla szpitali. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590