Prezydent podpisał specustawę o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa
Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.
O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
„Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!” - napisał Spychalski.
Podpisana przez prezydenta tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.
Ponadto, zakłada świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach; ochronę konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk; czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS).
Tarcza umożliwia też odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19; korzystniejsze zasady rozliczania straty.
Tarcza przewiduje wsparcie firm transportowych przez ARP w refinansowaniu umów leasingowych; ułatwienia dla branży turystycznej; umożliwienie sklepom – w niedziele objęte zakazem handlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki.
Zgodnie z przepisami ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych jej zapisów. (PAP)
Zobacz także
Jak zmieniła nas epidemia koronawirusa? Badania naukowców z UKW i Collegium Medicum UMK
2020-03-31, 20:25Chcą wiedzieć jak w związku z koronawirusem zmieniły się nasze nawyki higieniczne. Grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy przygotowała specjalną ankietę. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 75 hospitalizowanych z powodu koronawirusa; 76 zakażonych
2020-03-31, 19:21W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 75 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzono 4 nowe przypadki zakażania, a liczba chorych wzrosła do 76 - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik prasowy wojewody… Czytaj dalej »
W sanatorium „Orion” w Ciechocinku powstanie izolatorium dla zakażonych koronawirusem
2020-03-31, 18:05Izolatorium dla chorych na COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, powstanie w sanatorium MSWiA „Orion” - powiedział burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz. Dodał, że pierwsi pacjenci trafią tam najprawdopodobniej pod koniec… Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: Kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem; łącznie 76 chorych
2020-03-31, 15:25W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 76 osób - poinformował we wtorek po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Respirator, ambulans i środki ochrony dla szpitali. Pomoc od Lasów Państwowych
2020-03-31, 14:422 miliony złotych przeznaczą Lasy Państwowe na walkę z epidemią koronawirusa. Duża część ogólnopolskiej kwoty - bo 370 tysięcy - to pieniądze od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590