Prezes Drobeksu: Epidemia to dla nas nic nowego. Jest ciężko, ale działamy
- Naszą naczelną ideą jest, by było zachowane bezpieczeństwo zdrowotne pracowników i by utrzymać produkcję. Na razie to się udaje – mówił Czesław Friszke, prezes Drobeksu w rozmowie z Polskim Radiem PiK.
Epidemia koronawirusa coraz bardziej odbija się na gospodarce. Jak wygląda sytuacja w branży produkcji żywności? - Sytuacja jest ciężka, na szczęście rząd w swoich decyzjach postępuje rozważnie i mądrze, więc zakłady strategiczne takie, jak Drobex – ubojnia drobiu i zakład przetwórczy – funkcjonuje w miarę normalnie. Naszą naczelną ideą jest, by zachowane było bezpieczeństwo zdrowotne pracowników i żeby utrzymać produkcję, by w tym kryzysowym czasie dostarczać na rynek żywność – mówi Czesław Friszke, prezes firmy Drobex, która ma zakłady miesne w Bydgoszczy i w Solcu Kujawskim. - Fermę wyposażamy we wszystkie środki dezynfekcyjne. W walce z epidemię jesteśmy zahartowani jako hodowcy i producenci żywca. Ze świńską grypą i z ptasią grypą mamy przecież do czynienia od lat, a wszystkie działania, związane z koronawirusem są zbliżone. Dla nas więc to nic nowego.
Jak dodaje prezes Drobeksu, obawia się tylko jednego. -Zerwania łańcucha dostaw – tu podstawą jest transport, choćby dostawy soli zza oceanu. Gdyby one zostały przerwane, to nie mamy paszy, a wtedy nie możemy hodować drobiu, świń – mówi Czesław Friszke. - Na razie nie jest źle, nie ma co panikować, płynność finansowa jest zachowana. Jednocześnie zapowiedzi, które ogłosił prezydent po rozmowach z bankami są budujące. Jest bowiem komfort, że gdyby coś się źle zadziało, to mamy bezpiecznik - dodaje.
Zobacz także
Projekt zmian w tarczy antykryzysowej: wakacje składkowe także dla firm z 49 pracownikami
2020-04-07, 15:15Z 3-miesięcznych „wakacji składkowych” będą mogły korzystać też firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników, ulga wyniesie 50 proc. składek - przewiduje przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu projekt nowelizacji tarczy antykryzysowej… Czytaj dalej »
Szpitale: segregacja i separacja pacjentów "w drzwiach". Żeby nie wszedł także wirus
2020-04-07, 14:20Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wprowadził w szpitalach samorządowych i państwowych na terenie województwa nowe procedury ochrony zdrowia i życia ludzi. Polecenie wojewody wynika z konieczności minimalizowania ryzyka… Czytaj dalej »
Koronawirus na chirurgii w toruńskim Szpitalu Miejskim. Chorzy już w Grudziądzu
2020-04-07, 10:13Kolejny - trzeci już - oddział w Szpitalu Miejskim w Toruniu zamknięty z powodu koronawirusa. Tym razem chodzi o chirurgię, gdzie stwierdzono Covid-19 u dwóch chorych oraz pielęgniarki. Czytaj dalej »
Z lądu, z wody i z powietrza: służby mundurowe patrolują w czasie epidemii [wideo]
2020-04-07, 08:21Policja, wojsko, leśnicy, inspektorzy transportu drogowego, żandarmeria, straż miejska, terytorialsi zaangażowani są w dbanie o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa. Czytaj dalej »
Koronawirus w Polsce i w regionie. Cztery zakażenia w kujawsko-pomorskim [wideo]
2020-04-06, 18:20Resort zdrowia dwa razy dziennie podaje epidemiologiczne statystyki. Według danych z ok. godz. 18, w poniedziałek 6 kwietnia, w całej Polsce zachorowało kolejne 212 osób. Obecnie w Polsce koronawirusa ma 4413 osób. Zmarło 107 pacje… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590