KE proponuje nowe ramy pomocy państwa w związku koronawirusem
Komisja Europejska zaproponowała tymczasowe rozluźnienie zasad pomocy państwa, aby w związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa rządy krajów członkowskich UE mogły wspierać zagrożone upadłością przedsiębiorstwa.
Środki jakie zostały przesłane do stolic na konsultacje w nocy z poniedziałku na wtorek przewidują umożliwienie rządom przyznawanie dotacji lub ulg podatkowych dla firm w wysokości do pół miliona euro.
"Minionej nocy KE wysłała państwom członkowskim projekt propozycji do konsultacji w sprawie tymczasowych ram pomocy państwa, by wesprzeć gospodarkę w kontekście Covid-19" - powiedziała na wtorkowej telekonferencji prasowej rzeczniczka KE Arianna Podesta.
Projekt przewiduje możliwość subsydiowania gwarancji bankowych dla firm, a także dopłacania do oprocentowania publicznych i prywatnych pożyczek. KE spodziewa się, że te złożone w trybie pilnym propozycje zostaną przyjęte przez kraje UE w ciągu najbliższych dni.
To szybsze działanie niż podczas kryzysu finansowego sprzed dekady. Wówczas minęły trzy tygodnie od rozpoczęcia wewnętrznych konsultacji do przyjęcia propozycji mających łagodzić skutki krachu.
Wiceszefowa KE Margrethe Vestager podkreśliła w specjalnym oświadczeniu w tej sprawie, że celem jest zapewnienie firmom płynności, aby utrzymały działalność lub w razie potrzeby mogły ją tymczasowo zawiesić.
Kryzys wywołany Covid-19 dotknie dziesiątki tysięcy przedsiębiorstw i miliony pracowników. Jednym z przykładów jest decyzja niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen, który zapowiedział, że zamyka "na dwa-trzy tygodnie" większość swoich fabryk w Europie w związku z pandemią koronawirusa. Na podobny krok zdecydował się francuski Renault w Hiszpanii oraz Airbus we Francji i Hiszpanii.
Dla tych firm pół miliona euro to niewiele, ale dla mniejszych przedsiębiorstw turystycznych, transportowych, czy organizujących wydarzenia wsparcie - jeśli zdecydują się na nie rządy poszczególnych krajów - może być decydujące dla ich przetrwania.
Najbliższe tygodnie będą krytyczne dla sektora lotniczego. KE zapowiada jednak, że chce wesprzeć i tę branżę. "Jeśli chcemy zminimalizować trwałe zwolnienia i szkody w europejskim sektorze lotnictwa, konieczne są pilne działania. Komisja jest gotowa do natychmiastowej współpracy z państwami członkowskimi, by znaleźć możliwe do zastosowania rozwiązania, które pozwolą zachować tę ważną część naszej gospodarki" - zaznaczyła Vestager.
Wybuch epidemii koronawirusa ma umożliwić przyznawanie rekompensat liniom lotniczym, nawet jeśli te w ciągu ostatniej dekady korzystały już z wsparcia. W obecnej sytuacji nie będzie miała zastosowania zasada "ten jeden ostatni raz" odnosząca się do wsparcia publicznego dla linii lotniczych.
Zobacz także
Zakaz odwiedzania dzieci w szpitalu dziecięcym. Rodzice zbulwersowani!
2020-03-24, 19:32Kontrowersje wokół Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Do odwołania wprowadzono zakaz odwiedzania małych pacjentów i przebywania z nimi. Powodem jest zagrożenie koronawirusem. Czytaj dalej »
Kujawy i Pomorze: Kolejna osoba zakażona koronawirusem; łącznie 22 chorych
2020-03-24, 16:31W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem. Łącznie chore są 22 osoby — poinformował we wtorek po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Stan wszystkich pacjentów jest dobry. Czytaj dalej »
„Takiego kryzysu w historii uzdrowisk nie było”. Sanatoria proszą o pomoc
2020-03-24, 15:28Polskie uzdrowiska apelują do rządu o wsparcie w związku z konsekwencjami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Do apelu przyłączyły się Ciechocinek, Inowrocław i Brześć Kujawski. Czytaj dalej »
Prawnicy wspierają lekarzy, walczących z epidemią. Porady za darmo [lista adwokatów]
2020-03-24, 14:00Prawnicy z regionu w czasie epidemii wychodzą na przeciw medykom. Będą bezpłatnie udzielać im porad prawnych - w sytuacjach, które budzą wątpliwości. Czytaj dalej »
Epidemia koronawirusa, a w autobusach tłok. ZDMiKP: Nie wykluczamy zmian
2020-03-24, 13:21Do Zarządu Dróg Miejskich w Bydgoszczy dociera coraz więcej skarg od mieszkańców, którzy narzekają, że pojazdy kursują za rzadko i są za małe. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590