COVID-19 w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Śledztwo pod nadzorem władz prokuratury w Gdańsku
Śledztwo w sprawie zakażeń koronawirusem w Szpitalu Miejskim w Toruniu znalazło się pod nadzorem zastępcy Prokuratora Regionalnego w Gdańsku. Przypomnijmy, sąd uwzględnił zażalenie rodzin zmarłych pacjentów i polecił śledczym ponowne zbadanie sprawy. W uzasadnianiu wskazał m.in, że nie przesłuchano części personelu.
W marcu 2020 roku toruńska lecznica była jednym z największych ognisk zakażeń koronawirusem w regionie. Zachorowało 51 osób, 11 zmarło.
- Przede wszystkim, konieczne jest przesłuchanie w charakterze świadka lekarzy, których dotąd nie przesłuchano oraz ponowne przesłuchanie części personelu medycznego na okoliczność niestosowania zasad epidemicznych - mówi Jan Olszak, adwokat, pełnomocnik części rodzin. - W toruńskim Szpitalu Miejskim w 2020 roku zostały ustalone i przekazane do wiadomości personelu szpitala nowe procedury, jednak część świadków m.in. pacjenci przebywający na oddziale hematologii, wskazuje, że rygory mające zabezpieczyć przez zakażeniem mogły nie być przestrzegane. Przy ponownej ocenie tych zagadnień prokuratura powinna skupić się na stopniu wdrożenia zaleceń, na ich rzeczywistym przestrzeganiu oraz realnej kontroli zarówno w Szpitalu Miejskim w Toruniu, jak i w przyszpitalnej stacji dializ, co do której sposobu funkcjonowania prokuratury odniosła się w minimalnym zakresie - ocenia adwokat (...).
- Prokuratura nie komentuje orzeczeń sadu. Treść postanowienia sądu znana jest prokuratorowi prowadzącemu śledztwo i w toku kontynuowanego postępowania wykonane zostaną wskazane przez sąd czynności. Przedmiotowa sprawa objęta została wewnętrznym nadzorem służbowym przez Zastępcę Prokuratora Regionalnego w Gdańsku ze względu na przedmiot, wagę oraz skomplikowany charakter śledztwa. Wewnętrzny nadzór służbowy (...) polegać może m.in. na żądaniu relacji o przebiegu czynności w poszczególnych sprawach i w razie potrzeby wydawania poleceń, co do kierunków postępowania, czy też zapoznawaniu się aktami prowadzonych postępowań - mówi Marzena Muklewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
Dyrekcja szpitala od początku zapewniała w mediach, że procedury były przestrzegane.
Zobacz także
Koronawirus odstraszał chorych na raka. Teraz Centrum Onkologii ma więcej pacjentów
2022-08-24, 10:09W bydgoskim Centrum Onkologii przybyło pacjentów „popandemicznych”. Trudniejszy dostęp do lekarzy i strach przed pojawianiem się w szpitalach z powodu koronawirusa spowodowały u niektórych chorych opóźnienie w leczeniu. Czytaj dalej »
Dr Paweł Rajewski: Jesienią przekonamy się, czy będzie szósta fala pandemii
2022-05-16, 13:00Był koniec lockdownu i zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Teraz kolejny krok - po dwóch latach walki z COVID-19 w Polsce formalnie kończy się okres epidemii, a zaczyna stan zagrożenia epidemicznego. Czytaj dalej »
Ministerstwo dziękuje służbom i urzędnikom za ofiarną pracę w pandemii
2022-04-20, 18:20Blisko 100 osób z regionu kujawsko-pomorskiego zostało wyróżnionych przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Podziękowania dotyczyły ponad 2-letniej walki z pandemią koronawirusa. Czytaj dalej »
Koronawirus w Polsce: 1201 nowych zakażeń, 42 w Kujawsko-Pomorskiem
2022-04-15, 11:35Badania potwierdziły 1201 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 103 ponowne. Zmarły 34 osoby z COVID-19 - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590