Sytuacja epidemiczna w regionie: 4. fala wzbiera na sile, szczyt w połowie grudnia
Sytuacja w szpitalach województwa z powodu czwartej fali COVID-19 jest trudna, chociaż zdecydowanie lepsza niż przed rokiem - powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Zaznaczył, że tzw. miejsca covidowe mają być w każdym szpitalu.
- Obecnie w szpitalach na tzw. drugim poziomie mamy 501 chorych na 619 dostępnych miejsc, mamy też 38 zajętych respiratorów na 61. Dokładnie rok temu w szpitalach przebywało 1008 chorych na COViD-19, zajęte były 93 respiratory. Tak więc, w porównaniu z 2020 r. mamy zajętą połowę miejsc i ponad jedną trzecią respiratorów - podkreślił na konferencji prasowej Bogdanowicz.
Wojewoda podał też, że w izolatorium przebywa 51 osób, a w szpitalach pierwszego stopnia zabezpieczenia są 120 osoby, które oczekują na wyniki testów na obecność koronawirusa i zależne od tego leczenie. Zwiększa się również liczba wyjazdów karetek z powodu COVID-10. W sierpniu i na początku września 93 zespoły wyjeżdżały dziennie 420-470 razy, a w czasie czwartej fali zakażeń - 550-600 razy.
W ostatnim tygodniu o 100 wzrosła liczba chorych ma COVID-19. Docelowo w szpitalach maja być dostępne 1103 miejsca covidowe.
Na szczeblu wojewódzkim w piątek podjęto decyzję, że każdy szpital będzie musiał wygospodarować miejsca covidowe i obecnie jest to wdrażane. Przekształcenia nie mogą odbywać się kosztem oddziałów internistycznych, na których przebywa dużo pacjentów.
- W porównaniu z 2020 r. wydaje się, że jest dużo łatwiej. Jednak przy chęci niezamykania oddziałów wewnętrznych i utrzymania zabiegów planowych, to sytuacja jest bardzo trudna. Staramy się robić co w naszej mocy. Dziękuję dyrektorom i personelowi szpitali funkcjonującym w podwyższonym stanie gotowości - powiedział wojewoda.
Wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Paweł Rajewski podkreślił, że czwarta fala wzbiera na sile, ale jej szczyt spodziewany jest na połowę grudnia.
- W tej chwili widzimy duży odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, którzy wymajają hospitalizacji oraz bardzo wiele osób z objawami górnych czy dolnych dróg oddechowych. Stąd bardzo wiele osób testujących się w stacjach drive-thru w kierunku koronawirusa. Czwarta fala to niestety fala osób niezaszczepionych, fala osób młodych. Te osoby, które przebywają w szpitalach są w różnym wieku. Wymagają wysokoprzepływowej tlenoterapii, a nierzadko respiratoterapii - powiedział prof. Rajewski.
Poinformował, że obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy na 40 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest zaszczepionych zaledwie dziewięć osób, czyli 22 proc.
- W szpitalach, oprócz osób młodych, przebywają osoby w podeszłym wieku, z których część nie zaszczepiła się do tej pory. Te osoby z chorobami współistniejącymi mają gorszą odpowiedź immunologiczną, spada im poziom przeciwciał zabezpieczających. Apeluję, żeby poddawać się szczepieniom ochronnym. Osoby zaszczepione częściej łagodniej przechodzą chorobę, rzadziej umierają. W badaniach amerykańskich szacuje się, że zaszczepienie przeciw SAR-CoV-2 zmniejsza ryzyko zgonów o 11-krotnie - dodał konsultant wojewódzki.
Zwrócił uwagę, że zasadniczo dzieci nie chorują ciężko z powodu COVID-19, ale łatwo zakażają się i przenoszą zakażenie na dorosłych. Jednak u dzieci z współistniejącym zakażeniem wirusem RSV czy grypy przebieg hospitalizacji jest ciężki, często wymagają tlenoterapii i nierzadko też respiratoterapii.
W szpitalach regionu zapewnione są miejsca dla dzieci chorych na COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy i Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy. Obecnie z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 15 dzieci.
Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek poinformował, że w regionie działa 28 punktów wymazowych, a w środę uruchomione zostaną kolejne trzy. Działa też 10 wyjazdowych zespołów wymazowych i 10 zespołów transportowych.
Zobacz także
Kurator Marek Gralik: szkoły przygotowane na powrót najmłodszych uczniów
2021-01-17, 13:44Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w poniedziałek (18 stycznia) wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Powrót będzie odbywał się w reżimie sanitarnym. Czytaj dalej »
Otworzyła się pierwsza restauracja na toruńskiej Starówce. Będzie efekt domina? [aktualizacja]
2021-01-16, 12:38Pierwsza restauracja na toruńskiej Starówce otworzyła się w sobotę pomimo lockdownu i obostrzeń związanych ze stanem epidemii. O godzinie 11.00 w „Smakach Indii” pojawiło się ok. 20 osób. Właściciele przekonują, że są w… Czytaj dalej »
Kryminały, sensacja i literatura obyczajowa. Co się czyta w Lubiczu?
2021-01-16, 09:30Początek roku to również czas podsumowań, raportów, liczenia zysków i strat. Tych ostatnich, niestety, za rok 2020 będzie więcej. Dobrze natomiast ma się czytelnictwo i pozycja książki, którą zainteresowanie znacznie wzrosło… Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: ponad 22 tysiące osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi
2021-01-15, 21:2022 101 osób zaszczepiono dotąd w woj. kujawsko-pomorskim przeciw COVID-19. W szpitalu koordynującym walkę z epidemią koronawirusa w regionie - lecznicy w Grudziądzu - podano pierwszą dawkę szczepionki już 1845 osobom z grupy „0… Czytaj dalej »
80-latkowie ruszyli rejestrować się na szczepienia. Jak to zrobić?
2021-01-15, 13:31Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Od piątku mogą zapisywać się osoby 80 plus. Tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia, ale w… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590