Pamiętają smutek i strach w oczach pacjentów. Odznaczenia dla medyków
Pracownicy wojskowych szpitali w naszym regionie, którzy leczyli pacjentów z COVID-19 dostali we wtorek odznaki honorowe od ministra zdrowia. Wręczył je wojewoda kujawsko-pomorski.
W Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy wyróżnionych zostało 18 osób. Była wśród nich major Iwona Żuczek, która aktualnie pełni obowiązki szefa wydziału administracji wojskowej. - Nasi medycy nie zetknęli się przed pandemią z tak masowym napływem chorych. Nasz personel wojskowy jest szkolony do pracy w warunkach ekstremalnych, więc na pewno było mu łatwiej się przestawić, niż personelowi typowo cywilnemu – opowiadała. - Mamy też dobrą ekipę psychologów, którzy chętnie chodzili na oddziały covidowe.
Wyróżniona Elżbieta Sobieraj pracuje na oddziale laryngologii chirurgii szczękowej. Najgorzej wspomina pierwsze dni pandemii. - Pamiętam smutek w oczach pacjentów, strach. Nie mam złych wspomnień, zawsze była we mnie tylko chęć, żeby wyciągnąć pacjenta z choroby, pomóc, doradzić. Kiedy się to nie udawało, to był ból, którego nie zapomnę do końca życia – wspomina. - Teraz zupełnie inaczej pracuję, inaczej rozmawiam z pacjentami, inaczej ich traktuję. Myślę, że to mnie bardzo zmieniło na korzyść - żeby być dla pacjenta lepszym, żeby go lepiej rozumieć, więcej mu dawać – dodaje.
Odznaczenia otrzymali we wtorek także też pracownicy Wojskowego Szpitala Uzdrowisko-Rehabilitacyjnego w Ciechocinku. W trakcie największej kulminacji koronawirusa, w Ciechocinku działał szpital tymczasowy.
Zobacz także

Koronawirus: bydgoskie liceum „Ósemka" na nauczaniu hybrydowym
2020-09-25, 09:45W związku z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa u jednego z nauczycieli z VIII LO w Bydgoszczy, 7 nauczycieli i 4 klasy (około 120 uczniów) przebywa na kwarantannie. Czytaj dalej »

Złamała zasady kwarantanny. Za to prawie 5 miesięcy spędziła w areszcie
2020-09-24, 21:0438-latnia torunianka Karolina L. oskarżona jest o tzw. sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego, po tym, jak w czasie domowej kwarantanny, dwa razy wyszła na zakupy. Czytaj dalej »

Zakażenia w dwóch szpitalach w Toruniu. Prezydent: Narastają rozmiary epidemii
2020-09-24, 11:53- Sytuacja jest bardzo trudna - przekazał na sesji rady miasta prezydent Michał Zaleski. W mieście i powiecie potwierdzono 21 nowych przypadków zakażania koronawirusem. Zmarł trzeci podpieczmy Całodobowego Ośrodek Wsparcia 'Samary… Czytaj dalej »

Covid-19 w trzeciej szkole w Grudziądzu. Lekcje odwołane, 150 osób na kwarantannie
2020-09-24, 08:31Koronawirus zaatakował kolejną grudziądzką szkołę. Zarażony jest nauczyciel ze Szkoły Podstawowej numer 16. Czytaj dalej »

Mamy pierwszy na świecie skuteczny lek na Covid-19? Pomogli ozdrowieńcy z regionu
2020-09-23, 14:46Lubelska spółka biotechnologiczna z sukcesem zakończyła pierwszy etap produkcji polskiego leku na Covid-19. Wstępne badania potwierdzają jego skuteczność, teraz trafi on do badań klinicznych. Swój wkład ma również nasz region. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590