Bydgoski Sanepid proponuje odpłatne testy na obecność koronawirusa
Od dnia 20 września w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy można wykonać odpłatnie badanie na obecność wirusa SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR. To oferta także dla grup zorganizowanych - z dojazdem.
Badanie genetyczne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2, w laboratorium WSSE Bydgoszcz wykonywane jest z zastosowaniem metody real time-RT PCR. Materiałem wyjściowym do badania jest wymaz z gardła lub nosogardzieli, z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa (RNA SARS-CoV-2). Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Państwowego Zakładu Higieny PZH, laboratorium oznacza podczas badania gen wspólny dla podrodzaju Sarbecovirus (gen E) oraz geny charakterystyczne wyłącznie dla SARS-CoV-2 (geny N, RdRp/S).
W przypadku uzyskania wyników: nierozstrzygający lub Sarbecovirus zaleca się powtórne wykonanie badania w kierunku SARS-CoV-2.
Jak zgłosić się na badanie? (klient indywidualny)
Punkt wymazowy w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy (ul. Kujawska 4, budynek E) czynny jest w dniach:
poniedziałek i środa - w godzinach 8:00-10:00
wtorek, czwartek, piątek – w godzinach 15:00-18:00
Po wejściu do budynku należy się zgłosić do pracownika punktu informacyjnego.
Ważne: na terenie WSSE w Bydgoszczy nie można zaparkować samochodu - parking znajduje się po drugiej stronie ulicy Kujawskiej (naprzeciwko głównego wejścia do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej).
Na badanie należy zgłosić się przynajmniej 4 godziny po ostatnim posiłku!
Istnieje możliwość zorganizowania badań dla pracowników, uczniów, studentów. WSSE proponuje następujące usługi:
- dostarczenie zestawów wymazowych w ustalonej wcześniej liczbie, odpowiadającej liczbie planowanych wymazów,
- dojazd diagnosty laboratoryjnego z WSSE i pobranie wymazów na miejscu,
- odbiór pobranych wymazów w przypadku pobrania wymazów przez pracownika medycznego jednostki
W celu umówienia badań przez jednostkę/uczelnię/zakład pracy, należy kontaktować się telefonicznie pod nr (52) 376 19 13 w godzinach 8:00-14:00.
Badanie kosztuje 205 złotych. Wynik badania może zostać przedstawiony w języku angielskim bez dodatkowych opłat.
Zobacz także

Jarosław Gowin: Od 14 lutego mogłyby zacząć działać hotele
2021-02-04, 15:22- Analizujemy też sytuację związaną z innymi branżami. Niewykluczone, że MRPiT będzie rekomendować też w najbliższym czasie Radzie Ministrów inne poluzowania - powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i… Czytaj dalej »

Tymczasowy oddział covidowy w więcborskim szpitalu został zamknięty
2021-02-04, 07:27Został zlikwidowany zanim w ogóle zaczął działać. 10-łóżkowy oddział covidowy w szpitalu powiatowym w Więcborku prawie 3 miesiące czekał na pacjentów. A ponieważ do pracy na nim zabrakło personelu medycznego - przede wszystkim… Czytaj dalej »

Koronawirus w szkole! Dzieci z Górska znowu uczą się przed komputerem
2021-02-03, 12:14Dzieci ze szkoły w Górsku w gminie Zławieś Wielka ponownie uczą się zdalnie. Uczniowie mają tygodniową przerwę w zajęciach stacjonarnych z powodu koronawirusa. Czytaj dalej »

Dr Szymon Suwała: warto zaufać rzetelnej nauce i się zaszczepić
2021-02-02, 09:44Bydgoski lekarz dr Szymon Suwała - rezydent endokrynologii i pracownik oddziału izolacyjnego przyjął już drugą dawkę szczepionkę przeciwko koronawirusowi i postanowił na swoim przykładzie zachęcić do szczepień. Czytaj dalej »

Wniosek do premiera o tarczę finansową dla komunikacji miejskiej w Inowrocławiu
2021-02-02, 07:54O objęcie rządową tarczą również komunikacji miejskiej, wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego prezydent Inowrocławia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590