Dr Rajewski: w upały nie ma przeciwskazań do szczepienia bądź jego odwlekania
- Pogoda nie powinna stanowić przeciwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwskazaniem. Najlepsza jest taka szczepionka przeciw COVID-19, którą przyjmiemy jak najszybciej – podkreśla dr Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych.
W ramach profilaktyki szczepiennej w okresie letnim dr Rajewski zalecił odpowiednie nawadnianie. - Najlepiej pić wodę niegazowaną. Czasami występuje po szczepieniu gorączka, więc gdy zapomnimy o wodzie, a do tego nałożą się gorąco i podwyższona temperatura ciała, to znacznie łatwiej się odwodnić. Po szczepieniu może występować także ból w miejscu podania. Dlatego w upalne dni nie powinniśmy po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w słońcu. Unikajmy tego – wyjaśnił specjalista chorób zakaźnych.
Zdaniem dr Rajewskiego na 1-2 dni po szczepieniu warto także zrezygnować z kąpieli słonecznych. - U niewielkiego procenta osób może wystąpić jakaś forma fotoreakcji. Warto więc zminimalizować takie ryzyko. Nie generujmy więc objawów, które może wywołać praca na słońcu, czy odwodnienia. Mogą się one nałożyć na odczyn poszczepienny. Nie sterujmy jednak szczepieniami, patrząc na prognozy pogody czy fakt, że zaraz będzie weekend. Wiele osób unika szczepień w piątki, bo nie chce się źle czuć w sobotę lub niedzielę. To absurdalne podejście. Chodzi o ochronę przed ciężką chorobą, więc 2 czy 3 dni większej higieny w naszym życiu na pewno nikomu nie zaszkodzi – podsumował ekspert.
Zobacz także
Wierni przyjdą do księdza albo go zaproszą. Kolęda podczas epidemii inna niż zwykle
2020-12-05, 07:34Od decyzji biskupa zależy w jakiej formie odbędzie się lub nie wizyta duszpasterska. O tym jak na Pomorzu i Kujawach będzie wyglądała kolęda na razie wiadomo niewiele. Czytaj dalej »
Pogrzeby w czasie pandemii. Zgodne z procedurą, trudne dla bliskich
2020-12-04, 14:22Samotne umieranie w szpitalu, brak możliwości pożegnania z bliskimi - to dla wielu największy dramat związany z koronawirusem. Czytaj dalej »
Po ciężkim przebiegu COVID-19, rehabilitacja w bydgoskim centrum pulmonologii
2020-12-04, 06:20Silne osłabienie mięśniowe to jeden z objawów, na który skarżą się ozdrowieńcy z COVID-19, którzy szczególnie ciężko przeszli zakażenie i mieli poważne problemy oddechowe. Takie osoby po chorobie muszą korzystać z rehabilitacji… Czytaj dalej »
Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu
2020-12-03, 16:21Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorczymi danymi za okres kilku tygodni. Ten fakt potwierdził rzecznik prasowy Wojewódzkiej… Czytaj dalej »
Mogą zamknąć sklep i wlepić karę klientom. Wspólne kontrole sanepidu i policji
2020-12-03, 13:59W ponownie otwartych galeriach handlowych w regionie można natknąć się na kontrole sanepidu. Inspektorom towarzyszą policjanci. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590