Dr Rajewski: w upały nie ma przeciwskazań do szczepienia bądź jego odwlekania
- Pogoda nie powinna stanowić przeciwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwskazaniem. Najlepsza jest taka szczepionka przeciw COVID-19, którą przyjmiemy jak najszybciej – podkreśla dr Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych.
W ramach profilaktyki szczepiennej w okresie letnim dr Rajewski zalecił odpowiednie nawadnianie. - Najlepiej pić wodę niegazowaną. Czasami występuje po szczepieniu gorączka, więc gdy zapomnimy o wodzie, a do tego nałożą się gorąco i podwyższona temperatura ciała, to znacznie łatwiej się odwodnić. Po szczepieniu może występować także ból w miejscu podania. Dlatego w upalne dni nie powinniśmy po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w słońcu. Unikajmy tego – wyjaśnił specjalista chorób zakaźnych.
Zdaniem dr Rajewskiego na 1-2 dni po szczepieniu warto także zrezygnować z kąpieli słonecznych. - U niewielkiego procenta osób może wystąpić jakaś forma fotoreakcji. Warto więc zminimalizować takie ryzyko. Nie generujmy więc objawów, które może wywołać praca na słońcu, czy odwodnienia. Mogą się one nałożyć na odczyn poszczepienny. Nie sterujmy jednak szczepieniami, patrząc na prognozy pogody czy fakt, że zaraz będzie weekend. Wiele osób unika szczepień w piątki, bo nie chce się źle czuć w sobotę lub niedzielę. To absurdalne podejście. Chodzi o ochronę przed ciężką chorobą, więc 2 czy 3 dni większej higieny w naszym życiu na pewno nikomu nie zaszkodzi – podsumował ekspert.
Zobacz także
Koronawirus w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Sprawa wraca do gdańskiej prokuratury
2022-03-11, 16:00Jak ustaliło Polskie Radio PIK, Sąd Okręgowy w Toruniu uwzględnił zażalenie rodzin, które nie zgodziły się z umorzeniem postępowania. Prawie dwa lata temu toruńska lecznica była jednym z największych ognisk zakażeń w regionie… Czytaj dalej »
Tu trafią dzieci z powikłaniami po COVID-19. Nowe Centrum w szpitalu dziecięcym
2022-02-24, 08:40Centrum diagnostyki postcovidowej dla najmłodszych pacjentów powstanie na terenie szpitala dziecięcego w Bydgoszczy. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji nowego budynku. Czytaj dalej »
Szpital wojewódzki we Włocławku walczy z COVID-19. Co z pacjentami?
2022-02-21, 19:00Po weekendzie miały ruszyć obydwa oddziały internistyczne włocławskiego szpitala. Dyrektor do spraw medycznych, dr Iliya Iliev przyznaje, że w pełni obietnicy tej nie udało się dotrzymać. Czytaj dalej »
Psychoterapeuci bezpłatnie wysłuchają niepełnosprawnych
2022-02-19, 17:00Toruńska Fundacja Studio M6 ma propozycję dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności, które z powodu pandemii traciły szansę na udział w zajęciach, ćwiczeniach, co spowodowało pogorszenie się ich stanu psychicznego. Czytaj dalej »
Zmieniają się zasady izolacji i kwarantanny. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw
2022-02-10, 21:45Od 11 lutego br. zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej - tyle, ile izolacja - wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590