Rozmowa Dnia o powikłaniach pocovidowych. Bywają różne, trzeba być czujnym
Prawie 3 mln osób w Polsce przechorowało COVID-19. Kilkaset tysięcy może potrzebować rehabilitacji. - Powikłania pocovidowe to kolejna choroba, która wymaga dużej czujności ze strony lekarzy - mówił w Rozmowie Dnia w PR PiK dr Dariusz Marcinowski - zastępca dyrektora ds lecznictwa w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku, który realizuje program rehabilitacji.
- Trzeba być czujnym, dlatego że COVID - 19 w ostrej fazie może prezentować jedne objawy, natomiast po przebyciu nawet lekkim, bez hospitalizacji, pojawiają się niekiedy objawy zupełnie z innej grupy. To jest kolejna choroba, może pierwszoplanowa w obecnym czasie, która wymaga czujności na każdym etapie ochrony zdrowia: od wywiadu pielęgniarskiego, przez wizyty lekarskie w przychodniach rodzinnych, w oddziałach i przychodniach specjalistycznych. Trzeba być czujnym, trzeba zawsze mieć z tyłu w głowie, że może to jest COVID - 19 - mówił dr Dariusz Marcinowski - zastępca dyrektora d.s. lecznictwa w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku.
Rehabilitację pocovidową w naszym regionie oferują również: Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, uzdrowisko „Solanki" i szpital uzdrowiskowy „Energetyk" w Inowrocławiu oraz uzdrowisko w Wieńcu Zdroju. By z niej skorzystać wystarczy mieć skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, a rehabilitacja jest w całości refundowana przez NFZ.
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia: TUTAJ
Zobacz także
Wierni przyjdą do księdza albo go zaproszą. Kolęda podczas epidemii inna niż zwykle
2020-12-05, 07:34Od decyzji biskupa zależy w jakiej formie odbędzie się lub nie wizyta duszpasterska. O tym jak na Pomorzu i Kujawach będzie wyglądała kolęda na razie wiadomo niewiele. Czytaj dalej »
Pogrzeby w czasie pandemii. Zgodne z procedurą, trudne dla bliskich
2020-12-04, 14:22Samotne umieranie w szpitalu, brak możliwości pożegnania z bliskimi - to dla wielu największy dramat związany z koronawirusem. Czytaj dalej »
Po ciężkim przebiegu COVID-19, rehabilitacja w bydgoskim centrum pulmonologii
2020-12-04, 06:20Silne osłabienie mięśniowe to jeden z objawów, na który skarżą się ozdrowieńcy z COVID-19, którzy szczególnie ciężko przeszli zakażenie i mieli poważne problemy oddechowe. Takie osoby po chorobie muszą korzystać z rehabilitacji… Czytaj dalej »
Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu
2020-12-03, 16:21Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorczymi danymi za okres kilku tygodni. Ten fakt potwierdził rzecznik prasowy Wojewódzkiej… Czytaj dalej »
Mogą zamknąć sklep i wlepić karę klientom. Wspólne kontrole sanepidu i policji
2020-12-03, 13:59W ponownie otwartych galeriach handlowych w regionie można natknąć się na kontrole sanepidu. Inspektorom towarzyszą policjanci. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590