Czarnek w Toruniu: Z nauczaniem zdalnym trzeba skończyć jak najszybciej
- Nauczanie zdalne jest tylko przykrą koniecznością i trzeba z tym skończyć, jak tylko warunki pandemiczne, sytuacja w szpitalach na to pozwolą – mówił w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Minister pokreślił, że trzecia fala koronawirusa słabnie, systematycznie każdego dnia jest mniej zakażeń, a jednocześnie ponad pół miliona nauczycieli zostało zaszczepionych. - To nam daje podstawę, żeby projektować różne scenariusze szybkiego powrotu do nauczania stacjonarnego w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych. Jeśli ta tendencja się utrzyma i będzie już ewidentna końcówka trzeciej fali, to jeszcze w kwietniu do nauczania stacjonarnego wrócą uczniowie przedszkoli, pewnie również klas I-III szkół podstawowych. Mam nadzieję przynajmniej na hybrydowe nauczanie pozostałych uczniów klas szkół podstawowych, a być może w maju dołączą do tego również uczniowie szkół ponadpodstawowych – mówił Czarnek w Radiu Maryja.
Minister podkreślił, że konsekwencje zdalnego nauczania są wielowymiarowe i każdym obszarze negatywne, ale są już bardzo szeroko zdefiniowane przez MEiN. Wskazał, że przede wszystkim jest to wymiar merytoryczny, bo nawet najlepsza lekcja zdalna nie jest w stanie tyle dać co zajęcia stacjonarne, bezpośredni kontakt z nauczycielem. W związku z tym przeznaczono 187 mln zł, aby gdy tylko dzieci i młodzież wrócą do szkół, zorganizować dodatkowe zajęcia w celu nadrobienia braków wiedzy. Ma to być jedna godzina dobrowolnych zajęć tygodniowo, przez 10 tygodni.
Jako kolejny negatywny wymiar zdalnego nauczania minister wymienił problemy psychologiczne uczniów, wynikające z siedzenia w czterech ścianach, z nieograniczonym dostępem do Internetu i zaburzenia normalnego rytmu dnia. Ministerstwo podjęło współpracę z naukowcami, psychologami z UKSW, UW, Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Na podstawie badań uczniów 1200 szkół wybranych losowo opracowany zostanie kompleksowy model wsparcia uczniów po okresie nauki zdalnej.
Trzeci obszar problemów to kondycja dzieci i młodzieży po okresie zdalnego nauczania. We współpracy MEiN z Akademiami Wychowania Fizycznego z całej Polski opracowany został program „Aktywny powrót do szkoły. WF z AWF", na którego realizację przeznaczono 42 mln zł.
Zobacz także
Będzie rehabilitacja dla pacjentów, którzy cierpią po przejściu koronawirusa
2021-04-13, 18:22Osoby które przechorowały COVID -19 będą mogły skorzystać z programu rehabilitacji, który przygotowuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Rehabilitacja ma potrwać od 2 do 6 tygodni. Obejmie opiekę lekarską, pielęgniarską i psychologicz… Czytaj dalej »
Nie ma kolejnych zakażeń bakterią New Delhi w szpitalu w Ciechocinku
2021-04-10, 14:40Są już wyniki badań. W grupie ponad 20 pacjentów nie stwierdzono obecności patogenu New Delhi opornego na antybiotyki. Przypomnijmy, że wcześniej bakteria ta pojawiła się u trzech osób chorujących na COVID - 19. Jedna z nich zm… Czytaj dalej »
Po kontroli, NFZ upomniał szpital w Ciechocinku za szczepienie poza kolejnością
2021-04-10, 12:08Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny w Ciechocinku kilka miesięcy temu zaszczepił grupę naukowców UMK, w tym posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego. NFZ dopatrzył się w tej sprawie nieprawidłowości. Szczepiono poza kryteriami… Czytaj dalej »
Koronadane z 10 kwietnia: w kraju prawie 25 tys. zakażeń i 749 zgonów
2021-04-10, 10:56- Mamy 24 856 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - zawiadamia Ministerstwo Zdrowia z raporcie dobowym z 10 kwietnia. Nie żyje 749 osób. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590