Chorzy wożeni od szpitala do szpitala w poszukiwaniu miejsc. Pomogą strażacy
Ratownicy medyczni z regionu łączą siły ze strażą pożarną. Cel - szybszy transport pacjentów do szpitali. - Ogarnia nas bezsilność, gdy wozimy chorych na COVID po całym województwie – opowiadają.
- Liczba chorych na COVID-19 gwałtownie rośnie, brakuje ambulansów, a przecież oprócz koronawirusa mamy też inne zagrożenia: wypadki, zasłabnięcia, zawały – tłumaczy Krzysztof Wiśniewski ze stacji pogotowia w Bydgoszczy. - Można śmiało powiedzieć, że cały system ochrony zdrowia jest na skraju wydolności i wytrzymałości, my to widzimy. Cały czas mamy wyjazdy do pacjentów covidowych, bywa tak, że od rana do rana następnego dnia mamy tylko takich pacjentów i musimy ich wozić do szpitali po całym województwie. Zdarzyło mu się czekać 4,5 godziny pod dwoma szpitalami, gdzie nigdzie nie było miejsc.
- Patrząc na teren Polski, zdarzają się przypadki przekazywania pacjentów trwające po kilkanaście godzin - dodaje Adrian Zaderecki. - Jest brak miejsc w szpitalach dla pacjentów covidowych, brak respiratorów, ale nie jest to wina medyków, czy szpitali, ale jest to problem ogólnopolski, systemowy.
- Ogarnia nas bezsilność, bo często jesteśmy z pacjentem nieprzytomnym, który ma duszność, wiemy, że tlenu starczy nam na kilka godzin. Za chwilę skończy nam się butla, bo ambulans nie jest podłączony - tak, jak szpital - do stałego źródła tlenu. Co mamy robić? Dyspozytor, koordynator wojewódzki szuka nam miejsca. Czasami pacjenci mówią wprost – zawieźcie mnie z powrotem do domu – opowiadają ratownicy.
Po decyzji wojewody - już niebawem karetek będzie więcej. Warto dodać, że Kujawsko-Pomorskie jest w polskiej czołówce jeśli chodzi o liczbę ambulansów na liczbę mieszkańców. W całym kraju - średnio jedna karetka przypada na 25 tysięcy osób, u nas - na 21 tysięcy.
Zobacz także

Pacjenci z Covid-19, oddział szpitala zamknięty. Koronawirus w Inowrocławiu
2020-10-07, 09:46Jest decyzja o zamknięciu oddziału wewnętrznego Szpitala Wielospecjalistycznego w Inowrocławiu. U trzech pacjentów potwierdzono koronawirusa - ustaliło Polskie Radio PiK. Czytaj dalej »

W szpitalu dziecięcym w Toruniu wstrzymano planowe zabiegi operacyjne
2020-10-06, 17:46Trwa postępowanie epidemiologiczne. Z pierwszych danych wynika, że zakażone są 4 osoby z personelu bloku operacyjnego. Czytaj dalej »

Schronisko dla bezdomnych w dobie koronawirusa
2020-10-06, 14:25Bydgoskie schronisko dla bezdomnych mężczyzn w czasie pandemii koronawirusa pracuje na nieco innych zasadach. Placówka, na którą składa się m.in. całodobowe schronisko i noclegownia dostępna dotąd jedynie nocą, musiało wprowadzić… Czytaj dalej »

Po co maseczka, skoro pan ma? Targowisko w czerwonej strefie
2020-10-06, 12:15W miejscowościach objętych czerwoną strefą sanepid zaleca zamykanie targowisk. Ponieważ jednak nie jest to obostrzenie wymagane, władze Żnina i Janowca Wielkopolskiego, z objętego czerwoną strefą powiatu żnińskiego, targowisk nie… Czytaj dalej »

W w regionie wolnych 141 łóżek i 4 respiratory. Szpital w Grudziądzu nadal nie przyjmuje chorych
2020-10-05, 18:41W szpitalach na I, II i III poziomie w woj. kujawsko-pomorskim zajętych jest 310 na 451 łóżek covidowych i 20 na 24 respiratory. Szpital w Grudziądzu jest nadal zamknięty, zakażonych jest już 45 osób - w większości personel. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590