Koronawirus w akademikach UTP. Ciąg dalszy sprawy
Studenci mieszkający obecnie w akademikach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przy ul. Kaliskiego muszą je opuścić do końca tygodnia. Taka jest decyzja władz uczelni, po tym jak u 34 osób związanych z UTP wykryto zakażenie koronawirusem.
Jak informowaliśmy, wczoraj 71 studentów zagranicznych i dwóch Polaków, trafiło do izolatorium w Ciechocinku. Osoby zakażone spędzą tam 10 dni. Te, które nie są chore, ale miały kontakt z zakażonymi, przez 17 dni pozostaną na kwarantannie. Wszyscy będą tam mieli zapewnioną opiekę i wyżywienie, co jest szczególnie ważne w przypadku studentów zagranicznych.
A jaka jest decyzja władz uczelni w sprawie pozostałych mieszkańców akademików UTP.
Na obecność koronawirusa przetestowano w sumie 168 osób związanych z uczelnią.
Dla tych, którzy nie pojechały do Ciechocinka, ale są na kwarantannie, władze UTP wydzieliły dwa piętra w jednym z akademików - informuje prof. Szymon Różański, rzecznik uczelni.
- W tej grupie poza studentami byli również pracownicy. To byli Polacy i obcokrajowcy. Ogromna większość Polaków ma wynik negatywny. Duża część z osób, które przebywały w akademiku była już w jakimś stopniu odizolowana. Przede wszystkim to są dwa domy studenta. Ten, w którym przebywali zagraniczni studenci i ten z polskimi studentami to są dwa oddzielne budynki. W polskiej części potwierdzone są tylko dwa przypadki. W związku z tym część z tych osób w ogóle nie miała kontaktu z chorymi i mają prawo opuścić akademik - powiedział prof. Szymon Różański.
Osoby, które wolą jednak pozostać z domu studenckim, bo w domu nie mają np. warunków do nauki, mogą do jutra wnioskować o miejsce zastępcze w akademiku na bydgoskim Błoniu. Jeśli dostaną zgodę władz uczelni, będą mogły w nim pozostać do końca letniej sesji egzaminacyjnej.
Zobacz także
Przeszedł koronawirusa. Po 7 miesiącach wrócił do pracy
2020-12-01, 20:35Codzienna obowiązkowa gimnastyka oddechowa i „rozruchowa”, dwa razy w tygodniu jazda na rowerze i dwa razy basen. Do tego stała opieka pulmonologiczna i kardiologiczna. Tak wygląda teraz życie 66-letniego pana Aleksandra, który 7… Czytaj dalej »
Właściciele lokali gastronomicznych i klubów fitness mogą już składać wnioski o samorządowe granty
2020-12-01, 18:40Rozpoczął się nabór wniosków o dotacje dla branży gastronomicznej i fitness na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy. O wsparciu kujawsko-pomorskich przedsiębiorców z Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd województwa zdecydował… Czytaj dalej »
Wtorkowy raport resortu zdrowia. Dlaczego najwięcej zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem? [wideo]
2020-12-01, 15:56Wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia ws. nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykazał ich najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim - 1214. Większość stanowią pozytywne wyniki testów zleconych przez lekarzy POZ, ale pojawiły… Czytaj dalej »
Od 2 grudnia szybkie testy we wszystkich karetkach naszego województwa
2020-12-01, 11:48- Do środy 2 grudnia wszystkie karetki na Kujawach i Pomorzu mają być wyposażone w testy antygenowe na koronawirusa - zapowiada rzecznik wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Akcja „Bezpieczna kolej”. Czy łatwo w pociągu o zakażenie?
2020-11-30, 17:38W czasie epidemii bezpieczeństwo nabiera wyjątkowego znaczenia i zależy nam na tym, aby pasażerowie rzeczywiście czuli się bezpiecznie - mówi Adam Musiał - dyrektor generalny Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590