Koronawirus w akademikach UTP. Ciąg dalszy sprawy
Studenci mieszkający obecnie w akademikach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przy ul. Kaliskiego muszą je opuścić do końca tygodnia. Taka jest decyzja władz uczelni, po tym jak u 34 osób związanych z UTP wykryto zakażenie koronawirusem.
Jak informowaliśmy, wczoraj 71 studentów zagranicznych i dwóch Polaków, trafiło do izolatorium w Ciechocinku. Osoby zakażone spędzą tam 10 dni. Te, które nie są chore, ale miały kontakt z zakażonymi, przez 17 dni pozostaną na kwarantannie. Wszyscy będą tam mieli zapewnioną opiekę i wyżywienie, co jest szczególnie ważne w przypadku studentów zagranicznych.
A jaka jest decyzja władz uczelni w sprawie pozostałych mieszkańców akademików UTP.
Na obecność koronawirusa przetestowano w sumie 168 osób związanych z uczelnią.
Dla tych, którzy nie pojechały do Ciechocinka, ale są na kwarantannie, władze UTP wydzieliły dwa piętra w jednym z akademików - informuje prof. Szymon Różański, rzecznik uczelni.
- W tej grupie poza studentami byli również pracownicy. To byli Polacy i obcokrajowcy. Ogromna większość Polaków ma wynik negatywny. Duża część z osób, które przebywały w akademiku była już w jakimś stopniu odizolowana. Przede wszystkim to są dwa domy studenta. Ten, w którym przebywali zagraniczni studenci i ten z polskimi studentami to są dwa oddzielne budynki. W polskiej części potwierdzone są tylko dwa przypadki. W związku z tym część z tych osób w ogóle nie miała kontaktu z chorymi i mają prawo opuścić akademik - powiedział prof. Szymon Różański.
Osoby, które wolą jednak pozostać z domu studenckim, bo w domu nie mają np. warunków do nauki, mogą do jutra wnioskować o miejsce zastępcze w akademiku na bydgoskim Błoniu. Jeśli dostaną zgodę władz uczelni, będą mogły w nim pozostać do końca letniej sesji egzaminacyjnej.
Zobacz także
Poradnia dla pacjentów po COVID-19. Zaoferuje kompleksową pomoc
2020-12-17, 16:39W Toruniu powstanie pierwsza w regionie poradnia dla pacjentów po przejściu zakażenia koronawirusem. Utworzą ją lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu na bazie Regionalnego Centrum Kardiologii. Czytaj dalej »
Tysiące maseczek przyjechały z Mannheim. Dar dla Bydgoszczy [wideo, zdjęcia]
2020-12-16, 17:0750 tysięcy jednorazowych maseczek to prezent dla Bydgoszczy od partnerskiego, niemieckiego miasta Mannheim. Trafią do Szpitala Miejskiego i miejskich instytucji pomocy społecznej. Czytaj dalej »
Poseł Anna Kwiecień: dezynfekcja, dystans, maseczki - to nie jest wielki trud
2020-12-16, 12:10- Noszenie maseczki jest bardzo niewielkim wyrzeczeniem w porównaniu z kłopotami, które przeżywają przedsiębiorcy — mówiła poseł Anna Kwiecień z Prawa i Sprawiedliwości, która była gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Wolontariat w czasie koronawirusa: sanepid potrzebuje wsparcia
2020-12-16, 09:08To propozycja dla studentów kierunków: administracja, zarządzanie, prawo, a także kierunków technicznych. Żacy mogą wesprzeć Powiatowe Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne z całego województwa, które poszukują wolontariuszy. Czytaj dalej »
Wesprzyj restauracje i zamów jedzenie czyli akcja „zamawiamy gastro”
2020-12-15, 22:32Bydgoszczanie mogą wesprzeć restauratorów. W związku z jesienną falą koronawirusa i trwającym kolejnym gastronomicznym zamknięciem lokale walczą o przetrwanie. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590