Sukces lekarzy ze Szpitala Jurasza w Bydgoszczy, nadzieja dla pacjenta
COVID-19 zniszczył mu płuca. 52-latek czeka na przeszczep. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy wszczepili mężczyźnie urządzenie, dzięki któremu możliwa będzie kontynuacja terapii oraz jego bezpieczny transport do ośrodka przeszczepowego, gdy tylko znajdzie się dawca. To pierwszy taki zabieg na Kujawach i Pomorzu.
Przeprowadzono go w I Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Kardioanestezjologii. Na czele zespołu wykonującego zabieg stał dr Przemysław Jasiewicz. Jak mówi dotychczas stosowane w szpitalu urządzenia nie pozwalały na transport takich pacjentów. Wszczepiony bydgoszczaninowi aparat jest dla niego szansą.
- Wszczepiliśmy ECMO typu CardioHelp. Dzięki temu urządzeniu podtrzymywana jest funkcja płuc u pacjenta. Jest to najnowocześniejsze dostępne urządzenie. Możliwa jest bardzo dokładna diagnostyka samej terapii. Prowadzenie terapii jest bardzo dobrze monitorowane. Mamy dostęp do wielu parametrów, do których nie mieliśmy dostępu przy starszym urządzeniu. Jednakże to, co jest najważniejsze dla pacjenta, który ma wszczepione urządzenie, to to, że może być bezpiecznie przetransportowany. To kluczowa sprawa dla pacjentów oczekujących na przeszczep - tłumaczy dr Przemysław Jasiewicz.
Urządzenie warte jest prawie 400 tys. zł. Zakupiono je w ramach projektu współfinasowanego ze środków unijnych oraz środków budżetu państwa. ECMO, czyli pozaustrojowe natlenianie krwi, to ostatnia nadzieja dla najciężej chorych na COVID-19, u których ze względu na uszkodzenie płuc nie pomaga nawet respirator.
Zobacz także
Pytania i odpowiedzi na temat pandemii. Odpowiada wojewoda i wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych
2021-02-25, 20:43Wideokonferencja w formule Q&A (pytań i odpowiedzi) na temat sytuacji epidemicznej w woj. kujawsko-pomorskim zorganizowana została na fanpage’u Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Czytaj dalej »
Grudziądzki szpital musi oddać do NFZ 19 milionów złotych. Za co?
2021-02-25, 17:16Wyjaśnienia lecznicy różnią się od tych, podanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pewne jest tylko, że zwrócić trzeba kilkanaście milionów złotych. Czytaj dalej »
Szczepienia nauczycieli w Toruniu: tłumy na jedną godzinę, kolejka na zewnątrz [wideo]
2021-02-24, 12:44- Z tak niezdyscyplinowaną grupą osób czekających na szczepienia przeciwko COVID-19 jeszcze nie mieliśmy do czynienia - tak Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu komentuje wtorkowe zajście w placówce, gdy w budynku rejestracji znalazło… Czytaj dalej »
Poseł Latos: Wygląda na to, że zaczyna się trzecia fala pandemii w Polsce [rozmowa]
2021-02-24, 11:37- Choć każdy z nas już ma kogoś z rodziny albo dobrego znajomego, kto nie tylko ciężko chorował, ale wręcz umarł na COVID-19, to ciągle pojawiają się postawy pełne zwątpienia i niedowiarstwa, co być może jest jedną z przyczyn… Czytaj dalej »
Wojewoda: nie ma potrzeby uruchamiania szpitala tymczasowego w Ciechocinku
2021-02-24, 07:56Obecnie nie ma konieczności uruchamiania szpitala tymczasowego w Ciechocinku, a w razie potrzeby placówka może zacząć działać w ciągu dwóch - trzech tygodni - poinformował we wtorek wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowic… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590