Nie mogła dostać się na wymaz w kierunku COVID-19. Jest kontrola NFZ
Bydgoszczanka - mając objawy grypopodobne - przez dwa dni bezskutecznie próbowała dostać się na wymaz w kierunku COVID-19 w jednym z bydgoskich szpitali.
Chora kobieta została dwukrotnie odesłana z punktu wymazowego, do którego się wybrała. Pierwszy raz przyszła po godzinach jego działania, a drugiego dnia - będąc o wyznaczonej porze -usłyszała, że powinna przyjść wcześniej. Z kolei od urzędnika usłyszała przedtem fałszywą informację, że zlecenie na test jest ważne tylko dobę. Kobieta zrezygnowała w końcu i z badania, i z leczenia.
- Wszczęliśmy w tej sprawie pilną kontrolę - informuje rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy Barbara Nawrocka. - Od momentu wystawienia skierowania na test przez lekarza POZ pacjenci są objęci automatyczną 10-dniową kwarantanną. W tym czasie mogą opuścić miejscu pobytu w sytuacji, gdy udają się na wymaz, czyli do punktu wymazowego i z powrotem oraz, gdyby musieli wybrać się do lekarza. Nie ma żadnych przepisów, które określałyby, jak długo ważne jest skierowanie, natomiast jest zalecenie, by test zrobić jak najszybciej, bo gdy jest negatywny, to pacjenci są z automatu zwalniani z kwarantanny.
Jak dodaje Barbara Nawrocka, jeśli pacjent nie jest mobilny, powinien to zgłosić lekarzowi POZ, a ten wtedy zleca przyjazd tzw. karetki wymazowej. Po zleceniu badania przez lekarza możemy też otrzymać SMS o tym, na którą i gdzie wybrać się na wymaz, nie jest to jednak obligujące wskazanie - możemy pójść na test gdziekolwiek – WYKAZ PUNKTÓW W REGIONIE TUTAJ.
Wynik testu sprawdzamy telefonicznie u lekarza, który zlecił nam badanie lub na internetowym koncie pacjenta (pacjent.gov.pl).
Zobacz także
Nabór placówek medycznych do programu szczepień bez podstawy prawnej?
2020-12-10, 07:53Projekt narodowej strategii szczepień przeciwko COVID-19 jest przyzwoity, ale prowadzony bez żadnej podstawy prawnej nabór placówek już nie - ocenia Szymon Kopa. Czytaj dalej »
Dr Paweł Rajewski: jesteśmy optymistami, szczepionka zakończy epidemię
2020-12-09, 17:32Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 6 mln 300 tys. osób. Ostatniej doby wykonano ponad 41 tys. testów, w tym ponad 11 tys. testów antygenowych - podało Ministerstwo Zdrowia. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie… Czytaj dalej »
Samorządowe wsparcie dla branży gastronomicznej i fitness. Drugi nabór
2020-12-08, 20:55Rozpoczął się drugi nabór wniosków o marszałkowskie wsparcie dla kujawsko-pomorskiej branży fitness i gastronomicznej. Firma, która w związku z epidemią koronawirusa musiała zamknąć lokal czy klub, może otrzymać od 6 do 12 tysięcy… Czytaj dalej »
NFZ czeka na placówki medyczne, które chcą szczepić przeciwko COVID-19 [wideo]
2020-12-08, 15:09Placówki zdrowia do piątku (11 grudnia) mają czas, aby zgłosić się do programu przeprowadzania szczepień przeciw koronarowirusowi. Kujawsko-pomorski NFZ zorganizował dni otwarte dla przedstawicieli przychodni. - Zainteresowanie jest… Czytaj dalej »
Ciekawe badania: co Polacy sądzą o szczepionce, o koronawirusie?
2020-12-08, 14:11Prawie połowa Polaków uważa, że statystyki zgonów spowodowanych koronawirusem są zawyżone. Tak wynika z badania naukowców przeprowadzonego na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Wiele osób wierzy też w teorie spiskowe… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590