Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19 w regionie! Apel wojewody do medyków
W Kujawsko-Pomorskiem brakuje kadry medycznej do opieki nad chorymi na COVID-19. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz apeluje do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych o zgłaszanie się do pomocy na oddziałach covidowych.
Najbardziej brakuje kadry medycznej na oddziałach covidowych m.in. w Szpitalu Zespolonym w Toruniu, a także w szpitalach w Radziejowie, Grudziądzu i Golubiu-Dobrzyniu. Z powodu jej braku nie można też uruchomić szpitala tymczasowego w Ciechocinku. - W szpitalu w Radziejowie na przykład jesteśmy w stanie wydzielić jeszcze 100 miejsc dla chorych, tylko potrzebna nam kadra medyczna – mówi dyrektor szpitala w Radziejowie Sebastian Jankiewicz. - Proszę się nie bać szpitala, który z powiatowej lecznicy stał się kliniką wyposażoną w najlepszy sprzęt i doświadczony personel medyczny – dodaje. - W walce z koronawirusem nikogo z personelu nie zostawimy samego - doświadczeni lekarze, którzy już tam pracują, wspomogą młodszych.
W szpitalu w Radziejowie zajęte są obecnie wszystkie 142 łóżka, w tym pięć respiratorowych. Zdarza się, że placówka musi odsyłać pacjentów do szpitali w innych województwach. Dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych uważa, że - poza brakami kadry - w naszym województwie jesteśmy dobrze przygotowani na trzecią falę koronawirusa. - Mamy łóżka, mamy sprzęty, ale potrzeba ludzi – mówi. - Stanęliśmy przed trzecią falą, gdzie niestety - mimo świetnego wyposażenia, mimo, że mamy dobre, doposażone szpitale - choćby szpital w Radziejowie z jedną z największych instalacji tlenowych, blisko 30 respiratorami i 17 aparatami do high-flow - brakuje kadry medycznej. Niestety same łóżka nie leczą – dodaje.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zapewnia, że osoby, które zgłoszą się do pracy na oddziałach covidowych otrzymają dwukrotność swojej obecnej pensji. - Apelujemy, aby wszystkie osoby – lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, fizjoterapeuci, którzy obecnie nie są zaangażowani w walkę z koronawirusem - mówimy przede wszystkim o pracownikach POZ, ale także sanatoriów z regionu, które nie zostały i nie zostaną uruchomione - zgłaszały się do pomocy i wsparcia do pracy w tych szpitalach – mówi wojewoda.
Dodatkowych informacji dotyczących wykonywania pracy przy zwalczaniu epidemii na podstawie skierowania udziela wydział zdrowia Urzędu Wojewódzkiego - tel. 52 34 97 430, adres e-mail: wzsekretariat@bydgoszcz.uw.gov.pl.
Zobacz także
Mikołaj Kopernik apeluje: Załóż maseczkę! Toruńska kampania „Ustrzeż się przed zakażeniem” [wideo]
2020-11-07, 18:15Znani torunianie, którzy przechorowali COVID-19 przypominają mieszkańcom o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. W ramach miejskiej kampanii „Ustrzeż się przed zakażeniem” nagrano krótkie filmy. Czytaj dalej »
IKEA zamknęła sklepy stacjonarne. Sklepy meblowe wypadły z rozporządzenia
2020-11-07, 16:35Część sklepów meblowych od soboty zamknęła salony stacjonarne. Rozporządzenie Rady Ministrów - inaczej niż przewidywał projekt - nie wyłączyło sklepów z meblami z wprowadzanych od 7 listopada ograniczeń w galeriach handlowy… Czytaj dalej »
Kujawsko-pomorscy żołnierze Terytorialsi pomogą w monitoringu łóżek
2020-11-06, 18:40W województwie kujawsko-pomorskim, 54 żołnierzy, w 27 szpitalach będzie wspierać lecznice w sprawnej aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Żołnierze zostaną skierowani do zainteresowanych pomocą placówek od 9.11.2020, od godz… Czytaj dalej »
Żołnierze szkoleni przez pielęgniarki. Będą pomagać w zakładach leczniczych i DPS-ach
2020-11-06, 12:11Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi kurs pilotażowy, przygotowujący żołnierzy do zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych w zakładach opieki lekarskiej i domach pomocy społecznej. Czytaj dalej »
Ozdrowieniec może oddać osocze kilka razy i uratować kilka osób [wywiad]
2020-11-06, 10:05- Chorych na Covid-19, którzy trafiają do szpitali jest coraz więcej, więc mocno rośnie też zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców. Podane we wczesnej fazie choroby może być bardzo skuteczne - mówi Paweł Wojtylak. Dyrektor Regionalnego… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590