Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19 w regionie! Apel wojewody do medyków
W Kujawsko-Pomorskiem brakuje kadry medycznej do opieki nad chorymi na COVID-19. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz apeluje do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych o zgłaszanie się do pomocy na oddziałach covidowych.
Najbardziej brakuje kadry medycznej na oddziałach covidowych m.in. w Szpitalu Zespolonym w Toruniu, a także w szpitalach w Radziejowie, Grudziądzu i Golubiu-Dobrzyniu. Z powodu jej braku nie można też uruchomić szpitala tymczasowego w Ciechocinku. - W szpitalu w Radziejowie na przykład jesteśmy w stanie wydzielić jeszcze 100 miejsc dla chorych, tylko potrzebna nam kadra medyczna – mówi dyrektor szpitala w Radziejowie Sebastian Jankiewicz. - Proszę się nie bać szpitala, który z powiatowej lecznicy stał się kliniką wyposażoną w najlepszy sprzęt i doświadczony personel medyczny – dodaje. - W walce z koronawirusem nikogo z personelu nie zostawimy samego - doświadczeni lekarze, którzy już tam pracują, wspomogą młodszych.
W szpitalu w Radziejowie zajęte są obecnie wszystkie 142 łóżka, w tym pięć respiratorowych. Zdarza się, że placówka musi odsyłać pacjentów do szpitali w innych województwach. Dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych uważa, że - poza brakami kadry - w naszym województwie jesteśmy dobrze przygotowani na trzecią falę koronawirusa. - Mamy łóżka, mamy sprzęty, ale potrzeba ludzi – mówi. - Stanęliśmy przed trzecią falą, gdzie niestety - mimo świetnego wyposażenia, mimo, że mamy dobre, doposażone szpitale - choćby szpital w Radziejowie z jedną z największych instalacji tlenowych, blisko 30 respiratorami i 17 aparatami do high-flow - brakuje kadry medycznej. Niestety same łóżka nie leczą – dodaje.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zapewnia, że osoby, które zgłoszą się do pracy na oddziałach covidowych otrzymają dwukrotność swojej obecnej pensji. - Apelujemy, aby wszystkie osoby – lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, fizjoterapeuci, którzy obecnie nie są zaangażowani w walkę z koronawirusem - mówimy przede wszystkim o pracownikach POZ, ale także sanatoriów z regionu, które nie zostały i nie zostaną uruchomione - zgłaszały się do pomocy i wsparcia do pracy w tych szpitalach – mówi wojewoda.
Dodatkowych informacji dotyczących wykonywania pracy przy zwalczaniu epidemii na podstawie skierowania udziela wydział zdrowia Urzędu Wojewódzkiego - tel. 52 34 97 430, adres e-mail: wzsekretariat@bydgoszcz.uw.gov.pl.
Zobacz także
Nabór placówek medycznych do programu szczepień bez podstawy prawnej?
2020-12-10, 07:53Projekt narodowej strategii szczepień przeciwko COVID-19 jest przyzwoity, ale prowadzony bez żadnej podstawy prawnej nabór placówek już nie - ocenia Szymon Kopa. Czytaj dalej »
Dr Paweł Rajewski: jesteśmy optymistami, szczepionka zakończy epidemię
2020-12-09, 17:32Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 6 mln 300 tys. osób. Ostatniej doby wykonano ponad 41 tys. testów, w tym ponad 11 tys. testów antygenowych - podało Ministerstwo Zdrowia. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie… Czytaj dalej »
Samorządowe wsparcie dla branży gastronomicznej i fitness. Drugi nabór
2020-12-08, 20:55Rozpoczął się drugi nabór wniosków o marszałkowskie wsparcie dla kujawsko-pomorskiej branży fitness i gastronomicznej. Firma, która w związku z epidemią koronawirusa musiała zamknąć lokal czy klub, może otrzymać od 6 do 12 tysięcy… Czytaj dalej »
NFZ czeka na placówki medyczne, które chcą szczepić przeciwko COVID-19 [wideo]
2020-12-08, 15:09Placówki zdrowia do piątku (11 grudnia) mają czas, aby zgłosić się do programu przeprowadzania szczepień przeciw koronarowirusowi. Kujawsko-pomorski NFZ zorganizował dni otwarte dla przedstawicieli przychodni. - Zainteresowanie jest… Czytaj dalej »
Ciekawe badania: co Polacy sądzą o szczepionce, o koronawirusie?
2020-12-08, 14:11Prawie połowa Polaków uważa, że statystyki zgonów spowodowanych koronawirusem są zawyżone. Tak wynika z badania naukowców przeprowadzonego na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Wiele osób wierzy też w teorie spiskowe… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590